Postinor?

409 comentarii 1 2 ..... 789 ..... 13 14 Înainte ›
0
11-08-2011, ora 17:09
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Andreea, eu zic sa mergi imediat la un medic. Vezi cum iti este menstruatia maine, si luni-marti cel tarziu mergi la un medic ginecolog.
Da este normal sa fie mai portocalie-maronie la inceput, de asta zic sa vezi maine cum iti este. Daca este normala sau continua sa fie maronie-portocalie si cu cheaguri. Cheagurile sunt normal sa se formeze si sa se elimine la menstruatie, - si da, e posibil sa fie si cum spui tu, ca nu ai mai avut menstruatie din mai sa se fi format un cheag mai mare si sa fi fost eliminat acum.
2-3 cm nu e mult, dar zici ca te doare burta. Nu vreau sa te sperii, dar daca inteleg eu bine ce spui tu ca ti se intampla poate fi avort spontan. Ideea este, daca totusi are loc ovulatia, si spermatozoidul patrunde acolo si apoi iei pilula de a doua zi sau anticonceptionale orale combinata (yasmin in cazul tau asa cum ai luat - metoda yuzpe se numeste asta cu 4+4) atunci exista posibilitatea ca la sfarsitul foliei "embrionul"care incerca sa se formeze sa se elimine singur datorita pilulele.

Eu zic sa bei ceaiuri, mai ales ca iti fac bine si ma bucur de asta, si sa mergi la un medic.
Te astept cu vesti.

Oricum e, e bine sa stii!...Daca a inceput sangerarea (menstruatie sau nu), e bine!
0
14-08-2011, ora 00:25
Kappa_K
Nu este medic/terapeut
Kappa_K
Am luat postinor in urma cu 3 sapt. Mi-a venit regulat ciclul, nu ma durut nik,. nu am avut scurgeri. Asta inseamna k nu sunt insarcinata? Va rog datimi raspuns urgent!!!!
0
14-08-2011, ora 10:34
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
regulat inteleg, dar normal? daca menstruatia a fost normala, in cantitatea in care vine de obicei si la fel ca si culoare si consistenta, da esti in regula!
0
14-08-2011, ora 14:08
Kappa_K
Nu este medic/terapeut
Kappa_K
@laruka, mersi mult :D
0
14-08-2011, ora 14:52
sunshine.love
Nu este medic/terapeut
sunshine.love
ajutoor!!! Am avut un accident in timpul actului sexual. Culmea este ca a fost a doua zi dupa terminarea ciclului menstrual, si din cate am inteles, acum este perioada de fertilitate. dupa accident am facut spalaturi, iar dupa 10/12 ore am luat pastiluta de a doua zi...urmeaza sa o iau si pe a doua. nu sunt lamurita si vroiam sa va cer un sfat... e riscul sa apara vreo sarcina??? va rog frumos,. am nevoie de un raspuns:(
0
14-08-2011, ora 14:57
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Sunshine, de unde ai inteles tu ca acum e perioada de fertilitate? Aceasta perioada variaza de la femeie la femeie in functie de menstruatie? Ai menstruatia regulata? Atunci calculeaza-ti exact perioada fertila. Ea incepe de regula, la 7-10 zile de la terminarea menstruatiei. Insa, in functie de alti factori, apare mai devreme sau mai tarziu. Dar, in orice caz nu cu 2 zile inainte de menstruatie sau 2 zile dupa menstruatie.
Spalaturile nu te ajuta cu nimic, poate doar impotriva infectiilor vaginale, insa ai luat postinor inteleg. In cazul acesta, daca l-ai luat corect, nu ai de ce sa iti faci griji. Sa nu depasesti 12 ore cand iei a doua pilula. Mai bine o iei cu jumatate de ora mai devreme, decat mai tarziu. !!!!!!! Si stai ok, ca esti bine.
0
14-08-2011, ora 15:05
sunshine.love
Nu este medic/terapeut
sunshine.love
Iti multumesc foarte mult. Sunt foarte speriata, mai ales pentru ca e prima data cand mi se intampla asta. am un ciclu regulat 21/23 de zile si dupa calendarele pe care le-am gasit si lle-am calculat, ziua ovulatiei ar fi maine...iar zilele de risc 13 14 15...etc.. Uite, am avut ciclu menstrual pe 8 pana pe 12...Pe 13, adica ieri s-a intamplat nefericirea. am luat pastila astazi la ora 13 si urmeaaza sa o iau pe a doua..astept raspuns :D :D
0
14-08-2011, ora 15:08
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Nu ai cum sa ai ciclu de 21-23 de zile...ceva nu ai calculat corect...trebuie sa fie de 28-30 de zile. uite aici calculeaza: http://www.stilfeminin.ro/woman/
Oricum, chiar dac ar fi perioada fertila, DAR NU ESTE, ai luat postinor, si vei fi bine! Sa nu uiti sa iei a doua pilula.
0
14-08-2011, ora 15:11
sunshine.love
Nu este medic/terapeut
sunshine.love
Poate m'am exprimat gresit... am ciclu 5 zile. Si asta din 21 in 21 de zile.sau 22, 23 :D
0
14-08-2011, ora 15:13
sunshine.love
Nu este medic/terapeut
sunshine.love
Ma refereaam la numarul de zile dintre menstre:D
0
14-08-2011, ora 15:17
sunshine.love
Nu este medic/terapeut
sunshine.love
si mai am o intrebare. daca iau a doua pastiluta in decursul a celor 12 ore ? nu este mai bine? adica sa o iau de ex la 5 6 ore dupa prima:D
0
14-08-2011, ora 15:29
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
nu, o iei cu 10 min inainte de cele 12 ore! asa e cel mai bine! Nu este bine sa o iei mai tarziu de cele 12 ore, si nici mai devreme de 11 ore! Daca o iei dupa 5-6 ore, posibil sa fie doza prea mare si sa-ti atatce stomacul, sa o versi eventual - si atunci nu-si mai face efectul!
deci 21-13 de zile +5 zile = 26-28 zile. asta este ciclul tau menstrual 26-28 de zile. ceea ce e bine, ceea ce inseamna ca nu esti acum in perioada fertila
0
14-08-2011, ora 15:35
sunshine.love
Nu este medic/terapeut
sunshine.love
multumesc foarte mult:* :D
0
14-08-2011, ora 15:40
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
cu placere;
orice alte intrebari.sunt pe aici;)
0
16-08-2011, ora 08:35
teodora01
Nu este medic/terapeut
teodora01
Buna! Am revenit cu vesti bune. Mi-am facut azi un test de sarcina, la o luna de la contactul cu risc si a iesit negativ. Multumesc mult laruka pt sfaturi si sprijin. :D
V-am pupat pe toate!
0
16-08-2011, ora 11:30
sunshine.love
Nu este medic/terapeut
sunshine.love
buna din nou!! :D dupa cat timp ar trebui sa fac testul de sarcina? si mai am cateva intrebari:( Am luat postinor-ul corect. dar nu am avut nicio problema..adica nu mi' a fost rau, nu am avut dureri... am avut doar o stare de nevroza interminabila. putea fi si de la altceva... Dupa cate scria in prospect, eu nu am avut nimic...nici macar sangerari sau orice legat de asta... sunt confuza... ajutor :( !!!!
0
16-08-2011, ora 11:50
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
@Teo: Ma bucur ca esti bine. Ai grija de tine!
@Sunshine: pe 14 aug ai luat postinorul. Nevroza este de la hormonii din pastile, pentru ca sunt f puternici. Alte stari nici nu trebuia sa ai, adica este de bine ca nu ti-a fost rau, nu ai avut dureri, daca iti era rau si aveai probleme la stomac sau varsai postinorul era posibil sa nu isi faca efectul. Asa esti in grafic. Sa te astepti eventual in 5 zile la un spotting - o sangerare usor maronie, deranjanta - dar este in regula, nu trebuie sa te panichezi. Este efectul postinorului. De asemenea, nu trebuie sa te panichezi nici daca nu ai acea sangerare - nu este o regula, nu este obligatoriu sa fie.
Un test de sarcina poti face la 3 saptamani de la incident, sau la o saptamana de intarziere a menstruatiei. Daca e greu sa astepti atat, caci stiu cum e, poti face un test de sange beta hcg, intr-un centru medical, la 15 zile de la incident.
Eu totusi cred ca ar trebui sa stai linistita, ca mai rau iti faci asa. Ai luat postinor, nu erai in perioada fertila, nu ai de ce sa iti faci griji. Riscul unei sarcini este minim. :*
0
16-08-2011, ora 12:03
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
@Andreea: Andreea, tu cum mai esti? Astept vesti. :*
0
18-08-2011, ora 13:21
sunshine.love
Nu este medic/terapeut
sunshine.love
bunaaa!! :D azi am avut spotting'ul ala:D ma simt mult mai bine. astept acum sa fac testul. multumesc pentru tot!!:*
0
24-08-2011, ora 15:13
teodora01
Nu este medic/terapeut
teodora01
Buna din nou! Iar s-a intamplat sa se rupa prezervativul si nu stiiu ce sa fac. Avand in vedere ca am luat in 20 iulie postinor nu stiu daca ii ok sa iau iarasi. Luna trecuta in 25 iulie a inceput menstruatie si de obicei tot in jurul acestei date vine(inca nu mi-a venit, posibil sa vina dupa 25). Cam ce am de facut?
0
24-08-2011, ora 15:23
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Teodora, cum faceti voi de se tot rup prezervativele?
