Pot ramane insarcinata?

07-07-2011
nicoleta82
Nu este medic/terapeut
nicoleta82
De curand am aflat ca sotul meu are rh negativ iar eu am pozitiv. Intrebarea mea este daca cand voi dori un copil va trebuii sa fac un tratament inainte pentru a ramane insarcinata?
5 comentarii
0
07-07-2011, ora 14:57
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
un tratament special nu trebuie sa faci dar trebuie sa te duci la un medic ginecolog sa ii spui problema ta.
la primul copil nu o sa ai probleme dar la al doilea este un risc foarte mare sa aiba probleme de sanatate.
ca sa fi mai sigura consulta medicul
0
07-07-2011, ora 23:06
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
am uitat sa iti spun ca cei care au rh-urile asa fac un set de analize si in functie de rezultat se poate spune ce tratament trebuie sa urmezi
eu am prietene care au ramas gravide fara sa isi faca rh la primii copii nu au avut probleme dar urmatorii da
unul e paralizat si orb altul sta tot timpul in spital cu fel de fel de probleme
cel mai bine mergi la medic sa iti explice totul
gravida poti sa ramai oricand chiar daca aveti rh-urile diferite
0
08-07-2011, ora 09:19
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Din cate stiu eu, probleme ar putea fi la al doilea copil daca mama are rh negativ, nu tata. Mai bine intri pe net sa citesti despre rh, ca sa nu te sperie niste informatii care ar putea fi gresite. Iti repet, din tot ce am citit eu, dpdv al rh-ului, nu vor fi probleme daca mama il are pozitiv.
0
08-07-2011, ora 11:43
Dr. Cacicovschi Cristina
Obstetrica-ginecologie, Iasi
Dr. Cacicovschi Cristina
Buna ziua,
Puteti ramane insarcinata fara nici o problema daca dvs aveti Rh pozitiv. Nu afecteaza cu nimic sarcina rh-ul sotului.
Daca dvs ati vf avut Rh negativ atunci ar fi trebuit facute si alte investigatii pe parcursul sarcinii.
Va doresc succes1
0
07-01-2022, ora 18:34
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
Buna seara, dacă eu am rh pozitiv și soția la fel pozitiv, poate sa rămână însărcinată?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul