Pot fi insarcinata?

24-11-2015
Elena090
Nu este medic/terapeut
Elena090
am 16 ani si sunt virgina.imi intirzie ciclul cu 5 zile deja si a 5 zi deja am eliminari de genu ca in timpul ovulatiei.am masturbat cu prietenul meu in aceasta luna insa ce ma deranjeaza ca dupa ce a ejacuat in afara(nu a fost peting, masturbare doar) am pus prezervativul insa nu corect si cind l-am intors sa putut pe virf sa fi ramas ceva sperma dar tin minte bine ca in momentul cind l-am intors l-am sters cu mina bine si totusi sunt stresata din cauza intirzierii.Sunt extrem de stresanta(foarte, nu imi gasesc locul)am slabit luna aceasta cu 6 kg si in plus ora s-a scrimbat +1.Sper ca acestea sa fiu cauzele intirzierii si nici decum o sarcina nedorita.Am facut un test la a 3 zi de intirziere si era negativ
6 comentarii
0
25-11-2015, ora 11:58
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Iti recomand un control ginecologic si invatarea masurilor de contraceptie, astfel incat situatii de genul acesteia sa nu se mai repete.

Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
25-11-2015, ora 12:18
Elena090
Nu este medic/terapeut
Elena090
@pescaru valentin si totusi ce spuneti, ce poate fi? Dupa experiente.va rog. Astazi dimineata iar am facut un test si la fel a fost negativ.deja este a 6 zi sinii ma dor doar si numic.va rog ajutatima
0
25-11-2015, ora 16:01
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Testele de sarcina sunt relevante dupa 10-14 zile de la ovulatie (care nu stim exact cand s-a produs). Exista si situatii in care testele de sarcina sunt relevante mult mai tarziu, caci ele se bazeaza pe depistarea Hormonului hCG, care in unele sarcini este in cantitatea foarte mica.
Aceasta inseamna ca doar peste cateva zile un teste de sarcina (sau un control ginecologic) poate fi relevant.
Intarzierea ciclului menstrual poate fi produsa si de alti factori: stres puternic, pierdere masiva in greutate, diverse tratamente/medicamente etc.
Revin la recomandarea unui control ginecologic amanuntit, atat in ceea ce priveste sarcina cat si in depistarea (eventual) a unor alte probleme.

Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
25-11-2015, ora 16:24
Elena090
Nu este medic/terapeut
Elena090
am uitat sa spun ca acel incident intre noi a fost la a 10 zi (plus minus) a ciclului si deja au trecut 18 zile (cred ca nu are cum sa fie gresit testul ).Da si dupa contact sau cam umflat labiia mica din stinga(am losit Clotrimazol si a 2 zi mi-a trecut)poate fi si aceasta cauza? sau poate daca nu este cauza a ciclului sa fie cauza eliminarilor albicioase.va multumesc mult pentru raspunsuri
0
25-11-2015, ora 16:30
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Dupa cum spuneam, exista si sarcini in care cantitatea de hormoni secretata de sarcina sa fie mica si deci nedecelabila (nemasurabila) de catre test.
Pot exista si alte cauze ale intarzierii ciclului, inclusiv o infectie/inflamatie.
Indiferent cum ar fi va recomand sa nu mai pierdeti timpul si sa mergeti la un control ginecologic si sa faceti cateva analize care v-ar aduce un raspuns clar.
0
25-11-2015, ora 16:32
Elena090
Nu este medic/terapeut
Elena090
mai astept citeva zile si daca nu vine imediat consult medicul.Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici