Pot pastra sarcina? | Forumul Medical ROmedic

Pot pastra sarcina?

10-03-2012
nicolc
Nu este medic/terapeut
nicolc
In ultimele 2 luni de cand incerc sa raman insarcinata am facut o infectie urinara pe care am tratat o cu urinal si norfloxacin. A fost bine pana cand la aproape orice contact se intorceau urinarile dese dar fara usturime. Am facut urocultura, a iesit bine...am mers la medicul de familie mi a zis ca e o vaginita/metroanexita si mi a dat tratament. Intre timp avand contact doar de vreo 3 ori, mi am facut teste de sarcina pt orice eventualiate si toate au fost negative.Am luat tratamentul linistita 6 zile Unasyn, klion, flagy si meloxicam. Apoi surpriza mi a intarziat menstruatia, am facut alt test si se pare ca sunt insarcinata. Dupa calculele mele tratamentul l am facut in perioada 5-12 zile de la ultimul contact. Am mers la ginecolog si n a vazut nimic la ecograf, doar putin lichid. A ramas sa merg peste 10 zile. Sunt in stare de soc, vreau bebele si incerc sa ma linistesc pana la urmatorul control. Daca fac toate testele posibile si iese totu bine, pot pastra sarcina?mi o doresc din tot sufletul. Multumesc
6 comentarii
0
11-03-2012, ora 20:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poti pastra sarcina, nu-ti fa griji, nu se va intampla nimic..e prea devreme sa se vada ceva la ecograf. Nu exagera si stai linistita, daca se confirma o sarcina nu fa controale foarte dese, lasa totul sa decurga normal.
0
12-03-2012, ora 15:25
nicolc
Nu este medic/terapeut
nicolc
Multumesc, incerc sa nu ma gandesc la ce i mai rau de dragul bebelui. Nu vreau ca stresul meu sa i dauneze.
0
16-03-2012, ora 13:28
cristina drg.
Nu este medic/terapeut
cristina drg.
mi a intarziat menstruatia 4 zile iar azi dimineata am sangerat f.f putin, acum nu mai nici un fel de sangerare(sangele a fost de culoare roz deschis)...ma gandesc ca e posibil sa fiu insarcinata iar asta ar fi cel mai frumos lucru care se poate intampla in viata mea...numai ca exista si o problema..acum 4 zile am terminat si tratamentul cu ovule cervugid pe care l am urmat timp de 10 zile..dupa calculele mele as putea avea cam 3-4 sapt de sarcina...acest tratament imi poate afecta sarcina???va rog sa nu ma ocoliti si sa mi raspundeti..nu mai pot avea liniste :((
0
16-03-2012, ora 18:20
nicolc
Nu este medic/terapeut
nicolc
Dupa cum ai citit mai sus si eu sunt cam in aceeasi situatie... Am fost la medic pana acum de doua ori. Bebele e acolo are 8 mm dar nu mi poate garanta nimeni ca nu e afectat. A ramas sa merg peste o luna sa fac analize si sa ma rog lui Dumnezeu sa fie totul bine...Mergi la doctor, roaga te si fii puternica, asta imi spun mie, asta iti spun si tie. Multa sanatate pt amandoi si sa auzim de bine!
0
17-03-2012, ora 14:15
cristina drg.
Nu este medic/terapeut
cristina drg.
pai si nu ti a spus nimeni cat de mari sunt sansele ca sa fie afectat copilul?si ce i se poate intampla?mie mi e f frica sa merg la risc:(..oricum ms mult si multa sanatate si voua
0
17-03-2012, ora 20:57
nicolc
Nu este medic/terapeut
nicolc
Crezi ca mie nu mi e frica? Ca nu ma gandesc la toate scenariile posibile? Sunt ingrozita, nu ma asteptam sa se intample asa ceva...asta e viata! Deocamdata doctorii nu mi pot spune nimic...am fost la 2 pana acum...Imi ramane speranta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când poÈ›i face un test de sarcină?
  • Testul de sarcină care ar putea identifica sarcina gemelară È™i riscul de avort
  • Testele de sarcină
  • InfecÈ›iile de tract urinar reapar din cauza excesului de antibiotice
  • Un simplu simplu obicei ar putea ajuta la evitarea infecÈ›iilor urinare
  • De ce întârzie menstruaÈ›ia?
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  •