Cate zile au trecut de la ultima menstruatie? zici ca maine 25 ar trebui sa apara menstruatia - ei bine, eu nu as recomanda sa iei din nou postinor - menstruatia oricum e posibil sa intarzie de la postinorul luat; dar ceea ce zic e ca nu esti in perioada fertila si nu e cazul sa iei postinor - sa stai linistita acum;
eventual mergi la un cabinet de planning sa discuti cu un medic, si poate incepeti sa folositi o alta metoda contraceptiva caci vad ca prezervativele nu sunt ptr voi;)
si calma asteapta menstruatia
0
24-08-2011, ora 15:41
teodora01
Nu este medic/terapeut
teodora01
De la ultima menstruatie au trecut deja 30 de zile si oricum la mine nu ii regulat ciclul. In ultima saptamana am tot avut probleme cu stomacul si anume ca imi era greata si ma durea stomacul si fierea. De 2 zile au incetat, greata si durerea de stomac, insa ma doare putin burta ( asemenea durerilor menstruale). Probabil ca din cauza ca urmeaza sa imi vina menstruatia insa eu niciodata nu am mai avut dureri menstruale decat in prima zi de menstruatie(probabil s-a schimbat planul). Cred ca nu imi va veni maine ci mai probabil prin 26, 27.
0
20-09-2011, ora 23:34
Mariaalexandra
Nu este medic/terapeut
Mariaalexandra
Pe data de 2 septembrie am avut un contact sexual neprotejat, un "accident" sa-i zic asa.Eram virgina, s-a intamplat foarte foarte rapid si nu si-a dat drumul, nici nu a avut cand.mi-a curs sange, iar dupa 8 ore am luat postinor. Ultima oara mi-a venit ciclul pe data de 19. mi-a intarziat 2 zile.am vreun motiv sa ma ingrijorez :-s ?
0
21-09-2011, ora 00:07
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
eu zic ca nu...a intarziat si de la postinor, si oricum cred ca nu aveai menstruatia regulata ceas;)
take care
0
21-09-2011, ora 00:10
Mariaalexandra
Nu este medic/terapeut
Mariaalexandra
merci. Adica dupa ce am luat postinor, zilele urmatoare am avut si acea sangerare, despre care am citit ca este normala.
0
03-11-2011, ora 18:07
sunshine.love
Nu este medic/terapeut
sunshine.love
bunaa!! am revenit. Mai am o problema. nu stiu daca e grava, nu pot sa imi dau seama. stiti ca atunci pe 18 am avut spottingul... apoi urmatoarea luna pe 12(septembrie)...parca asa din cate imi amintesc, mi'a venit ciclul menstrual. acum momentan, dupa calculele mele...am o luna, 2 sapt si 3-4 zile de cand nu am mai avut menstruatie. din cate stiu, nu am mai avut niciun accident... Sunt confuza...in primul rand ca nu mi'a venit de foate mult timp i al doilea rand...am avut unele perioade cand am avut o stare de greata. ieri dimineata, dupa prima tigara, pe stomacul gol. inteleg ca asta poate fi abolut normal la fumatori. dar seara dup masa, am varsat. fara a mai fuma sau altceva:) Nu am facut pana acum un test de sarcina pentru ca nu mi'a fost timpul de ajutor... zilele urmatoare il voi face. totusi...vreau sa stiu daca poate fi vorba despre o sarcina:| multumesc anticipat:D
0
03-11-2011, ora 18:26
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Sunshine, fa un test de sarcina...stiu ca atunci nu ai avut nicio reactie de la postinor, si avand in vedere simptomele tale de acum...cam la 6 -7 saptamani de la accident(zic bine?) este posibil sa fie sarcina...Dar totodata, nu te speria, este posibil sa fie o dereglare de la postinor! O sa fie bine. Fa un test de sarcina (nu barza) si apoi indiferent de rezultat mergi la un control gineco
0
10-11-2011, ora 01:58
daniela.parvan
Nu este medic/terapeut
daniela.parvan
Buna seara.Am si eu o problema.Am avut un contact sexual acum o luna si s'a rupt prezervativul iar el a apucat sa ejaculeze...am luat in prima jumatate de ora postinor 2...pana la menstruatie nu am avut nici o problema, nici un efect advers, dar dupa 1 saptamana dupa terminarea menstruatiei, am mici sangerari.Este ceva in neregula?Ce ar trebui sa fac.Va rog sa ma ajutati.Multumesc
0
10-11-2011, ora 07:44
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
sigur a fost menstruatie? a avut aceeasi consistenta, culoare, durata etc? aceste mici sangerari se numesc spotting, si se datoreaza unor dereglari hormonale; nu ai ce sa le faci - e naspa, dar trec de la sine;
daca apar si luna urmatoare - mergi la un medic ginecolog;
si eventual poti face azi-maine un test de sarcina - sa fim sigure ca postinorul si-a facut efectul
0
10-11-2011, ora 11:33
sunshine.love
Nu este medic/terapeut
sunshine.love
bunaa.. am revenit. am facut testul de sarcina si sunt total confuza!!! Am cumparat un sure check..(daca iti iese o linie in dreptul literei C este negtiv, daca ies doua liniute adica si in dreptul literei C si T este pozotiv) deci, sunt total confuza...mi'a iesit in dreptul literei C o liniuta, iar in dreptul literei T una mai stearsa! ce inseamna? il mai fac odata? :|
Adaugă un comentariu / răspuns
409 comentarii 1 2 ..... 789 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •