Prediabet

11-10-2010
Beatrice86
Nu este medic/terapeut
Beatrice86
In anul aceasta am facut de mai multe ori analiza de glicemia, dimineata pe nemancate. Valorile au fost: 105, 123, 105, 132, 123. Medicul mi-a dat diagnosticul de prediabet. Fac sport de mult timp, tin regim de 2 ani, fara zahar, fainoase, etc.
Acum o luna am primit medicament: Siofor 1000: 0-0-1/2 si trebuie sa tin regim de 1400kcal si 180-200 de carbohidrati. Regimul nu diefra cu mult de regimul tinut dinainte. Manac mai putine fructe acum(max. 400g pe zii). Sport fac la fel, 4-5 ori pe saptamana aeorbic, stepper, tenis.
Glicemia saptamana trecuta, dupa 4 saptamani de tratament: 103, 47.
Intrebarea mea este ca exista vindecare din prediabet? Am doar 24 de ani si in curand vrem sa avem copii. As vrea sa ajung la o valoare cat mai buna a glicemiei. Medicul mi-a spus ca nu am voie sa mai iau acest medicament cand raman insarcinata.
16 comentarii
0
25-01-2011, ora 18:52
tazmanian
Nu este medic/terapeut
tazmanian
Da, dar asta depide si de istoricul familiar pe care il ai, tatal tau, mama ta bunic, daca au dezvoldat acesta boala

Tratamentul in prediabet este bazat foarte mult pe sport mult si constant 5zile pe saptamana, de alimentatie ma putin de medicatie
0
26-01-2011, ora 11:03
Beatrice86
Nu este medic/terapeut
Beatrice86
Parintii mei nu au diabet, doar bunica. La ea a fost descoperit la batranete si nu tine nici dieta, nici regim...nimic. Cred ca numa medicament ia, dar nu sunt sigura pentru ca nu avem o legatura prea stransa...nu am vorbit cu ea de cand am aces diagnostic.
Cu sport nu am probleme, de 2 ani fac aerobic frecvent, de 4-5-6 ori pe saptamana. Cu dieta... Este mai greu. Pana nu ajung acasa de la servici totul este in regula, mananc cat am voie si cand am voie, dar cum am ajuns acasa nu ma pot stapani. Mananc mai mult seara. Nu in fiecare seara, dar de 1-2 pe saptamana sigur.
Sport faceam si inainte de a avea prediabet. Ar trebui sa tin un regim mai strict?
0
27-01-2011, ora 19:20
tazmanian
Nu este medic/terapeut
tazmanian
Da, eram sigur ca are cineva in familie are, Tu faci mai multe greseli, infometarea si dupaia mancatul seara cand organismul nu mai poate si cedezi, infulecand de toate...asai?

Da mai multe date despre tine, cate KG, ce inaltime si ce talie ai ?

Ultima oara tablou de analize?

Glicemie
Colesterol
HDL colesterol
LDL
Acid Uric
Trigliceride

ai facut tstul de toleranta la Glucoza (TTGO), daca da ce valori ?

Revino cu aceste detalii si spune-mi sui cum faci sport si exact ceea ce mananci, daca te-ai ingrasat de cand ai intrerupt sportul?
0
28-01-2011, ora 10:45
Beatrice86
Nu este medic/terapeut
Beatrice86
Nu ma infometez in timpul zilei!!!
In 2008 m-am ingrasat 7kg intr-o luna, si de atunci incerc sa scap de ele.
Am 167cm inaltime, 63kg. Analizele nu sunt la mine. Toleranta la glucoza nu au facut, degeaba am spus sa faca...
Sport fac regulat de 2-3 ani, fara intreruperi.
Mananc 160-180g de carbohidrati pe zi.
7:15 30g
10: 20-25g
12: 50g (la 12 avem pauza)
15 - 15:30 : 20-25 g
18: 40g

Seara poate mananc ceva de 10-15g de carbohidrati, daca imi este foame. Poate la 18 mananc mai putin ca sa mi pot manca pe la 20. Ma cult pe la 11-12 noaptea.
Ce mi se pare greu este vca seara ajung acasa dupa 17, la 18 mananc apoi trebuie sa astept o ora si sa fac sport. Dimineata nu am cand. Nu vreau sa ma trezesc la 5 ca sa fac sport.
0
31-01-2011, ora 12:16
tazmanian
Nu este medic/terapeut
tazmanian
Da, am inteles, inportante ar fi si datele de la analize,
Testul de tolenranta la glucoza poti sa-l faci si tu la orice laborator privat, costa in jur de 30 lei

