Presiune in ceafa

12-06-2008
ladyxz
Nu este medic/terapeut
ladyxz
Buna, sotul meu in varsta de 30 de ani se plange de cca. 6 luni de o presiune in ceafa si de gat inflamat la inghitire. A consultat un medic neurolog pentru o alta problema-tulburare tranzitorie de vorbire, i s-a facut un CT cranian si nu i-a gasit nicio problema. A consultat si un medic orl care i-a recomandat o ecografie cu bariu(nu stiu daca am inteles bine) pe care nu a efectuat-o.la consultul orl nu i-a gasit nimic. Mentionez ca de cativa ani (4-5) foloseste zilnic picaturi de nas Olinth, in special inainte de culcare pt. ca nu poate dormi cu nasul infundat. Este fumator si bineinteles este supus stresului zilnic. Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo legatura intre toate aceste simptome, care ar putea fi cauzele si ce investigatii ne recomandati?
PS tensiunea arteriala este buna, 12/7.
1 comentarii
0
14-07-2011, ora 14:08
Mihaela Ciocan
Nu este medic/terapeut
Mihaela Ciocan
Si eu ma confrunt cu senzatia de presiune in ceafa care iradiaza pina in zona parietala.Parca am aer in cap.Senzatia e aproape zilnica dar e mai puternica cind este innorat afara.In urma investigatiilor medicele se pare ca spondiloza cervicala da astfel de simptome.Iau Tanakan de 8 luni si altceva nu stiu ce sa mai fac.Astept alte sugestii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.