Prietenul meu este dependent de heroina si eu de el

10-03-2009
Beatrice_20
Nu este medic/terapeut
Beatrice_20
Buna sunt Beatrice am 20 de ani si sunt din Bucuresti! Acum 2 ani de zile am cunoscut un baiat, pe Mihai inca de cand l-am cunoscut stiam ca este dependent de heroina si totusi am vrut sa il ajut pentu ca imi ceruse ajutorul spunandu-mi ca daca o sa fim impreuna el o sa se lasa.eu asa sunt am un suflet mare si am zis k de ce nu l-as ajuta..bun zis si facut l-am ajutat.A trecut o perioada de timp in care nimic...el tot se droga in fiecare zi si intr-o buna zi i-am zis sa il internez intr-o clinica sa vedem ce se poate face ca in situatia asta numai se poate sta. A facut ca mine a mers la Alexandru Obregia a stat in jur de o saptamana dupa care a venit acasa ! au trecut o perioada de vreo 2 saptamani dupa care a inceput iar sa traga.m-am simtit prost si am vrut sa pun punct atunci relatiei( trucuse vreo 9 luni) Am ajuns acasa in ziua accea si pur si simplu parca imi lipsea ceva..mi-am dat seama ca EL imi lipsea si incepusem sa il iubesc atunci mi-am dat seama de faptul acesta! L-am cautat si ne-am impacat ! Dupa alta perioada a fost iar internat si a luat-o iar de la capat si din nou l-am iertatsi tot asa de cateva ori ajunsesem sa-i dau chiar eu bani pentru k ma ameninta ca se duce sa fure sau ca ma paraseste si tot asa...! Am trecut prin multe deci am suferit enrom numai pentru faptul ca am vrut sa il ajut...! La sfarsitul anului trecut ajusesem in sfarsit la o intelegere sa mearga la spital 2 saptamani si dupa accea sa urmeze un tretament cu NALTREXONA niste medicamanete care iti taie din receptori si de care auzisem ca sunt foarte bune ! A facut asa cum a zis insa acum 3 saptamani mi-a recunoscut ca s-a apucat din nou si ca nu poate sa le lase dar eu am vazut ca de putut poate ca a stat vreo 2 luni linistit fara sa faca nimic !! Acum ne-am despartit din cauza asta si imi este foarte greu mie.l-am ajutat cat de mult am putut si poate peste puterile mele.Nu stiu ce sa mai fac sunt disperata credeti ca mai este vreo sansa sa fie bine?:( ajutati-ma pls:(( sunt disperata !!!
47 comentarii 12 Înainte ›
0
10-03-2009, ora 08:31
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Sanse are dar f.mici atata timp cat nu exista vointa.Tu cred ca esti constienta ca nu poti sa faci nimic pt el dar cu siguranta piti face ceva pt tine.Nu te mai amagi, nu va renunta poate niciodata la acest viciu, viciu care duce la o distrugere pshihica a celui in cauza cat si a celor din jurul lui si inevitabil la o moarte lenta dar sigura.Nu trebuie sa consideri ca esti dependenta de el, in cazul tau trebuie sa gandesti cu capul nu cu inima, va ajunge sa faca lucruri mult mai grave pt a avea bani sa se drogheze.E viata ta, faci cum vrei tu dar asta este parerea mea.Un om fara vointa este un om fara caracter, un om fara nimic.
0
12-03-2009, ora 14:10
iulian const
Nu este medic/terapeut
iulian const
Pentru cei interesati de metoda ANR a doctorului Waismann din Israel : se face in Bucuresti incepand de luna trecuta! Dr. Weismann vine cam la 2 saptamani si aplica tratamentul la sediul FORAD. -*. Am sunat eu pentru a afla infos. Vreau sa o duc pe prietena mea acolo. Ea e dependenta de 10 ani de heroina. Costul tratamentului este de 5200 euro. Succes


(*modificat de administrator)
0
15-03-2009, ora 18:01
Beatrice_20
Nu este medic/terapeut
Beatrice_20
Iulian...mai multe detalii se poate te rog?
0
16-03-2009, ora 21:37
iulian const
Nu este medic/terapeut
iulian const
Beatrice, azi am fost cu prietena mea la Forad. In Bucuresti. Este o tipa cool - Dr. Cristina. Ne-a prezentat 30 min un film in care Dr. Weismann expune cauzele bolii cauzate de adictia de heroina si tratamentul. -*. Poti sa o suni si pe tipa de la Forad, are mobilul pe site. Important este ca persoana in cauza sa vrea sa se lase, altfel e degeaba.Stai 30 de ore intr-o rezerva vip la un spital din Bucuresti, ti se face un tratament medicamentos care inchid receptorii de heroina. Apoi trebuie sa iei o pastila pe zi atat timp cat iti spune medicul - poate fi si 1 an. Dar, daca in acest an, nu iei pastila respectiva 2 zile la rand, exista riscul sa te apuci sa tragi din nou!!! Prietena mea vrea si a fost convinsa si de Dr. Cristina. Mergem mai departe. Cred ca e greu pt tine, stiu cum e... Metoda ANR este cea mai rapida, dar trebuie mare grija apoi la administrarea pastilelor zilnic.


(*modificat de administrator)
0
22-03-2009, ora 21:30
Beatrice_20
Nu este medic/terapeut
Beatrice_20
Cat este de sigura aceasta sloutie, Iulian ?
0
23-03-2009, ora 11:28
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
PT. IULIAN CONST :ai dreptate.Am auzit de aceasta metoda de cand se facea tratament numai in Israel contra cost cam 10000E.As vrea sa cred ca este adevarat, dar am cateva semne de intrebare: Dece respectivul filmulet pe care il prezinta ei acolo nu il poti gasii nicaeri pe net, as vrea sa vad si eu un singur om care intradevar s-a lasat.Pe langa toate astea mai am ceva: Am niste cunostinte in Israel care atunci cind am vrut sa ma duc acolo pentru tratament mi-au spus ca acest doctor este la fel ca multi alti "escroci" care se lauda ca, cu un anumit tratament, ceai, etc. pot vindeca cancerul, sida, etc.Mai un baiat care a fost in Israel la acel centru si desi a dat cei 10000E si zice ca s-a vindecat (fiind dependent de methadona), el venea la Spital pentru a-si cumpara la negru methadona.Poate ca e un mincinos si nu a fost in Israel dar daca spune adevarul...? Oricum eu sint hotarit sa incerc si solutia asta disperata si deja am demarat procesul de strangere a respectivei sume.Asa cum poate vor spune multi "SANATATEA NU ARE PRET SI MERITA INCERCAT" dar daca TOCMAI PE ASTA SE BAZEAZA EI sau EL? Sper sa fie bine si dupa Paste voi face si pasul acesta, apoi va voi tine la curent cu ce s-a intamplat si daca a dat rezultat va voi spune. (asta daca nu sint si eu unul de al lor :))
)
0
26-03-2009, ora 01:15
iulian const
Nu este medic/terapeut
iulian const
nu voi sti ca aceasta metoda este sigura decat dupa o perioada mai mare de timp... va voi tine la curent cu ce se intampla. prietena mea si-a facut analizele care trebuie facute inaintea tratamentului. succes, dan781!
0
27-03-2009, ora 00:18
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
Atunci inseamna ca prietena ta va face tratamentul odata cu mine sau ce-l putin in saptamana in care fac si eu pt. ca eu maine i-mi fac analizele si mierc. sau vineri fac procedura propriu zisa :)
Asta ca sa vezi cat de mare e lumea :)
Daca e in primi 2 ea face luni sau miercuri pt. ca eu sint al-4-lea.
AZI:27.03.2009
0
06-04-2009, ora 18:44
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
Cum e IuLIANE ca eu azi am 3 zile de cand am facut tratamentul la DR..WEISMANN si sint aproape OK, dar totusi sant 3 zile.Ma mai dor putin picioarele, dar am o presimtire ca maine gata.Culmea maine mi s-a recomanddat sport ceea ce voi face. La 6:00 ies la alergat sa ma lase picioarele astea si sa sti ca eu am fost foarte RAU.Sper ca prietena (sau prietenul ca nu am inteles prea bine ) sa nu fie dependent asa ca mine.Astept vesti si sa stiti ca merita.Costa 5200E dar face toti banii.Unde te mai vindeci in cateva ore de methadona sau heroina? Nu mai zic de amabilitate si simti ca o face cu pasiune.Eu daca nu simteam pasiunea.:)
0
06-04-2009, ora 18:48
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
NU STIU CINE ESTE "arena" mai de sus dar numai prosti vorbeste.Daca nu crezi da clic pe ea sa vezi pe unde si-a bagat nasul
0
09-04-2009, ora 18:32
iulian const
Nu este medic/terapeut
iulian const
salut dane. din pacate, prietena mea nu a reusit cu analizele - nu 'a avut' vene de unde sa ii ia sange - cred ca intelegi de ce... Cei de la analize au ramas surpinsi, deci iti imaginezi gradul de dependenta. Am aflat de la Cristina de la Forad de tine. Ma bucur ca ai reusit si ca te simti ok. Si eu cred ca suma de bani pentru acest tratament merita toate eforturile de a face rost de ei. Si da, cei de la Forad sunt super... Ma lupt cu prietena mea ca sa faca tratamentul, uneori zice ca nu vrea, alteori ca vrea sa termine odata. Dar, nu ma las pana nu il va face. Ai grija de tine si 'be clean' :)
0
10-04-2009, ora 14:16
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
Mercy! Dece nu a pus ea pe cineva sa-i ia singe din gat, pubiana, etc.Stiu ca asistentele sau ce sant cele care iau sange, nu se baga sa ia din zonele astea dar se pot face exceptii.Eu cred ca ea nu a vrut sa i se ia sange(daca asta e problema).Ea unde-si face?Am patit-o si eu la SF.Stelian si l-am chemat pe cumnatul meu care era si el internat acolo si mi-a luat din gat.Au "guitat"alea pe acolo putin dar le-a trecut repede. Totusi cred ca alta este problema. POATE NU VREA !!
0
14-04-2009, ora 23:19
miky33
Nu este medic/terapeut
miky33
buna seara
incep prin a va spune c-am fost dependenta de heroina timp de 10 ani, in urma cu 9 luni cu ajutorul material al parintilor m-am hotarat sa plec din tara ptr o perioada de timp asta fiind ultima solutie care imi mai ramasese sa pot iesii din cercul asta vicios in care intrasem si credeti-ma ca a fost cel mai bun tratament pe care puteam sa-l urmez.nu contest eficacitatea tratamentului dr.Weismann dar cand iesi pe strada si intalnesti un asa zis ¨´prieten¨¨ de seringa exista riscul de-a spune HAI PTR ULTIMA DATA si tot asa, de-asta va recomand sa parasiti ptr o perioada de timp Romania.
cu 5200 euro cat ati plati ptr tratament puteti traii ff bine cel putin 5luni de zile in Spania de exemplu si-o luati ca pe-o vacanta prelungita intr-o statiune superba din Spania unde heroina si sa vreti nu gasiti, nu va recomand orasele mari ca acolo veti gasi cu siguranta, alegeti sa mergeti in orasele mici, eu stau de 9 luni intr-o micuta statiune de pe Costa Blanca si credeti-ma ca abia acum dupa 10 de ani de heroina pot spune ca intr-adevar traiesc, ma bucur de fiecare zi in care ma trezesc fara dureri, fara transpiratii cand reci cand calde, ma trezesc fericita si cu gandul la ce terasa imi beau cafeau si nu cu gandul de unde-mi iau doza care sa ma puna pe picioare ptr a putea alerga in procurarea urmatoarei doze, acum sunt libera nu mai sunt dependenta nici psihic nici fizic.DUMNEZEULE VIATA FARA DROGURI ESTE MINUNATA!!!
in Romania, in afara Romaniei, cu sau fara tratamentul dr.Wiemann LASATI-VA DE DROGURI CA VIATA ESTE MINUNATA FARA DROGURI!!!
