Presiune si pocnituri in ceafa

29-04-2011
doru1982
Nu este medic/terapeut
doru1982
In urma cu aproximativ 2 luni am fost la un botez. Am mancat bine, am baut un pic mai mult(2-3 litri de vin), dar per total m-am simtit foarte bine.Incep prin a va spune asta pentru ca initial m-am gandit ca starea mea de rau ar avea legatura cu seara respectiva.Deoarece nu sunt angajat sunt nevoit sa locuiesc cu parintii mei desi am aproape 29 de ani.A doua zi m-am trezit un pic cu capul "mare".La inceput mi-am zis ok sunt mahmur o sa-mi treaca pana a doua zi.Din pacate starea de rau manifestata printr-o apasare puternica in spatele capului s-a accentuat spre seara.Nu stiu cum sa va explic ca o apasare puternica in cap in zona cefei, pocnituri si trosnituri in aceeasi zona si stari subfebrile seara 37.2-37.8 grade cesius.In urmatoarele aproximativ 10 zile nu am dormit absolut deloc.Gandul m-a dus imediat la discopatia cervicala cu care am fost diagnosticat in urma cu un an.Mai ales ca in seara botezului am iesit destul de des afara la o tigara, imbracat sumar(doar in costum), fara nimic pe cap(eu fiind tuns 0).In momentul acela am inceput sa fac niste injectii antiimflamatoare si fizioterapie.Nu pot sa zic ca m-am simtit mai bine pentru ca eu in continuare nu puteam sa dorm.Dupa inca cateva zile de nesomn(adunate vreo 14 zile)..mintea mea a inceput sa o ia un pic razna..am inceput sa ma gandesc ca as putea avea diferite boli incurabile, ca as putea sa mor oricand..etc.In momentul acesta parintii mei au inceput sa reactioneze cum stiau ei cel mai bine si anume sa tipe la mine in permanenta.Nu eram strain de lucrurile acestea deoarece in urma cu 2 ani de zile mai trecusem printr-un episod de genul acesta(frica, atacuri de panica, boli incurabile..etc).Atunci am urmat un trament cu arketis pe o durata de aproximativ 6 luni.Dar cel mai important lucru, cred eu, care a dus atunci la vindecarea mea a fost faptul ca am plecat din apartamentul parintilor si am locuit cu chirie, singur.Bineinteles, ca si data trecuta, am facut o serie de analize medicale care au iesit in general bune, dar am si descoperit o bronsita acuta trenanta si o gastro duodenita eritematoasa cu prezenta helicobacterului.(deci nu imi pare rau ca am facut analizele).In urma numeroaselor certuri cu parintii care imi agravau starea de rau am decurs la masuri un pic mai drastice...am improvizat un pic(am zidit un perete si mi-am pus o usa cu cheie in prelungirea unui hol).In felul acesta mi-am creat un apartament cu o camera, balcon, un hol mic si baie proprie chiar in apartamentul lor.Singura problema mai ramanand bucataria comuna.Poate ca nu as fi recurs la toate lucrurile acestea daca apartamentul ar fi fost curat, ingrijit.Din pacate nu este.Ei fiind destul de batrani 70 si 75 de ani spun ca pe ei nu-i mai intereseaza curatenia ca lor le place asa cum este..etc. La momentul respectiv, adica cam acum o luna, starea mea incepuse sa se imbunatateasca.Asta cred eu si pe fondul faptului ca am aflat ca nu sufar de o boala incurabila, si ca aveam 2 tratamente de urmat cel pentru gastrita si cel pentru bronsita care implicit ar fi trebuit sa-mi imbunatateasca starea.Din pacate starea de bine nu a durat prea mult.In primele 4 zile de tratament pentru gastrita nu am mancat nimic.Pur si simplu maicamea mi-a dat replica sec si anume ca ea face mancare doar de Paste.Asta ca sa nu mai zic de faptul ca au chemat politia sa ma impiedice sa fac curat in bucatarie.Dupa cateva zile de certuri aprige am reusit in cele din urma sa dezinfectez bucataria.Odata cu aceste certuri durerea mea de cap a devenit insuportabila si mare mi-a fost mirarea sa descopar ca imediat dupa o cearta puternica apar si aceste trosnituri si paraieli in ceafa(dar parca nu in coloana, ci mai sus la nivelul capului).Observand acest lucru, am derulat un pic inapoi.In dimineata de dupa botez(eu fiind si putin abtiguit) am avut o cearta aprinsa cu maicamea care adurat cam vreo 2 ore.Deasemenea durerile de cap si aceste trosnituri insuportabile se accentueaza dupa masa.Am citit undeva de despre cefallea(durerea de cap) datorata starilor de tensiune.Totusi acolo nu am gasit nimic in legatura cu aceste pocnituri in cap.Momentan iau niste medicamente homeopate, dar fara rezultate notabile:nux vomica si sedatif pc.As vrea sa va intreb daca s-a mai confruntat careva cu simptomele acestea?Am vazut un post mai vechi al lui Air23 care mentiona aceste pocnituri intr-un topic deschis de el.De fapt dupa ce am vazut acea postare mi-am dat seama ca ar putea fi de natura psihica deoarece Air 23(pe care nu am putut sa-l contactez) se vedea clar ca era o persoana instabila psihic.
Va rog mult daca ati auzit cumva de asa ceva? Pot fi aceste pocnituri doar de natura psihica?
Multumesc anticipat celor care au avut rabdare sa citeasca.
6 comentarii
0
29-04-2011, ora 08:32
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna dimineata,

sper sa intre pe forum un medic si sa-ti fie de ajutor.

Pana atunci, pot sa te ajut doar cu 2 intrebari, sa ti le rezolvi:
- cum stai cu tensiunea, avand in vedere ca, starile de suparare urmate imediat de dureri in varful capului si la ceafa...ar cam da de gandit..ref.la tensiune;
- sigur ca, parerea mea, ar trebui ca tu singur sa mergi la un control si de ce nu, sa primesti si ceva medicamente antistres..DAR, NU dupa ureche sau din auzite...


De ce NU pleci undeva sa muncesti si sa-ti faci un rost, ?
astfel NU te vor mai supara si parintii tai batrani si probabil si bolnavi...
si..vei veni cu drag, DOAR sa-i vizitezi.Mai gandeste-te.sigur si aceste stari..te afecteaza.

Sanatate si O zi buna.
0
29-04-2011, ora 15:59
doru1982
Nu este medic/terapeut
doru1982
La un control sigur ca am sa ma duc.Dupa cum am scris mai sus am mai trecut printr-o perioada depresiva, cauzata tot de certurile dese cu parintii.Numai ca atunci aveam o stare total diferita de cea de acum.Aveam atacuri de panica, palpitatii, ma simteam de parca eram pe alta lume.Insa acum starea mea este complet diferita fata de cea de atunci.Acum chiar nu cred ca am o depresie.Pur si simplu am aceasta durere de ceafa(mai mult ca o imflamatie si mai mult pe partea dreapta)si aceste paraituri la fiecare miscare a capului.Intradevar certurile si stresul accentueaza aceste simptome, dar dupa cateva zile de liniste raman doar cu aceasta durere(inflamatie) si nelipsitele pocnituri la fiecare miscare.Cred ca o mare legatura cu asta o are faptul ca in ultimele 2 luni am fost foarte sedentar.La modul ca nu am iesit din casa decat de 2 ori pentru niste programari la dentist.Adica stau toata ziua la calculator, bineinteles intr-o pozitie incorecta si imi cam plang de mila.
Si Lucia daca ar fi asa de usor sa plec undeva sa-mi fac un rost, as pleca in momentul acesta.Sa stii ca ma consider o persoana destul de inteligenta, am terminat si o facultate, dar care din pacate in momentul asta nu ma ajuta prea mult..Mai mult, eu fiind din provincie(Braila) imi este foarte greu sa gasesc un loc de munca.Tot atat de greu este sa gasesc un psiholog.D-na doctor care imi trateaza gastrita mi-a spus ca nu exista un psiholog adevarat in Braila.Si din pacate spiritul meu aventurier(pe care l-am avut candva) a cam disparut in ultimul timp.Imi amintesc si acum cum la 18 ani am plecat in Timisoara la facultate(Medicina Veterinara), pe care din pacate am abandonat-o anul imediat urmator..in detrimentul celei de Jurnalism si Limba Engleza din Galati(pe care am si terminat-o).Cred ca o sa mai formulez o intrebare de aceasta data un pic mai scurta si mai la obiect poate o sa-mi raspunda un medic.
Eu iti multumesc mult pentru raspunsul prompt si pentru gandurile bune.Iti dorec si tie multa sanatate si fericire!
0
29-04-2011, ora 17:24
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

nici n-am pus vreo clipa la indoiala, faptul ca n-ai terminat o facultate...te-am "citit" imediat din cele, scrise..
SA-TI PARA RAU CA AI ABANDONAT PRIMA FAC. si mai ales ORASUL...da, da..(glumeam, la fac...la oras NU)...

Ti-am dat un sfat de plecare (poate chiar in alt oras) si de o angajare pt. ca, vezi tu, indiferent de varsta- tineri sau mai putin- asa ca mine, plictiseala, statul mult-mult timp DOAR la calculator, NU e de bine...odata pozitia, apoi timpul pierdut si anii trec, apoi prietenii virtuali, stii...sunt buni...DAR cei adevarati, iesirile, glumele si rasetele impreuna cu cei..adevarati..e ALTCEVA.

Asta am dorit sa intelegi...

Odata..imi vei da dreptate...poate cand vei deveni parinte si-ti vei vedea copilul..stand toata ziua DOAR la calculator.

Iti doresc SA-TI FIE BINE!
O seara frumoasa!
0
02-05-2011, ora 00:23
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Doru,

Din ceea ce descrii este posibil ca tocmai interactiunea agresiva cu parintii tai sa iti provoace pusee bruste de tensiune (este posibil ca ele sa aiba si natura inflamatoare) - cu alte cuvinte este ca si cum corpul tau s-ar mobiliza brusc in exces in aceste momente, ca pentru o lupta violenta.

Tocmai de aceea iti recomand sa reduci (de dragul tau) intensitatea cu care reactionezi in interiorul tau la discutiile cu mama ta, sa introduci zilnic 20 minute de rotatii usoare, complete ale capului (gatului) alternativ, in sensul acelor de ceasornic si apoi invers, si nu in ultimul rand sa ai 1h/zi in care sa mergi continuu pe jos. Nu conteaza unde, si cu ce viteza.

Vei vedea ca incep sa se schimbe lucruri dupa prima saptamana de facut cele descrise mai sus, si mai vorbim.

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
15-05-2011, ora 20:07
doru1982
Nu este medic/terapeut
doru1982
Buna ziua! Urmand sfatul dumneavoastra(am inceput sa ies afara la plimbare de cateva zile) am constatat ca sufar de ceea ce cred eu ca se numeste fobie sociala(tinand cont de faptul ca 3 luni de zile am stat izolat si nu am iesit deloc din casa).In momentul in care ies afara nu am nici o problema, pur si simplu ma plimb, ma relaxez, totul este ok.Starea mea de rau apare la cateva ore dupa ce ma intorc acasa.Ceafa imi intepeneste, ma doare capul si spatele, pur si simplu incep sa imi trosneasca toate incheieturile.Am observat ca aceste simptome imi apar la cateva ore, sau chiar dupa o zi dupa ce am o discutie cu mama, cu un prieten, cu orice alta persoana.Acum nu stiu daca doar iesitul afara in sine imi provoaca aceste dureri sau durerile sunt strict cauzate de discutiile cu alte persoane.Tinand cont de faptul ca dupa orice discutie cu mama mea imi apar aceste simptome groaznice, dar nu imediat(in momentul discutiei nu ma simt foarte rau), raul puternic se instaleaza cum spuneam dupa cateva ore sau chiar dupa o zi si dureaza cateva zile(imi trece doar daca stau izolat), imi dau seama ca am inceput sa asociez starea de rau cu orice discutie cu o alta persona.Din pacate desi stiu ca discutiile mai intense cu mama imi provoaca aceste stari nu prea pot sa le evit.De cateva zile am inceput sa iau acelasi tratament care in urma cu 2 ani mi-a rezolvat problema.O pastila pe zi Arketis(de fapt momentan iau cate o jumatate pe zi pentru ca organismul sa se obisnuiasca cu el).De saptamana viitoare o sa consult si un psiholog care sper eu sa imi fie de ajutor.
Dumneavoastra ce parere aveti? Va rog mult un raspuns.
Multumesc anticipat.
0
25-06-2012, ora 17:50
flow
Nu este medic/terapeut
flow
salut doru... ma comfrunt cu aceeasi boala rara si chinuitoare ! Dupa o lunga perioada de stres si nopti nedormite intr-o zi la serviciu mi-a amortit ceafa am ametit si am crezut ca lesin... a fost pentru prima oara in viata cand am intrat in panica...La urgenta m-au rezolvat repede 2 fiole de calciu si valea... a doua zi sa repetat doar ca am inceput sa am mai multe simptome- nod in gat furnicaturi pe brate, piciare, stomac, amorteli de maini, tiuit in urechi, capul amortit...un adevarat calvar. Am fost la analize iar acestea au iesit bune pulsul ok La psihiatrie am fost diagnosticat cu tulburari anxios depresive si am urmat un tratament timp de 6 luni... Ma simt vindecat 80% dar ceafa tot pocneste mai ales cand intervine o stare de stres de la o cearta...am renuntat la cafea pentru ca-mi dadea o stare de agitatie, ce-mi recomandati ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •