Presiune în spatele capului

01-03-2016
Ralu dArc
Nu este medic/terapeut
Ralu dArc
Buna seara! Am 18 ani si m-am decis sa scriu aici din cauza ca sunt foarte ipohondra. De cateva zile, am o senzatie enervanta in interiorul craniului. Simt o presiune in partea din spate, ca si cum am ceva lipit de cap, si de asemenea in lateral, parca as fi stransa intr-o menghina si o senzatie de cap greoi. De asemenea, la un anumit interval simt pentru cateva secunde o amorteala in degetul aratator. Antecedente medicale nu am, singura chestie comuna cu subiectul este faptul ca de 6 ani sunt diagnosticata cu episoade migrenoase (in urma unui consult neurologic si al unui RMN al carui rezultat a fost perfect normal), unele destul de urate, cu tulburari de vedere si durere pulsatila in tample, pe care le calmez cu Antinevralgic sau Ibuprofen. De data asta, insa, e diferit. Sunt si o fire ipohondra si imi fac scenarii cu fel de fel de lucruri grave, gen accidente vasculare. Tensiunea arteriala constanta e intre 9 si 10. Nu am avut probleme cu ea. Sa fie de vina stresul, oboseala, curentul aerului, o lipsa a vreunei vitamine? Habar nu am. Astept niste pareri, sa stiu daca trebuie sa ma alarmez sau sa ma calmez ca nu este nimic grav.
Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  •