0
15-04-2009, ora 14:33
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
PT MIKY33: -tare as vrea sa te vad dupa ce vii in tara.Am fost plecat si cu masina si cu avionul aproape toata europa, ma lasam de heroina si cand veneam spre Romania dupa 10-15 zile ma lua psihicul si conduceam ca un nebun de la MonteCarlo la Bucuresti fara oprire pina pe Felentari.Eu acum chiar daca trag nu simt absolut nimic si daca voi vedea ca dau banii pe nimic o sa ma las pagubas sau exista riscul de supradoza fara ca macar sa simt ceva.Daca chiar crezi ca vei reusii, te rog sa-mi scrii dupa 2luni de stat aici in tara dupa ce te intorci.SA-TI AJUTE DUMNEZEU si sa fii tare si sa reusesti dar ma indoiesc.
0
15-04-2009, ora 20:47
miky33
Nu este medic/terapeut
miky33
ptr Dan781- inteleg perfect ce vrei sa spui ca asta mi se-ntampla si mie cand plecam ptr o perioada mai scurta in cazul meu pana acum niciodata n-am stat mai mult de 3 luni afara iar cand ma intorceam in tara prima oprire era pe str. Eminescu sa-mi fac cateva unitati ca mi-era dor dar asta se-ntampla doar datorita faptului ca astea 3 luni cat stateam afara stateam doar cu gandul la la ele, de data asta am plecat cu gandul sa uit de ele, timp de de 5 luni ma trezeam spunandu-mi nu mai vreau droguri, vreau o viata normala dupa 5 luni am inceput sa ma trezesc nici cu gandul ca nu mai vreau nici cu gandul c-as mai vrea pur si simplu nu ma mai gandesc la ele, am lucrat mult cu mine insami sa ajung in faza asta, este ff IMPORTANT sa vrei, cu vointa se poate atinge orice obiectiv propus, in cazul nostru sa ne lasam de droguri.
Mi-am propus atingerea a 2-a obiective...
a. readucerea linistei familiei mele care a fost distrusa cand au aflat ca ma droghez
b.sa-mi fac un bine mie, sa duc o viata fara dureri atat fizice cat si psihice
Dane aceeasi problema ti-o pot ridica si tie, dupa ce iesi de la dr Wiesmann nu exista riscul sa ajungi pe Ferentari?doar daca nu vrei tu nu vei ajunge asta se v-a intampla si in cazul meu cand ma voi intoarce in tara iar eu in momentul asta sunt sigura ca nu voi mai ajunge pe Eminescu :)
Sa-ti ajute Dumnezeu si sa reusesti cu tratamentul inceput!
eu o sa fiu ceva mai optimista ca tine SUNT SIGURA CA VEI REUSI!!!
BAFTA!!!
0
17-04-2009, ora 06:41
Ana-vog
Nu este medic/terapeut
Ana-vog
pt dan781.da tu nu mai simti nimic daca tragi.dar poate intr-o zi o sa vrei sa mai simti macar o data, si nu mai iei pastila.ai dat si bani degeaba, te-ai si chinuit.ca raurile alea dupa metoda asta sunt nenorocite.dar sa te ajute d-zeu sa te lasi.poate ma ajuta si pe mine.
0
17-04-2009, ora 06:50
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
in primul rand ar insemna sa fiu nebun sa nu mai iau pastila.In al2lea rand trebuie sa nu o iau 3-4zile.A facut cineva asa si dupa 3 zile de neluat pastila, a simtit doar o caldura in ceafa.Normal ca amintirile nu ti le sterge nimeni, sint acolo si o tot incearca cu mine dar daca i-ti intra in reflex sa o iei pastila cum deschizi ochii. e mai greu.Nu neg ca nu mi-as rupe capul si acum dar am o motivatie mai puternica (despre care nu vreau sa discut) care ma face sa gandesc de 50 de ori inainte.SI NU MAI VREAU SA TREC IAR PRIN RAURI, ETC.
