Pot sa fiu insarcinata?

04-01-2014
marina11
Nu este medic/terapeut
marina11
Buna seara! Sunt foarte ingrijorata ca as putea fi insarcinata. In data de 7 decembrie am avut ultima menstruatie si ar fi trebuit sa apara astazi din nou. Am luat anticonceptionale timp de 7 luni dar din decembrie am hotarat sa le intrerup, nu de capul meu ci dupa o discutie cu medicul ginecolog. Problema e ca in data de 27 decembrie ne-am jucat putin cu prietenul meu, adica ne-am masturbat reciproc, dar am avut grija sa nu ne atingem. Mentionez ca el nu a ejaculat. La un moment dat a mers la toaleta si intrebarea mea este daca au putut ajunge spermatozoizi din lichidul preejaculator pe mana lui si sa ramana pe mana desi pe urma s-a spalat pe maini, pentru ca dupa m-a masturbat din nou. Stiu ca se intampla ca dupa intreruperea anticonceptionalelor sa se deregleze ciclul, pentru ca nici inainte de a le folosi nu aveam ciclu regulat, dar oare exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata?
Va multumesc din suflet!
12 comentarii
0
04-01-2014, ora 19:57
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
Marina

nu stiu cati ani ai tu...nu stiu cati ani are iubitul tau dar cu siguranta nu stiti unele lucruri privind sexul(si cam tot ce tine de sex)...asa ca la inceput te linistesc si iti zic foarte clar si raspicat ca nu esti insarcinata si ai doar o dereglare a menstruatiei!!!!...buuunnn...si acum sa iti explic si de ce...ca poate ai indoieli..pai e simplu el nici macar nu a ejaculat...apoi lichidul preejaculator e un fel de(apa de ploaie) adica nu are nici un efect asupra ta si mai ales ca iubitul tau s-a spalat pe maini etc etc.ideea este ca daca faceti ceva*(macar protejati-va si stati linistiti)..o seara faina iti doresc!
0
05-01-2014, ora 00:31
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Desigur, nu trebuie să te îngrijorezi. Ginecologul a avut dreptate. Este vorba doar de o dereglare şi o reechilibrare a sistemului hormonal. Apoi, zona vaginală este destul de acidă ca să nu permită o sarcină în astfel de condiţii.
0
05-01-2014, ora 00:57
geoana20
Nu este medic/terapeut
geoana20
buna seara va rog frumos sa-mi dati un raspuns nu mia venit menstrustia luna trecuta in decembrie trebuia sa mi vina pe data de 21 12 2013 o fi posibil sa fiu insarcinata???am facut 2 teste de sarcina dar miau aratat negativ va rog sa-mi dati un raspuns urgent
0
05-01-2014, ora 01:50
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Pentru un răspuns cât mai exact, ar trebui să ne mai spuneţi vârsta dumneavoastră, dacă folosiţi anticonceptionale şi dacă s-a mai întâmplat sa întârzie ciclul până acum. Până atunci vă recomand să aveţi incredere in testele făcute şi eventual să luaţi măsuri suplimentare de precauţie (protecţie).
0
05-01-2014, ora 12:24
marina11
Nu este medic/terapeut
marina11
Inteleg, doar ca din 1 ianuarie parca imi este rau, am un nod in gat constant, stomacul imi e mai sensibil, sunt balonata. De asta imi e asa frica, de simptomele acestea. Am 18 ani. Va multumesc
0
05-01-2014, ora 13:04
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
În cazul acesta, vă recomand să mâncaţi mai puţin şi eventual mai des, să evitaţi dulcele concentrat, băuturile carbogazoase, să mâncaţi fructele numai între mese. Veţi obţine un confort sporit dacă folosiţi infuzie de chimen, două linguri la un litru de apa clocotită din care beţi o cană înainte cu 30 minute de fiecare masă principală.
0
05-01-2014, ora 13:26
marina11
Nu este medic/terapeut
marina11
Multumesc frumos!
0
05-01-2014, ora 15:14
gollumm
Nu este medic/terapeut
gollumm
buna ziua...am si eu o intrebare, sper sa fie sectia potrivita.deci, luna trecuta nu mi-a venit menstruatia(decembrie), in noiembrie am avut pe 29...suntem in ianuarie, si astazi mi-a venit, dar e diversa decat cea obisnuita..e mult mai rosiiatica...si prea mult pt prima zi.mentionez ca am avut si inca am simtome de sarcina, ma simt balonata, si am senzatia k e ceva in mine.Suna patetic, dar e addevarat.plus ca am facut 2 teste, din care primul imi arata o a dua linie mai stravezie, nu era clara clara, iar al doilea nu imi mai arata.stiu ca trebuie s merg la doctor, dar pana atunci?o idee, un sfat? multumesc
0
05-01-2014, ora 16:34
geoana20
Nu este medic/terapeut
geoana20
Am 19 ani...nu iau anticonceptionale dar nu stiu ce sa fac...va rog sa-mi dati un sfat ce sa fac...deja a intarziat multe zile va rog sa-mi dati un raspuns sa mai intamplat sa intarzie doar 2 3 zile maxim...
0
05-01-2014, ora 20:04
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Buna Geoana, având in vedere rezultatele testelor, nu ar trebui să vă faceţi prea multe griji. Totuşi o vizită la ginecolog este indicată şi poate să vă readucă liniştea. ok?
0
05-01-2014, ora 20:13
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Pentru gollumm : Având în vedere dinamica hormonală, este bine să stim ce vârstă aveţi. Poate a fost doar o întârziere. Acum rămâne să vedem dacă durează ca de obicei şi dacă este la fel de abundent ca celelalte. Vă rog să mă tineţi la curent pentru a stabili paşii următori.
0
06-01-2014, ora 22:53
geoana20
Nu este medic/terapeut
geoana20
Va multumesc trumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •