Pot lua paluxetil ocazional in sarcina?

16-01-2009
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Buna ziua!!Folosesc paluxetil cam de un an, am inceput cu 20 mg, pe zi, iar acum iau 5 mg pe zi.Ma gandesc sa am un copil, dar imi este team ca nu voi putea fara medicament!!As dori sa stiu daca as putea lua, ocazional(o data pe saptamana)paluxetil???
MULTUMESC!!!!!!!
26 comentarii
0
16-01-2009, ora 16:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimata Doamna Camelia,

Un tratament de un an de zile cu paroxetina (Paluxetil), este mai mult decat suficient pentru a va putea considera echilibrata psihic (probabil ati luat pentru depresie)...eu persoanl nu va recomand sa luati acest medicament pe parcursul sarcinii si de asemenea, ar trebui sa nu mai consumati paroxetina (nici un picogram) cu cel putin 3 luni inainte de a ramane insarcinata (asta pentru ca unele studii recente, demonstreaza faptul ca paroxetina "tinde" sa fie indirect teratogena si chiar embriotoxica).

Consultati-va cu atentie cu psihiatrul sau medicul internist care v-a prescris acest medicament si analizati foarte bine raportul dintre risc si beneficiu!

Dupa sarcina, veti fi probabil nevoita sa luati un antidepresiv pentru a nu face depresie post-partum la care sunteti mai predispusa, dar nu-i nimic, veti trece prin toate cu bine!

Numai Bine si multa sanatate,

NICK!
0
16-01-2009, ora 17:52
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Multumesc, pentru raspuns, domnule NICK!!Dar problema este ca am intrerupt medicamentul si mi-au reaparut simptomele!!!si l-am reluat!!!Dar imi doresc un bebe, si as dori sa-mi continui si activitatea mea, in timp ce sunt insarcinata, si fara un medicament nu stiu daca voi putea!!!!PS:activitate, care se desfasoara la sfarsitul saptamanii, simptomele aparand doar atunci!!!
MULTUMESC!!!
0
16-01-2009, ora 20:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Va inteleg situatia, dar va rog mult sa imi spuneti ce simptome aveti?
Cum ati intrerupt tratamentul?

In cazul in care doriti un copil (sanatos), va trebuie un antidepresiv natural, care sa nu va afecteze in nici un fel!

Cu multa placere!
0
17-01-2009, ora 11:12
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Simptomele sunt, greata, si varsaturi!!!Daca nu as avea meseria care o am(cant), nu m-ar deranja foarte mult, nu intru in panica, stiu ca nu sunt bolnava...dar ma deranjeaza!!!Tratamentul nu l-am intrerupt dintr-o data, l-am intrerupt progresiv, nu am simtit nici un efect secundar, doar ca, dupa 2 luni de la intrerupere, am cantat din nou, si mi-a fost rau!!!!Ce antidepresiv natural imi recomandati?As dori sa-l incerc, inaine de a ramane insarcinata!!
MULTUMESC!!!!
0
17-01-2009, ora 13:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ok, am inteles, dar mai am o mica intrebare: ce simptome aveati inainte de a lua Paluxetil? Greata si varsaturile erau prezente sau au aparut dupa ce nu ati mai luat?

Ma bucur ca sunteti cantareata, eu sunt contratenor!

Antidepresive naturale sunt foarte multe, de la Sunatoare pana la triptofan si tirozina, insa nici unul dintre acestea nu va vor "calma" starile de greata sau varsaturile care oricum se vor intensifica din cauza sarcinii!

Numai Bine; astept rsp dvs. ! :)
0
17-01-2009, ora 14:51
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Greata si varsaturi am daca nu iau paluxetil, daca iau nu am nimic!!
MULTUMESC!!
0
17-01-2009, ora 16:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ok, in acest caz va recomand urmatorul supliment alimentar cu ajutorul caruia veti putea scapa in adevaratul ses al cuvantului de greata, varsaturi si veti fi foarte bine dispusa tot timpul.

EMETIN - Laboratoarele Medica - 1 cps de 3 ori pe zi (il puteti lua doar pana la disparitia simptomatologiei, insa se poate administra pe durata mare de timp; este natural)
-------------*

In speranta ca v-am putut fi de folos,

NICK ;)

(*modificat de admin)
0
17-01-2009, ora 16:20
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Multumesc, pentru raspunsuri, voi lua emetin asa cum ati spus!Paluxetilul il voi opri?Si daca da, cum?
MULTUMESC!!!
0
17-01-2009, ora 16:29
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Vreau sa mentionez faptul ca nu am avut niciodata probleme cu greutatea, chiar am fost slaba, doream sa ma ingras!(in caz ca v-ati gandit ca as fii avut probleme )!!!!
Multumesc!!!!!
0
17-01-2009, ora 17:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Paluxetil il opriti gradat cum ati mai facut-o (asa am inteles de la dumneavoastra), dupa care veti putea incepe sa luati Emetin, care va va ajuta foarte mult.
Pentru a va ingrasa mancati mai consistent dar nu mai nesanatos ( nu junk food gen Mc Donalds sau KFC), in special la micul dejun si cina!

