Presiune in piept, lipsa de aer, durere in zona sanului si a mainii stangi | Forumul Medical ROmedic

Presiune in piept, lipsa de aer, durere in zona sanului si a mainii stangi

26-10-2015
anca93
Nu este medic/terapeut
anca93
Buna ziua, am 19 ani, 50 de kg, 1, 58 / 1, 59 m, sex feminin.
De cateva luni, aprox. 2 simt o durere in jurul sanului stang, cat si in centrul pipetului. Am impresia ca nu am aer si imi este greu sa respir, ma simt de parca aerul nu intra in plamani.
Durerea de la nivelul pieptului radiaza spre mana stanga si respectiv o simt si in spate, sub forma de intepaturi.
Seara trecuta am ajuns la urgente din cauza unui astfel de incident, crezand ca as putea face infarct.In urma ekg-ului doctora m-a intrebat daca sufar de atacuri de panica, cu care de altfel sunt familiarizata, pentru ca intr-adevar am avut atacuri de panica.
Dar, durerea in piept de aceasta data a fost mult mai suparatoare.
La spital initial am avut tensiunea 14, din cate am inteles, iar in urma administrarii de glucoza cu calciu...a scazut la 12...12/9 daca nu ma insel.
Doctora de la urgente mi-a recomandat totusi sa fac un control amanuntit la inima.
A doua zi, cand m-am trezit aveam mainile de la cot in jos atat de amortite incat nu puteam tine nimic in mana. Efectiv nu le puteam folosi. Amorteala a persistat ore bune. Si in momentul de fata, la aprox 24 de ore de la incident inca le mai simt amortite (mai ales pe cea dreapta) dar doar in jurul palmelor, desi le pot folosi cu usurinta.
Recunosc ca am stari de anxietate si panica si mi-este ft frica de moarte sau de o posibila leziune a inimii.
In urma detaliilor, credeti ca este posibil sa fie ceva la inima sau este doar pe sistem nervos?
De aproximativ 2 sapt fac o cura cu MgB6, initial luam 2 pastile pe zi, iar de vreo cateva zile iau doar una.
Multumesc frumos.
1 comentarii
0
26-10-2015, ora 12:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu se merge pe presupuneri in acest caz.

1. Se face intai controlul la inima.
2. Daca analizele ies ok, mergeti la psihiatru, psiholog sa va tratati anxietatea si atacurile de panica.
Sunt zeci de simptome ale anxietatii. Cititi pe net articole. Daca nu le tratati se pot agrava sau inmulti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici