Pot sa raman Insarcinata

03-09-2008
Raducanu
Nu este medic/terapeut
Raducanu
Buna ziua,

Am si eu cateva dileme(intrebari fara raspunsuri) k toate femeile care vor sa aiba un bebe.
Sunt impeuna cu un barbat de 2 ani stam impreuna nu suntem casatoriti legitim, cununia o vom incheia curand asa sper eu dak nu mai intervine ceva ne prevazut, dar asta nu conteaza.
Sotul meu cat si eu ne dorim un copil si vrem sa ne apucam de treaba sa zic asa, luna ce vine Octombrie, dar in acesti 2 ani am luat pilule diferite pilule in ultima perioada am luat yasmin, am mai facut pauza anul trecut 2 luniam inceput tratament din nou dar acum am renuntat sa iau pilule sau alceva acum 3 luni in Octombrie voi face 4 luni intrbarea mea este, pot sa raman insarcinata dupa 4 luni de pauza de pilule?am auzit ca trebuie sa ai 6 luni de pauza dupa pilule, poate cauza la sanatatea copilului dak as ramane insarcinata mai devreme de 6 luni?de ex.dupa 4 luni.
Va rog datimi sfaturi sigure ce si cum am de facut?nu pot sa risc e vorba de viata, sanatatea viitorului meu copil.
Am nevoie urgent de un raspuns.
Multumesc frumos!
4 comentarii
0
04-09-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Anticonceptionalele orale sant produse hormonale.Toti medicii spun sa faci o pauza de minim 6 luni pt a nu iesi bebele cu probleme.Alte femei, insa, au spus ca au ramas insarcinata dupa 2 luni de pauza si n-au avut probleme!Eu as astepta 6 luni.Decat sa iasa bebele(d-ne fereste!)cu probleme si sa te invinovatesti toata viata...mai ai rabdare 2 luni.
0
04-09-2008, ora 00:00
Raducanu
Nu este medic/terapeut
Raducanu
Buna ziua,

Va multumesc ptr sfat, asa as vrea sa fac, dar sunt presata de sot sa facem un copil, el ar fi vrut sa facem un copil de anul trecut acum ar vrea si de azi sa zic asa, dar sunt eu cea care zic sa mai asteptam sa mai treaca ceva timp, iar el nu intelege ca e bine pt binele copilului sa mai asteptam, ce sa fac sa mergem amandoi la un ginecolog?ne va spune sa mai asteptam cateva luni?sau nu neaparat?cum sa fac sa scap de presarile sotului?vreau sa fie bine pentru copil el crede cal mint cand Ii spun k e bine sa asteptam minim 6 luni.
0
05-09-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
daca asa il convingi, mergi cu el la ginecolog.Eu zic ca-ti va spune acelasi lucru:sa asteptati.Ce mai conteaza 2 luni daca tot ati asteptat atat.E vb de sanatatea copilului vostru..
0
08-09-2008, ora 00:00
Raducanu
Nu este medic/terapeut
Raducanu
Buna ziua,
Multumesc ptr ajutor, asa am sa fac cand va mai zice:"vreau sa facem un copil" nu am sa mai ma revolt ca nu e timpul trebuie sa mai astept cateva luni, nu ma intelege am sa merg cu el la ginecolog sa auda personal ce sicum e bine inainte de a avea un copil.

Va multumesc
Multa sanatate, va pup
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  •