Multa sanatate si numai bine (spor la cantat) si sa dea Dumnezeu sa aveti in curand copilul pe care vi-l doriti atat de mult!

Cu placere,

NICK!
0
19-01-2009, ora 13:19
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Am citit prospectul de la EMETIN, dar, am uitat sa specific, ca diagnosticul meu a fost :FOBIE SOCIALA!Imi e teama ca imi va fii rau, si imi e!!!Ce e bine, faptulca nu am evitat momentele in care stiama ca imi va fii rau!Pana sa merg la doctor, sa stiu ce am, am luat tot felul de medicamente pentru starile care le aveam, greata si varsaturi, dar nici unul nu isi facea efectul!Emetin, sa fie alteca, totusi???
Multumesc, din nou!!!!
0
20-01-2009, ora 13:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Dvs. nu mi-ati spus ca ati luat paroxetina pt fobie sociala.
De ce va este teama? Nu trebuie sa va fie teama pentru ca nu faceti decat sa intensificati energia psihica negativa rezultata in urma gandirii ca va va fii rau! Cand ati intrerupt tratamentul, v-a fost iar frica sa comunicati cu ceilalti, sau ii evitati complet?
Emetin, poate avea indirect proprietati antifobice prin modularea transmisiei indolaminergice, dar nu va garantez, va garantez doar efecte antiemetice prin inhibarea centrului vomei aflat in zona chemoreceptoare de la nivelul bulbului, atat!
Cred ca cel mai bine ar fii sa luati legatura cu medicul care v-a prescris paluxetil si sa va schimbe total schema terapeutica, evident, spunandu-i dvs. ca doriti un copil, copil care schimba toata situatia, atat cea actuala cat si cea viitoare!

Cu multa placere,

NICK:)
0
20-01-2009, ora 13:56
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Cu multi ani in urma, am avut o problema cu gatul, atunci mi-a fost prima data rau, deoarece ma gandeam, ca nu mai pot canta!!!Am rezolvat problema imediat cu gatul, dar mi-a ramas teama ca imi va fii rau!!E u sunt o fire foarte deschisa, comunicativa, nu evit situatiile in care ar trbui sa comunic, dar am teama ca trebuie sa cant si nu pot.ca mi-e rau!!!!
Multumesc!!!!
0
20-01-2009, ora 18:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ok, ati ramas cu un fel de trauma, dar in nici un caz nu este fobie sociala!
Va inteleg, stiu cum este sa iti fie teama ca nu poti sa canti sau sa ai trac!
In acest caz, EMETIN va poate ajuta!
Pt. voce va recomand o "cura" cu Homeovox (un preparat homeopat), iar cand stiti ca veti face un efort vocal sustinut, puteti lua Arnica Montana 15 CH (10 granule mici tinute sub limba cu 30 de minute inainte de masa si 2 ore inainte de a canta - in cazul in care sunt granule mari, luati doar 5)!

Numai Bine!
0
12-06-2009, ora 12:28
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Buna ziua!!Din fericire, sau din pacate, am ramas insarcinata!!!!!!Dar ce voi face daca nu voi putea lua nici un medicament, iar voi imi stiti problema!!!!!va rog sa ma ajutati!!MULTUMESC!!!!
0
12-06-2009, ora 15:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

Eu zic ca DOAR din FERICIRE. Un copil este o binecuvantare!!!
Va rog mult sa va adresati unui medic competent pt a primi un medicament adecvat starii dvs. actuale de sanatate. Sarcina este o perioada foarte grea din viata unei femei, si trebuie tratata preferential, asta insemnand ca de acum incolo va trebui sa acordati mult mai multa atentie la tot ceea ce intreprindeti, tot ceea ce spuneti, tot ceea ce vedeti, tot ce ce mancati, tot ceea ce luati ca si medicamentatie si mai ales, trebuie sa va modulati comportamentul. Toate starile negative il afecteaza pe copil si-l predispun la dezvoltarea unor afectiuni, in special cele care afecteaza Sistemul Nervos Central. In concluzie, trebuie sa fiti precauta si foarte atenta la tot si sa nu luati niciun medicament inainte sa cititi prospectul sau sa va adresati unui medic BUN.

Numai Bine si sa fiti sanatoasa impreuna cu copilul si toata familia dvs.
Dumnezeu sa va binecuvanteze! ;))

Cu multa simpatie si condescendenta,
N I C K :)
0
13-06-2009, ora 11:17
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Multumesc!!!!Sigur acest copil este o binecuvantare!!!!!Am vb cu un dr ginecolog BUN, si mi-a spus ca pot lua din cand in cand diazepam!!!!Ce spuneti de asta?MULTUMESC!!!!!
0
13-06-2009, ora 16:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Da, puteti lua, dar trebuie sa fiti foarte prudenta si sa nu abuzati!

Multa sanatate ;)

P.S. "dr ginecolog BUN" - m-a amuzat faptul ca si dvs., ca si mine, ati scris adjectivul bun cu litere de tipar! :)))))))))))))))))))))))))))
0
15-06-2009, ora 18:48
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Am mai vb cu un medic de familie, si mi-a spus ca mai bine as lua, calmeplant, fiind un produs exclusiv din plante!!!Ce parere aveti?
MULTUMESC!!!
0
15-06-2009, ora 22:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
De acest supliment chiar n-am auzit, insa daca dansul v-a spus ca-i ok, inseamna ca-i ok! Important este sa-l luati doar la nevoie, nu regulat, pt ca si plantele contin substante active deosebit e puternice, sificient de puternice cat sa modifice metabolismul si nu numai, in plus mai toate medicamentele clasice au fost sintetizate din pante.

Numai Bine!
0
16-03-2010, ora 11:34
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Buna!!acum va scrie o mama fericita!!care are un baietel frumos si sanatos, doar ca nu prea doarme!!daca se trezeste la 9 dimineata, nu mai doarme si 3, 4, chiar si 5 ore, mentionez ca are 1 luna si o saptamana, este foarte agitat, rar cand il vad ca sta linistit!!oare sa imi fac griji?sau pur si simplu, asa este el??MULTUMESC!!!
0
17-03-2010, ora 15:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Să fiţi binecuvântată şi să vă trăiască prinţişorul :)
Agitaţia la copii este relativ normală, pentru că le permite să exploreze mediul înconjurător dar, dacă vedeţi că persistă foarte mult şi se manifestă într-un mod, care pentru dvs. pare anormal, vă rog să consultaţi medicul pediatru sau să-i administraţi puţin ceai, care conţine şi flori de muşeţel (cum ar fi un ceai pentru colici cu muşeţel, anason şi fenicul, de pildă). Nu vă îngrijoraţi, copiii sunt prin definiţie adevărate depozite de energie, de aceea sunt aşa de agitaţi şi de poznaşi (sunt minunaţi) :)


Toate cele bune şi multe binecuvântări ;)
Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
18-03-2010, ora 10:02
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Multumesc, MR NICK, incet, incet ma obisnuiesc cu rolul de mama, si nu mi se mai par toate lucrurile ca fiind "probleme".Multumesc inca odata ptr sfaturi, chiar imi sunt de ajutor, si acum si inainte, in sarcina!!
0
18-03-2010, ora 16:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multă plăcere, d-nă Burtea. Rolul de mamă este cel mai dificil rol; este mai dificil şi decât rolul de om (rolul de mamă presupune rol de om + rol de binecuvântare călăuzitoare, de sprijin în viaţa unui alt om, ceea ce resprezintă o imensă responsabilitate).

Să fiţi binecuvântată! Numai bine :)
0
29-03-2010, ora 19:00
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Buna!!!Am din nou o problema!, sau cel putin asa cred!!Baietelul meu are gazele, foarte urat mirositoare!!mentionez ca mananca doar san!!e normal lucrul acesta??MULTUMESC!!!
0
29-03-2010, ora 21:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă,

Gazele stomacale şi intestinale (flatulenţa) sunt relativ normale pentru copiii sugari, chiar şi urât mirositoare. De fapt, gazele nu prea sunt frumos mirositoare :))) Şi totuşi, în unele condiţii medicale, în special la adulţi, ele devin extrem de urât mirositoare.
Sugestie: Administraţi-i BONNISAN, 30 ml (este foarte util pentru sugarii cu: colici abdominale, flatulenţă, regurgitaţii (acele mici vome), inapetenţă (lipsa poftei de mâncare), constipaţie şi dureri produse de erupţiile dentare). Este un remediu 100% natural!
Mod de administrare: 5-10 picături de 3 ori pe zi, timp de minim 1 luna, maxim 3.

Consultaţi medicul pediatru dacă flatulenţa persistă!
Toate cele bune şi multe binecuvântări :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Antidepresivele în sarcină: substanța bupropion traversează placenta
  •