Poti scapa de diabet?

06-08-2012
vioricam
Nu este medic/terapeut
vioricam
Buna ziua ! Sotul meu in varsta de 51 de ani, a efectuat in luna iunie 2012 analize recomandate de medicul de familie din a caror rezultate va enumar pe cele care nu se incadreaza in limitele normale : VEM 102, HEM 33, 0, VSH (ESR) la 1 ora Wastergreen 18, TGP 56, Colesterol :281.28, gamma GT 67, glicemie 157.2, albumina % 50.2, Beta 15.2, hemoglobina glicozilata 6.99. Ca urmare a acestor rezulatate a fost trimis la medicul diabetolog care i-a prescris urmatoarele medicamente: Siofor 1000 (2/zi), Diaprel 60mg (1/zi), Lipantil nano145mg (1/zi), Hepatoprotect forte 3/zi, Aspenter 75mg (1/zi). Tratamentul I s-a recomnadat pentru 3 luni de zile si apoi refacerea analizelor.
Simptomele pe care le acuza : foame mare, in special seara, ameteli, vedere slaba de aproape, daca nu manaca ziua are un tremur al mainilor, urinari dese noaptea.

Dupa 3 saptamani de la inceperea tratamentului, si cu ceva regim alimentar : fata paine, fara alcool, fara grasimi, multe fruncte, sotul meu a refacut cateva din anailze : glicemie :90, Colesterol 167, LDC 101.3, HDC 47.3, trigliceride 92. Simptomele se mentin. Este tare bucuros de ultimile analize si se intreaba daca a scapat de diabet si daca sa intrerupa tratamentul. E posibil ?
Cu stima, Vioricam
3 comentarii
0
06-08-2012, ora 20:10
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
astept si eu un raspuns la intrebarea dvs!
cele bune,
0
14-08-2012, ora 10:19
vioricam
Nu este medic/terapeut
vioricam
S-ar parea ca nu am sorti de izbanda in a dobandi un raspuns!
0
10-09-2012, ora 12:19
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
se poate scapa de diabetul de tip 2 doar prin alimentatie.Nu este si cazul diabetului de tip 1 cel insulino-dependent datorita afectarii serioase a pancreasului.
Sport zilnic si alimentatie fara produse animale si bogata in vitamine : consum zilnic de legume, leguminoase, cereale integrale, oleaginoase, seminte si verdeturi si cu masura fructe.
Alimente INTERZISE : toate lactatele (lapte, branza, cascaval, urda etc...), carnea de orice fel, sarea redusa la minimum, zaharul eliminat complet precum si mierea, uleiurile vegetale cu exceptia uleiului de masline si uleiul de in care nu se foloseste la gatit ci doar in salate.Se interzic orice fel de produse din faina alba (paine, paste, taitei...), orice fel de margarine (continut de grasimi hidrogenate)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Consumul ridicat de dulciuri poate provoca diabet
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  • Plasturele „inteligent” pentru monitorizarea glicemiei
  • Includerea proteinelor din zer în dietă ar putea fi benefică în managementul diabetului zaharat tip 2
  • Un hormon recent descoperit ar putea trata diabetul tip 2 și obezitatea
  • O pastilă cu insulină ar putea reduce nivelul de zahăr din sânge la diabetici
  • Diabetul crește riscul unui deces cauzat de infarct
  •