Problema urgenta.Va rog din toata inima... Nu aud bine!

23-08-2009
cornelmihai2010
Nu este medic/terapeut
cornelmihai2010
Buna ziua domnule doctor! Am o problema cred eu foarte grava.Auzul meu e disparut de cativa ani.Mai ales la urechea stanga, Vreau sa va spun ca singurele mele probleme medicale au fost in copilarie, cele legate de raceala.Mai degraba, probleme cu amigdalele.Acestea mi se inflamau foarte des fiind nevoit sa apelez la medicu de familie.Nu mai cunosc detaliile in legatura cu :"ce mi se dadea" insa pe fisa mea existau medicamente precum "Ospen, nizoral, amoxicilina(sper ca am scris bine), toate pentru pneumonia interstitiala(sper ca n am gresit).Acestea se intamplau la varsta de 14 ani.Tot in acea perioada am avut si un OREION netratat la timp.Din ce mi s a spus am avut o otita care mi a afectat un nerv auditiv.desi nu mai stiu daca asta a fost cauza.Intre timp mi s a pus diagnostic de hipoacuzie bilaterala de perceptie, in urma unei audiograme, facute acum ceva timp cat si mai recent.Cam astea sunt toate bolile copilariei mele.Scuzati-mi continutul lung de "boli", dar ma confrunt cu o problema sociala, mai ales unde lucrez, e nevoie de comunicare verbala si urechea mea tiinde sa isi faca de cap , Aud cu stanga foarte prost ca si cum as comunica de la distanta.Valorile dintre cele 2 urechi la audiograma erau urmatoarele:.cea dreapta avea valori normale iar cea stanga indica -90 decibeli. adica graficu era cat mai jos, din ce mi aduc eu aminte.Nu stiu daca asta e valoarea exact, dar v am dat o idee despre acea audiograma facuta la Spitalul Panduri din Bucuresti.In prezent ma confrunt cu infundarea urechiilor si asa "surde" cum sunt, Vreau sa va spun cu mana pe inima ca m am operat de polipi copiil fiind, Am deviatie de sept.( obisnuiam sa ma scobesc in nas, de fiecare data cand prindeam ocazia, sa ma scormonesc, banuiesc ca de acolo mi s a indoit un pic nasu pe interior, astfel avand probleme la respiratie.Schimbarea brusca de presiune atmosferica adica pe timp innorat, toamna mai ales ma trezesc cu acele crize de greata si ameteala simultan si avand urechi infundate.Narile la inspiratie se inchid precum la foca(scuzati-mi comparatia) daca inspir mai mult, astfel simtind o astupare a timpanelor.Astfel am devenit dependent de respiratia pe gura care stiu ca nu e binevenita.Mi am facut analize de sange chiar si ASLO ala, care nu avea decat valori un pic mai ridicate.In rest, port in prezent un aparat auditiv de mana a doua simtindu -ma foarte jenat de situatie.Dopuri in urechi mi s a spus ca nu am, ori tiuit in ureche de altfel.nu am, de sforait noaptea nu sforai.Fumez 1 pachet de tigari pe zi.Si de cativa ani totusi am o placere sa ascult muzica la casti.de multe ori mai tare, alteori mai incet. Probabil am urechea distrusa. Dati mi macar un remediu pentru a numai avea urechile infundate, macar nasul meu sa respire cum trebuie.Lucrez intr un mediu unde e necesara o comunicare permanenta.Si de cand port aparatu trebuie sa citesc persoanele pe buze sa le pot intelege, ca si cum nu calitatea sunetului ma irita cat intelegerea cuvintelor.e ca un fapt inedit.daca nu ma uit la buzele interlocutorului ci in alta parte, cu toate ca il aud nu "pot intelege cuvintele" decat daca vorbeste rar si clar eu fiind obisnuit sa ma uit la buzele tuturor cu cei care intr un contact.Va multumesc pentru intelegere si sper sa gasesc si eu un raspuns din partea dumneavoasta.Doresc sa mentionez ca m-am nascut prematur la 7 luni prin cezariana, avand o greutate de 700 de grame si stand la incubator.Am fost si diagnosticat cu anemie de gradu 3 si deficit de calciu care l mai am si astazi ! Cu stima, va multumesc!
5 comentarii
0
23-08-2009, ora 18:48
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consultati un medic homeopat cu experienta. Problemele pe care le aveti pot fi rezolvate dupa experienta mea numai cu ajutorul homeopatiei. Inclusiv dereglarea de calciu.
0
04-04-2010, ora 22:52
belisima
Nu este medic/terapeut
belisima
buna seara.am si eu o problema.am facut baie in vana ieri seara si cred k mia intrat apa in urechi k nu mai aud.aud foarte incet ce sa fac? me-am cumparat de la farmacie sprai ptr urechi dar degeaba tot asa nu aud spunetimi va rog mult ce sa fac
0
04-04-2010, ora 22:59
belisima
Nu este medic/terapeut
belisima
buna seara imi spuneti ce sa fac k dupa baie nu mai aud cred k mia intrat apa in urechii.am cumparat de la farmacie sprai de urechi si mam dat dar nici un rezultat
0
04-04-2010, ora 23:08
belisima
Nu este medic/terapeut
belisima
buna seara imi raspundeti va rog si mie.am si eu o intrebare.sambata seara am facut baie in vana si cred k mia intrat apa in urechii k nu mai aud.imi sunt infundate urechile.ce imi recomandati sa fac.miam cumparat si de la farmacie sprai de urechi si degeaba.astept raspuns.va multumesc
0
04-04-2010, ora 23:34
belisima
Nu este medic/terapeut
belisima
BUNA SEARA.Am si eu o problema.Am Facut baie sambata seara in vana si mi sau infundat urechile ce sa fac Am cumparat si spray de la farmacie si degeaba
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.