Problema - tensiune mare

19-11-2012
bonduroncea
Nu este medic/terapeut
bonduroncea
Sunt barbat, am 23 de ani. Acum o saptamana am petrecut intr-o noapte de sambata pana la 6 dimineata, iar duminica m-am trezit pe la 13:00 si ma simteam perfect. In jur de ora 18:00 cand eram in vizita la mama mea, inima a inceput sa imi bata foarte repede (cam 130-140 batai pe minut). Mi-am luat tensiunea si era cam 14-15 cu 9. Mama mi-a dat o pastila care ajuta la scaderea tensiunii si intr-o ora era 14 cu 8, apoi peste inca o ora 13 cu 7 si inima nu imi mai batea asa tare. Apoi marti m-am apucat de sala (am planuit asta cu ceva timp in urma) si am fost la sala marti, joi si sambata. Totul bine si frumos pana sambata, cand, pe la ora 17:00 (mersesem la sala mai devreme de la 13:00 la 14:00), a inceput iar sa imi bata inima foarte tare si tensiunea era iar 15 cu 9. Am fost la farmacie si mi-am cumparat ceva pentru scaderea tensiunii, iar in 2-3 ore a revenit iar la normal. Acum ma intreb..oare e normal ce mi s-a intamplat ? Sa fie totul doar pentru ca am petrecut in acea noapte iar apoi pentru ca am fost la sala, organismul meu nefiind obisnuit cu efort prea mult ? De cateva luni practic tenis de camp unde am depus foarte mult efort si am alergat mult, dar niciodata nu am mai avut astfel de probleme cu tensiunea. Vreau sa mai mentionez ca obisnuiesc sa beau 1-2 beri aproape in fiecare zi. Ce efecte poate avea berea in cazul meu ? Este cazul sa fac un control la medic ? Va multumesc!
4 comentarii
0
19-11-2012, ora 21:16
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
SIGUR, berea creste tensiunea.e un lichid
ori lichidele:apa, supe, ceai, suc..se recomanda la hipotensivi.
AI EXAGERAT CU 1-2 BERI/ZI...mult pt oricine, darmite pt varsta ta,
propunere:
decat sa te stii cu tratament toata viata pt tensiune mare,
renunta la bere (cel putin o perioada) si...mai lasa vesti de bine.
o seara buna,
0
19-11-2012, ora 22:23
bonduroncea
Nu este medic/terapeut
bonduroncea
Merci de raspuns. Sa inteleg ca daca renunt la bere si in schimb beau 1 L de apa (sau ceai, sau suc) in plus pe zi va avea acelasi efect: cresterea tensiunii ? Doar asta sa fie singurul motiv, ca am bagat prea mult lichid in mine ? Avand in vedere ca berea se elimina oricum foarte repede..
0
20-11-2012, ora 08:20
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
DA
o zi frumoasa-ti doresc!
si
NU sta (prea mult pe net), dormi 6-7 ore macar/noapte.
0
20-11-2012, ora 14:40
bonduroncea
Nu este medic/terapeut
bonduroncea
Merci, o zi frumoasa si tie!

Dorm 8 ore pe noapte cel putin, stau bine la acest capitol :-)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea la vârsta adultă poate accelera declinul cognitiv la bătrânețe
  • Consumul crescut de cartofi, asociat cu un risc mai mare de hipertensiune
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială măsurată la domiciliu – imprecisă în 70% dintre cazuri (studiu)
  •