Prezenta mucus in sediment urinar | Forumul Medical ROmedic

Prezenta mucus in sediment urinar

07-03-2014
dani77779
Nu este medic/terapeut
dani77779
Buna ziua!

am rezultatul sumarului de urina iar la sediment urinar apare scris asa:
rare celule epiteliale plate, rare leucocite, prezent mucus.
Puteti sa imi spuneti va rog ce inseamna asta?

Urocultura este negativa insa eu am dureri abdominale si usturimi vaginale inainte de mictiune.

Va multumesc!
6 comentarii
0
09-03-2014, ora 00:15
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Examen de urina + sediment: Interpretare: Filamentele de mucus apar in numar mic in urina normala. Numarul lor poate creste in inflamatia sau iritatia tractului urinar. In acest caz va recomand un consult urologic. Cu stima si respect:

dr Petre Muresan
0
08-05-2014, ora 18:44
eliza02
Nu este medic/terapeut
eliza02
Buna ziua, va rog frumos sa imi raspundeti la o intrebare, mi am facut un ex la urina, iar sedimentul de urina contine mucus frecvent, imi puteti explica va rog ce inseamna acest lucru si daca este grav, va rog mult!! Multumesc frumos!
0
16-05-2014, ora 17:21
eliza02
Nu este medic/terapeut
eliza02
Imi raspunde ti va rog frumos la intrebarea anterioara si mai am inca una de 2 zile am niste scurgeri maro inchis imi puteti spune care sunt problemele.Multumesc frumos!
0
21-05-2014, ora 09:36
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Daca inainte de recolatarea probei s-a efectuat igiena locala corespunzator (spalare cu apa si sapun si uscarea zonei pentru a nu contamina urina cu alte secretii) atunci raspunsul este cel de mai sus, dat de dl. Dr. Petre Muresan.
Tractul urinar poate fi inflamat/iritat in caz de infectie (ar fi trebuit sa aveti si leucocite frecvente si manifestari gen usturimi la urinat, mictiuni dese si reduse in volum) sau calculi/nisip renal/vezical.
Daca nu s-a efectuat igiena corespunzatoare, e posibil ca acest mucus sa provina de la nivelul tractului genital.
Pentru secretiile pe care le aveti, cel mai bine este sa va prezentati la un medic ginecolog pentru consult si investigatii suplimentare.
Numai bine!
0
12-09-2017, ora 17:54
lidia12
Nu este medic/terapeut
lidia12
Buna ziua, am.facut analizele din propria initiativa numai ca nu am.avut timp sa ma duc la.medicu meu sa le citeasca, as dori si eu o parere la ceea ce mi se pare ca nu este in regula. Neutrofile -66, 7, cetone - 25, acid ascorbic -40, mucus -49. Va multumesc
0
29-07-2020, ora 17:11
Eu.
Nu este medic/terapeut
Eu.
Buna ziua, problema mea este tot un mucus foarte mare in urina, pe 30 Aprilie valoarea era de 422 iar acum este 450, in rest celelalte sunt in limite normale, urocultura este buna, nu arată ca ar fi infecție, va rog frumos sa îmi Spune-ți de la ce ar fi și unde sa merg. Mulțumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum ne recoltăm urina pentru laborator
  •