Privirea unei eclipse de soare neprotejate

01-02-2010
colgate
Nu este medic/terapeut
colgate
Prezint urmatoarele simptome : pe campul vizual tot timpul vad niste ghemotoace de par ce par a pluti (miodezopsii), niste viermisori (fulgeratori, luminosi), vad greoi (in mare parte incetosat), uneori pur si simplu fac niste atacuri (nu mai pot inchide ochii cand simt o durere de cutit in ochi si nu vad absolut nimic in afara de niste culori vagi), fotofobie (tot timpul ; inclusiv lumina artificiala), vedere dubla. In clasa a 4-a am privit o eclipsa partiala de soare fara protectie impreuna cu cativa colegi... De atunci a inceput totul... la ambii ochi incepusem sa vad niste puncte rosu-albastre repetitiv, uneori o amprenta ce parea ca se misca hipnotic si multe altele... Anul trecut a inceput fotofobia si de atunci mi-a desparit placerea de a mai trai, nici macar nu imi pot desfasura activitatea de scolar. Acum sunt in clasa a 8-a, am 14 si prezint simptomele de la inceput. COPIL DISPERAR STRIG DUPA AJUTOR! acum 2 luni am fost la oftalmolog la o clinica buna si nu mi s-a descoprit nimic (doar hipermetropie -amanunt neinteresant) dar atentie, mi s-a spus ca am corneea ingrosata! si ca e bine... Eu uitandu-ma in oglinda am observat o crapatura serioasa sub cornee sub ambii ochi, care mi se pare ca se mareste (anul trecut avea 2mm, anul asta peste 6mm) COPIL DISPERAT STRIG DUPA AJUTOR!!!
2 comentarii
0
02-02-2010, ora 21:24
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara ! Pentru a stabili un diagnostic, avem nevoie de un camp vizual computerizat, examen al simtului cromatic ( folosim testele ISIHARA), angiofluorografie sau OCT de macula( ar putea fi vorba despre niste sechele dupa o maculopatie solara, arsura maculara, produsa prin focalizarea radiatiilor infrarosii, ca urmare a privirii neprotejate a eclipsei solare), putem face potentiale evocate vizuale; ne mai intereseaza aspectul vitrosului( examen biomicroscopic si ecografie oculara);ce iti mai recomand: un regim alimentar bogat in fructe si legume proaspete, in fiecare zi o leguma proaspata sau un fruct proaspat;Triovit cu luteina 1 cpr pe zi a la longue, ochelari de soare cu filtru pentru UV, vara, de exemplu, Polaroid; numai bine
0
02-02-2010, ora 21:42
colgate
Nu este medic/terapeut
colgate
multumesc din suflet. cand voi merge la oftalmolog o sa public rezultatele. Multumesc inca o data pentru bunavointa dumneavoastra
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.