Presiune puternica la baza limbii

08-01-2011
angelica dinu
Nu este medic/terapeut
angelica dinu
Buna ziua! Am si eu o problema care ma macina de ceva timp si careia nu i-am gasit rezolvare. De aproximativ doi ani simt o presiune puternica, care uneori duce pana la o durere suportabila, la baza limbii. Din cauza faptului ca am suferit vreme indelungata din cauza unor tulburari alimentare am crezut ca am probleme cu tiroida si am mers la endocrinolog, dar totul a fost in regula. Am mers si la orl, dar nu a a gasit nimic si a presupus ca este o inflamare a amigdalelor sublinguale. Mi-a dat tratament dar nu s-a rezolvat nimic. Mentinez ca in ultimul timp durerea a devenit mai persistenta, dar de asemenea medicii nu mi-au gasit nimic. Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
08-01-2011, ora 22:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci un RMN
0
01-04-2015, ora 22:06
den_ian
Nu este medic/terapeut
den_ian
Buna ziua.

Am fost acum 6 saptamani la un control ORL deoarece aveam senzatia de nod in gat si simteam ca mi se opreste mancarea la baza limbii, iar de mai mult de 3 ani am gura uscata - senzatia continua. Acum 3 ani mi-au fost extirpate amigdalele palatine - diagnostic: amigdalita cronica hipertrofica cazeoasa.

La consultatie, mi s-a facut o fibroscopie, unde medicul a remarcat hipertofia amigdalelor linguale si o asimetrie a acestora in partea dreapta, unde exista un oarecare contact al bazei limbii cu epiglota (vizualizare monitor).
Am facut un RMN (cu substanta de contrast)si rezultatul este:
'-asimetrie valeculara cu reducerea spatiului aeric pe partea dreapta prin ingrosarea parcelara a mucoasei de baza de limba pe 8/15 mm, portiune hiperdensa T2 prezentand priza de contrast intensa, persistenta;
- imagini ganglionare jugulare superioare si mijlocii cu diametre 7-12mm pe partea dreapta, 4-13 mm pe partea stanga, ovalari fara zone de necroza, cu hil grasos prezent;
-glande salivare mari si celelalte viscere cervicale fara anomalii decelabile IRM'.
Azi am intrat in posesia acestui rezultat, dupa 1 luna de asteptare care a fost un chin. Inca nu am ajuns la medic cu acest rezultat.

Precizez ca am boala de reflux gastoesofagian, esofagita de reflux, gastrita - de 7 ani. De asemenea am noduli multiplii pe ambii lobi ai tiroidei, nu mai mari de 8 mm, dar analizele hormonale sunt toate in limite normale. Endocrinologul a spus ca este Ok, trebuie urmarit anual (ecografie + analize).

Ma puteti ajuta va rog cu interpretarea?...sunt speriata, ar putea fi cancer al bazei limbii?

Va multumesc.
0
02-04-2015, ora 10:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza tuturor problemelor.. inclusiv si a amigdalitei cronica hipertrofica cazeoasa. a fost acel reflux gastro esofagian
1 netratat corect
2 si ce e mai grav.. neglijat in totalitate regimul corect alimentar
fara o alimentatie corecta.. restul este aruncare de bani si evolutia bolii incontinuare
ACUM.. pasii corecti
internare in clinica ORL.. spital universitar si acolo medicii stiu ce ai de facut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.