Eu as suspecta la tine sidromul ovarului polichistic, dar este o presupunere prematura,

Referitor la faptul ca te-ai ingrasat intr-o perioada scurta, a fost asociata cu lasat de fumat, schimbarea alimentatiei sau doar asa pe nesimtite te-ai ingrasat.

Ai facut un examen de glanda tiroida, in care sa se evidentieze si functia ei.(sange + eco tiroida)

Schimba doctorul de familie daca consider ca te trateaza superficial
0
31-01-2011, ora 12:38
Beatrice86
Nu este medic/terapeut
Beatrice86
Am incercat odata sa-mi fac rezistenta la insulina, dar nu mi-au facut. A fost o clinica provata, singura din oras...Am spus si lor ca platesc, dar fara rost.
Nici examen de glanda tiroida nu mi-au facut. Am umblat foarte mult, cateva luni de zile pana cand am ajuns la diabetologie. Medicul de familie este fooooorte superficiala. Ma enerveaza foarte tare, dar nu gasesc un medic bun la care sa mai fie locuri disponibile.
Sindromul ovarului polichistic... Pentru asta ar trebui sa ma duc la ginecologie, nu? Am citit si despre asta... Ce analiza ar trebui sa cer? De 4 ani de zile iau anticonceptioanle Desorelle. Ce parere ai despre asta? Am auzit ca nu prea e bine pentru organism, dar mie frica de durerile menstruale... Prima zi lesin de durere, pentru asta am prmit Desorelle. Ginecologul mi-a prescris.
Sunt asa de drutat... Ma gandesc ca daca ma duc la un medic el stie ce trebuie sa faca, medicul de familie sa stie unde sa ma trimite, dar singura ei problema era ca de ce nu fac o cura de slabire, gen supa de varza, si gata.
M-am ingrasat dupa ce am terminat facultatea si am inceput sa lucrez. 9 ore pe zi pe un scaun in fata calculatorului. La facultate tot timpul trebuia sa fugim de la un curs la celalalt. Cred ca din cauza asta m-am ingrasat...schimbarea de la facultate la servici, de la o viata plina de miscare la o viata in fata calculatorului. Nu am fumat nici o data...
0
31-01-2011, ora 21:19
tazmanian
Nu este medic/terapeut
tazmanian
Da inteleg, perfect acest mod de viata, din pacate il am si eu., trebuie sa facem artificii pentru al combate,

Dar !!!, tu trebuie sa iti faci timp pentru tine, sa iti face o investigatie de la cap la coada, pentru sidromul ovarului polichistic, este deajuns un eco, dar cel mai bine te va indruma medicul de familie

