Postinor 2 si marvelon 21

18-02-2009
anabella85
Nu este medic/terapeut
anabella85
buna ziua...am luat timp de 3 ani Marvelon 21, dupa care am facut o pauza de 3 luni, timp in care mi-a venit ciclu, neregulat.Ultimul ciclu a fost intre 7 si 12 ianuarie. Pe 17 ianuarie am avut un contact sexual neprotejat si am luat postinor 2 dupa 6 ore de la contact, prima pastila, si a doua pastila la 12 ore dupa prima.La 9 zile dupa administrarea postinorului mi-a aparut o scurgere sangvinolenta care a durat 3 zile si imediat dupa, sangerare abundenta ca o adevarata menstruatie.Totul a durat 8 zile.Am mai multe intrebari legate de acest subiect daca puteti sa ma ajutati :
1. de cand trebuie sa imi calculez ciclul, de la ultima menstruatie normala, sau de la ultima menstruatie cauzata de postinor?
2 este posibil sa raman insarcinata avand in vedere ca am luat postinor si contactul a fost la cateva zile dupa terminarea menstruatiei?
3. as vrea sa incep din nou Marvelon 21 pentru ca mi-a facut bine cat timp l-am luat si nu am am avut nici un disconfort de la el.Am facut o pauza pentru ca asa am auzit ca este bine. Daca vreau sa ma apuc din nou de Marvelon, cum ar trebui sa il iau, avand in vedere ca postinorul mi-a dat totul peste cap? acum 3 ani cand luam Marvelon, am inceput primul blister in a 5-a zi de ciclu.
Va multumesc mult, astept raspuns
8 comentarii
0
20-02-2009, ora 10:34
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Trebuie sa asteptati urmatoarea menstruatie si sa luati Marvelon in a 4-a sau a 5-a zi a ciclului urmator.
2. O sarcina este practic exclusa.
3. Da, Marvelon are efecte adverse mai mici in comparatie cu Postinor. Despre cum trebuie luat, vedeti punctul 1.
0
21-02-2009, ora 21:03
mara_maria
Nu este medic/terapeut
mara_maria
in ianuarie pe 16 am avut contact sexual protejat ( ovulele de la pharmatex)pe 17 dimineata iar cu aceleasi ovule, dar parca ceva n-a fost in regula, duminica in jur de ora 10 am luat un Postinor 2 si al doilea la 12 ore dupa, la trei zile dupa administrarea Postinorului mi-a venit ciclul foarte scazut, ce sanse sunt sa fiu insarcinata? mentionez ca am facut si un tratament cu orgametril pt o mastoza chistica. din ianuarie nu am mai avut contacte sexuale, iar ciclul are o zi intarziere. multumesc pentru raspuns.
0
21-02-2009, ora 21:06
mara_maria
Nu este medic/terapeut
mara_maria
in ianuarie pe 16 am avut contact sexual protejat ( ovulele de la pharmatex)pe 17 dimineata iar cu aceleasi ovule, dar parca ceva n-a fost in regula, pe 18 in jur de ora 10 am luat un Postinor 2 si al doilea la 12 ore dupa, la trei zile dupa administrarea Postinorului mi-a venit ciclul foarte scazut, ce sanse sunt sa fiu insarcinata? mentionez ca am facut si un tratament cu orgametril pt o mastoza chistica. din ianuarie nu am mai avut contacte sexuale, iar ciclul are o zi intarziere. multumesc pentru raspuns.
0
22-02-2009, ora 13:57
mara_maria
Nu este medic/terapeut
mara_maria
in ianuarie pe 16 am avut contact sexual protejat ( ovulele de la pharmatex)pe 17 dimineata cam pe la 12 iar cu aceleasi ovule, dar parca ceva n-a fost in regula, pe 18 in jur de ora 10 am luat un Postinor 2 si al doilea la 12 ore dupa, la trei zile dupa administrarea Postinorului mi-a venit ciclul foarte scazut, ce sanse sunt sa fiu insarcinata? mentionez ca am facut si un tratament cu orgametril pt mastoza chistica. din ianuarie nu am mai avut contacte sexuale, iar ciclul are, rectific, 7 zile intarziere, desi am un ciclu neregulat cam la 25-28-30 de zile. va rog mult sa-mi raspundeti, deja incep sa ma sperii. multumesc pentru raspuns.
0
06-03-2009, ora 11:56
danadanutza
Nu este medic/terapeut
danadanutza
buna.am si eu o problema.saptamana trecuta am avut un contact sexual esuat iar dupa mai putin de 12 ore am luat postinor 2 la interval fix. imi poate deregla menstruatia?pentru ca s-a intamplat sa vina dupa 10 zile...
0
18-09-2009, ora 12:07
laryssuca
Nu este medic/terapeut
laryssuca
buna. am si eu o problema. aseara am avut si eu un contact sexual esuat s-a rupt prezerv si am luat la 14 ore dupa o tableta de postinor 2 urmand ca a doua sa o i-au pe la 22.50 si azi mi-a venit si ciclul si as vrea sa iau ac marvelon 21 pot sa le i-au azi sau in a 4-5 zi de ciclu. va rog astept un rasp
0
18-09-2009, ora 12:10
laryssuca
Nu este medic/terapeut
laryssuca
buna. am si eu o problema. aseara am avut si eu un contact sexual esuat s-a rupt prezerv si am luat la 14 ore dupa o tableta de postinor 2 urmand ca a doua sa o i-au pe la 22.50 si azi mi-a venit si ciclul si as vrea sa iau ac marvelon 21 pot sa le i-au azi sau in a 4-5 zi de ciclu. va rog astept un rasp
0
12-11-2009, ora 11:24
ady2309
Nu este medic/terapeut
ady2309
am o problema...am terminat pilulele acum 3 zile si inca nu mia venit ciclul, e ceva normal ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  •