0
17-04-2009, ora 06:54
miky33
Nu este medic/terapeut
miky33
Buna dimineatza
Ce faceti copii n-aveti somn?:)
0
17-04-2009, ora 07:00
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
tocmai vroiam sa-ti raspund:Pe Eminescu la BALALAU sa la ciorile alea de la curte pe colt.Nu?Eu recunosc ca am gandul numai la ele dar tu ce cauti aici nu cumva gandul tau e tot.aaaa? PT.MIKY33 care nu are somn:)
0
17-04-2009, ora 07:02
Ana-vog
Nu este medic/terapeut
Ana-vog
vezi dan?nici tu nu poti sa dormi?eu am luat pastila zi de zi.dar.nu mai zic.poate ai inteles.oricum e nevoie de vointa mare.
0
17-04-2009, ora 07:06
Ana-vog
Nu este medic/terapeut
Ana-vog
sau poate solutia e sa te apuci de altceva.poate iarba?ce ziceti?
0
17-04-2009, ora 07:06
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
Aici nu prea poti vorbi calumea HEATH LEADER ca cei de la FORAD sint curiosi din fire si stiu sigur ca-si mai arunca cate un ochi pe aici.Apropo stiu si cine e dan781.mai mult intelegi tu
0
17-04-2009, ora 07:07
miky33
Nu este medic/terapeut
miky33
Neatza Dan781
1.acum am ajuns acasa de la o petrecere
2.tot timpul imi verific mail-ul iar in mail a aparut raspuns la subiectul urmarit de mine si normal ca am intrat sa-l citesc, asteptam un raspuns de la tine...
3.nu mai am nici un gand legat de ele
luam si de la balalau si de la altii din zona...
hai pe mess, vrei?
0
17-04-2009, ora 07:10
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
daca i-ti dau adressa de mess aici va trebuii sa-mi scriu tot numele si prenumele siiiiiii.nu e bine.Daca ai tu un ID care nu se poate distinge numele adevarat sau nu te intereseaza...eu sint pe mss si e ok
0
17-04-2009, ora 07:15
miky33
Nu este medic/terapeut
miky33
Ptr heath ledger...eu zic ca mai bine..NU...degeaba spun toti ca iarba nu afecteaza dar afecteaza al naibii de tare mai ales psihic, fizic este adevarat ca nu afecteaza dar psihic te distruge, dupa cativa ani de fumat hasis, canabis sau marijuana ajungi sa nu mai stii cum te cheama, ma uit la spaniolii astia ptr care a fuma este normal iar a nu fuma este anormal sunt niste distrusi...asa ca daca tot incerci sa te lasi de una nu te gandi la alta ca nu rezolvi nimic, peste putin timp o s-o iei de la capat cu tratament ptr dependenta de iarba...
0
17-04-2009, ora 07:16
Ana-vog
Nu este medic/terapeut
Ana-vog
pai stiu.bine ca nu stiu cine sunt eu.si sper sa nu isi dea seama.altfel nu prea avem cum sa vorbim.asta e.dar pe bune.ce ziceti de iarba?uni s-au apucat de baut.mai rau.adica tot aia pana la urma.
0
17-04-2009, ora 07:16
miky33
Nu este medic/terapeut
miky33
ptr Dan781...odomiky
0
17-04-2009, ora 07:20
Ana-vog
Nu este medic/terapeut
Ana-vog
dar nu exista tratament pt iarba.daca va uitati pe net, cica tratamentul asta e bun si pt cocaina.dar astia de la noi zic ca nu e asa.
0
17-04-2009, ora 07:23
miky33
Nu este medic/terapeut
miky33
vorba vine tratament ca stiu ca nu exista, ideea era ca dai din lac in put mai pe romaneste...
0
17-04-2009, ora 07:27
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
am fugit pe mss ca aici nu e binee
Adaugă un comentariu / răspuns
47 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccin împotriva dependenței de heroină testat cu succes pe maimuțe
  • Consumul de droguri şi dependenţa
  • Anumite trăsături din adolescență pot crește riscul consumului de droguri la maturitate
  • Obiceiul de a căuta droguri, un factor de risc pentru recidivă în rândul foștilor consumatori de droguri
  • Muzica indigenă ajută persoanele care se recuperează de dependența de droguri sau alcool să se vindece mai repede
  •