Multa sanatate !
0
06-02-2011, ora 17:37
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
Am citit cu atentie cele scrise anterior. Ma confrunt si eu cu aceeasi situatie. Eu mi-am cumparat un glucometru si imi iau glicemia. Dimineata glicemia imi e 125, 130, 140 dupa ce mananc imi creste la 150, 200 iar seara im scade 110, 120. La laborator imi iese dimineata pe nemancate 110, 120. Am fost la diabetologie Bistrita si mi-a spus ca nu e diabet. In urina nu imi iese glucoza pozitiv, dar uneori imi ies corpi cetonici pozitivi. Nu am senzatie de sete, sau de foame, dar daca nu mananc pana la 10 ma iau niste slabiri f mari, fara transpiratii, doar slabiri mari, iar dupa ce mananc imi revin. M-am gandit sa imi fac si o glicemie glicolizata. As vrea sa stiu daca e suficent pentru a afla daca am diabet. Trigliceridele imi sunt mari, colesterolul bun putin marit. leucocitele mereu mari 13, 14, vsh marit. Tatal meu e singurul din familie care are diabet, dar numai de la varsta de 62 de ani. Eu am 42 de ani, inaltime 1, 60 ; 64 kg. Se poate sa mi se regleze glicemia daca slabesc si fac mai multa miscare? Va rog dati-mi un sfat.
0
21-02-2011, ora 12:00
tazmanian
Nu este medic/terapeut
tazmanian
Atentie, la Centrul de diabet ti-au facut analize ei, sau doar ai discutat cu cineva, pentru ca la glicemiilie pe care le ai, este forte probabil sa ai prediabet. Ti s-a facut un test de toleranta la glucoza??? ma mir ca l-ai trece daca dupa o masa la 2 ore ai glicemia 150 - 200. Da din pacate ai mostenit genele tatalui tau...
Revino cu mai multe detali, valori analize, etc.
0
19-04-2011, ora 02:22
dana56
Nu este medic/terapeut
dana56
Buna, sunt noua pe forum, si am vazut citeva postari cu, , prediabetul, , acum asi vrea si eu sa intreb pe cineva care se pricepe la boala asta cumplita, chiar exsista prediabet?? pt ca am vazut persoanele care scriau pe forum ca au o glicemie destul de mare, asta-i diabet fratilor la o glicemie ce trece peste 150|sau 200, si din moment ce-ai luat, , Siofor si de 1000 de milg, , , , va recomand un doct, ff bun diabetolog la spitalu MALAXA din Bucuresti, si domnu acela care zice ca-i dependent de insulina, nu se poate sa faci insulina tot timpul, incearca sa consulti un doct, DIBETOLOG.
0
29-05-2011, ora 00:29
al3xandr1
Nu este medic/terapeut
al3xandr1
Diabetul e o boala parsiva daca nu o tii in frau. Cu o dieta echilibtata si exercitii fizie se poate evita cresterea alarmanta a glicemiei. Mama mea a trair 93 de ani cu un diabet instalat la varsta de 65 de ani. De regula diabetul e genetic, cu 10 ani in urma ( acum am varsta la care mama s-a imbolnavit), am descoperit ca am glicemii la limita superioara, sa le zicem prediabat, dar niciodata peste 126, Nu tin diete ca la carte, nu-mi plac dulciurile, dar ma rasfat din cand in cand cu ce e interzis. Medicul a ajuns la concluzia ca am un pancreas mai lenes.
Un diabet de tip 2, dupa 40 de ani, se poate tine in frau, e mai periculos cel juvenil care de regula e insulinodependent..
Pt. Beatrice: Diabetul nu se vindeca. Iar tu daca ai prediabet la varsta asta, in mod sigur boala va evolua mai tarziu. A face un copil iti asumi un mare risc, atat pt tine cat mai ales pt el. Sanatate si ganduri bune sa va dea Dumnezeu
0
26-09-2011, ora 14:03
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
glicemia 153, hemoglobina 7, 2. diabet sigur?
0
27-09-2011, ora 11:57
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
revin si eu cu niste analize facute acum 4 zile:
glicemie: 153;
HbG glicolizata: 7, 2;
uree: 28;
colesterol 199
trigliceride 140
HDL 46
LDL 125
Acid Uric 3, 5
0
18-12-2011, ora 20:42
pisicacorina
Nu este medic/terapeut
pisicacorina
cel mai bine ar fi sa mergeti cu analizele la medic. glicemia 153 e mare. colesterolul bun putin marit e bine. aveti protectie pe vasele de sange. nu ati specificat, daca, aveti mese regulate, ce regim alimentar aveti, daca faceti miscare.cel mai bine ar fi sa faceti o glicemie provocata si sa mergeti la medic.
0
22-01-2015, ora 15:12
costelholospin
Nu este medic/terapeut
costelholospin
Depinde foarte mult de sistemul digestiv al fiecarui individ in parte, sunt persoane cu arderi foarte bune si sunt persoane care au un sistem digestiv puturos, in aceste conditii daca bei un pahar de cola la ora 13:00 sau suc de mere, acestea se proceseaza mult mai greu decat ai manca un kg de mere fruct si a doua zi dimimeata mergi la laborator sa-ti iei analiza la glicemie va asigur 100% ca va fi cel putin 130 si nu aveti diabet.
0
06-07-2015, ora 17:14
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Pentru angela42. La aceste valori ale glicemiei si HbA1c, diagnosticul de diabet zaharat este cert.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.