Postinor?

409 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 13 14 Înainte ›
0
14-06-2011, ora 13:46
xsara
Nu este medic/terapeut
xsara
ok, ms lut de ajutor!
0
14-06-2011, ora 13:47
xsara
Nu este medic/terapeut
xsara
mult
0
14-06-2011, ora 20:43
angela75
Nu este medic/terapeut
angela75
@ laruka : nu am mai luat a 2-a pastila deloc pt ca mi-am amintit dupa inca 2 zile deci nah, prima pastila si-a facut efectul sau sa ma astept la o sarcina akum?
0
14-06-2011, ora 20:52
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
La postinor nu exista "prima pastila isi face efectul" - postinor = 2 pilule, care se pot lua doar impreuna.
Cele 2 pilule de postinor contin de 7 ori hormonii unei pilule normale...ca sa nu iei 7 hormoni odata sa zicem asa; postinor este impartit in doua: si practic iei 4 hormoni si dupa 12 ore mai iei 3 hormoni...
Calculeaza perioada fertila; poate nu erai in perioada fertila si atnci esti ok.
Fa si un test de sarcina la 21 de zile de cand ai luat postinorul.
:* sa fii bine
0
17-07-2011, ora 20:22
lica23
Nu este medic/terapeut
lica23
Buna ziua. am avut un contact sexual in urma caruia s-a spart prezervativul. mentionez faptul ca eram in a 14a zi de ciclu, deci cred ca e ziua ovulatiei. La jumatate de ora am luat prima pastila postinor, iar dupa 12 ore o iau si pe a doua. Exista totusi sanse sa raman insarcinata ? Multumesc
0
17-07-2011, ora 20:40
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Postinorul are o rata de esec de 0.2%. Dar sa nu ne ingrijoram. Ai procedat corect: ai luat postinor prima pastila, urmatoarea la 12 ore. Daca nu ai avut diaree, sau greata, pilulele au fost absorbite si isi vor face efectul.
0
17-07-2011, ora 22:50
lica23
Nu este medic/terapeut
lica23
au trecut cele 3 ore care scriu in prospect. nu am avut stare de voma, greata sau diaree. Sper sa fie totul ok pt ca nu sunt pregatita acum de un bebe :(
0
22-07-2011, ora 14:08
Kappa_K
Nu este medic/terapeut
Kappa_K
Salut! Am 15 ani jumate (nush dar conteaza si varsta), am avut un contact sexual in care s-a rupt prezervativul. Am luat prima pastila peste aprox. 4 ore. a doua pastila o voi lua peste 12 ore,
In fine, dar mi-a venit ciclul acum 2 sapt, deci akma sunt cam in perioada de fecundatie. Deci isi va face efectul Postinorul sau nu? Deci mor de griji, ma si durut stomacul din cauza stresului.
Va rog raspundeti-mi
0
22-07-2011, ora 14:21
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Nicolle, conteaza varsta in ideea ca bagi niste hormoni in tine si tu esti in plina dezvoltare si transformare. Din cauza transformarilor si a pilulei te-a durut stomacul, nu doar de la stres. Ai grija sa nu intarzii peste 12 ore cu cea de-a doua pilula de postinor!! Si da, in mod normal efectul si-l face daca le-ai luat corect, in termen si nu ai avut greata sau diaree.
Spui ca te-a durut stomacul...ai varsat? sau ai avut mai multe scaune moi?
0
23-07-2011, ora 15:57
teodora01
Nu este medic/terapeut
teodora01
Buna, am avut un contact sexual miercuri, in 20.07 si s-a rupt prezervativul. Dupa aproape 1 ora am luat postinor 2 si exact la 12 ore am luat cea de-a doua tableta. Ieri am inceput sa am dureri de burta, asemenea celor din timpul menstruatiei insa mai slabe, mai dese si de durata mica(1-2 minute dupa care ma lasa si apoi iar incepea, insa la un interval mai mare de timp).Ma gandesc ca durerile pot fi din cauza postinorului, iar alte reactii adverse nu am avut..inca. Ultima menstruatie am avut-o din 24.06 pana in 28.06, ciclul fiind neregulat. Stiu ca tot ce pot face este sa astept insa imi trec o multime de ganduri prin cap: exista sanse sa raman insarcinata sau nu?
Inca o nelamurire: are alcoolul efect asupra postinorului? Tin sa mentionez ca am baut aseara o jumatate de pahar de bere iar cea de-a doua tableta de postinor am luat-o alaltaieri dimineata.
0
23-07-2011, ora 16:13
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Teo, ultima menstruatie 24. 06 - deci 21-23.07 trebuie sa iti vina. Spui ca ai ciclu neregulat...asta inseamna ce? Iti vine macar la 35 de zile? Posibil ca din cauza postinorului sa se deregleze organismul si sa iti intarzie. Poate datorita acestui fapt ai avut dureri de burta-organismul stia ca trebuie sa iti vina, dar hormonii din pilule nu dau voie.
Paharul de bere nu are nicio legatura decat daca l-ai baut cu 2 ore inainte sau dupa pilula. Dar la o zi diferenta nu are nicio legatura.
Postinorul are o rata de esec de 0.2 daca l-ai luat corect, nu ai avut stari de greata si/sau diaree, scaune moi...eu zic ca e in regula si asteapta linistita menstruatia. Fiind neregulata, pentru linistea ta, daca vrei, poti face un test de sarcina la 3 saptamani de la contactul cu risc deci 20.07 + 21 de zile.
0
23-07-2011, ora 16:38
teodora01
Nu este medic/terapeut
teodora01
In ultimele 5 luni mi-a venit la 31 de zile, apoi 27, 27, 29 si 30 de zile. M-am mai calmat acum cand am auzit si o parere specializata, fiind putin nelinistita si de durerile respective mai ales ca foarte rar mi se intampla sa apara de stari de disconfort in timpul menstruatiei ( doar dureri menstruale si ele suportabile).
Multumesc mult de raspuns!!! :)
0
23-07-2011, ora 16:48
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
specializata e mult spus...daca iti raspundea dl dr era altceva; eu... nu sunt medic, dar am studiat si...am si "experienta" in postinor si daca pot sa ajut si eu aici pe forum de ce nu?
durerile respective si starea de disconfort clar este cauzata de hormonii din postinor - mai ales daca nu ai luat niciodata anticonceptionale orale combinate.
Relax, si o sa vezi ca o sa iti vina
0
24-07-2011, ora 14:34
andreeaadriana
Nu este medic/terapeut
andreeaadriana
Buna ziua,

Va rog frumos, daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat! Nu stiu ce sa fac! Nu am mai avut ciclu menstrual normal din 14 mai ( suntem in data de 24 iulie), in lunile precedente am avut doar secretii maronii in loc de sangerare. Mentionez ca nu am avut contact sexual in lunile precedente, deci nu se pune problema unei sarcini. Am avut probleme de cand ma stiu cu chisturile ovariene, cu menstruatia neregulata iar mereu am luat Duphaston 7 zile cate 2/zi, am provocat menstruatia si apoi am luat anticonceptionalele Yasmin, apoi iar am facut pauza cateva luni, iar au reaparut chisturi ovariene si tot asa..
Acum am o problema delicata si v-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde in timp util pentru a stii ce sa fac.
Am avut un contact sexual neprotejat (fara finalizare... nu si-a dat drumul in mine..insa nu pot fi sigura 100% de acest lucru ).. imi este frica si as dori sa iau Postinor. Este bine daca iau Postinor-ul peste chistul ovarian pe care il am? Cum influenteaza aceasta pastila chistul? Sau daca nu il iau este vre-o sansa sa raman insarcianta? Ce imi recomandati sa fac? Sa iau Postinorul pentru a fi sigura sau sa incep tratamenul pe care mi l-a prescris ginecologul (mereu cand imi intarzie 1-2 luni) sa imi provoc ciclul menstrual cu Duphaston?apoi sa continui cu anticonceptionale.. astept un raspuns... va multumesc anticipat!
0
24-07-2011, ora 23:42
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
yasmin si duphaston sper ca ai luat la recomandarea unui medic si in urma unei consultatii.
Postinorul...poate si nu poate afecta chistul pe care il ai. Poti sa iei, dar iti va deregla si mai mult organismul; sau poti sa nu il iei si risti o sarcina.
Acum, nu stiu toate datele despre tine si chist; dar eu ti-as recomanda sa iei rigevidon, anticonceptionale orale combinate, 8 pilule o data: 4 pilule acum, si 4 pilule 12 ore mai tarziu ( este exact aceeasi concentratie de hormoni pe care o are postinorul), si apoi sa continui cu pastilele de rigevidon de pe folie, seara de seara pana la terminarea acestora. Apoi inca 2 luni de zile cu anticonceptionale astea ca tratament pentru chist.
Sau poti incerca cu yasmin, sa iei 8 pilule o data (4 +4 dupa 12 ore) si apoi tot restul foliei. Mare grija insa, atunci cand iei cele 8 pilule o data, sau postinorul, sa nu versi, si sa nu ai diaree.
0
25-07-2011, ora 11:45
andreeaadriana
Nu este medic/terapeut
andreeaadriana
Iti multumesc mult pentru raspuns laruka!
Am mai scris si pe alte forumuri iar un doctor mi-a raspus ca sansele pentru a ramane insarcinata sunt destul de mici insa exista. Daca voi lua Postinorul acesta o sa imi dea peste cap tot organismul si cu siguranta o sa am efecte secundare negative..am luat decizia sa NU iau Postinorul.
Da, yasminul si duphastonul le-am luat la recomandarea medicului ginecolog de-alungul a catorva ani de zile.

Iti voi urma sfatul si cred ca voi merge pe Yasmin (mai ales ca am corpul obisnuit cu aceste pastile) si voi lua 8 pastile deodata ( 4+4) apoi voi continua normal. Am o intrebare: menstruatia cand va aparea? cand termin intreaga folie de anticonceptionale? In cantitatea de mai sus mai au Yasmin in acest caz aceasi eficienta cu Postinorul (au trecut cam 30 ore de la contactul sexual neprotejat ) ? Mi-ai recomanda sa incerc Rigevidon-ul sau Yasmin-ul ?

Iti multumesc inca o data pentru raspuns si iti voi spune ce am facut:)
0
25-07-2011, ora 11:59
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Cum spuneam, eu nu sunt medic (cu diploma), insa am studii si am experienta proprie legata de postinor si 8 pastile inghitite o data.
Cum ti-am spus si eu, postinorul iti deregleaza organismul;
si 8 pastile luate odata deregleaza sa stii, dar nu asa mult ca un postinor, mai ales ca ai mai luat yasmin si organismul este obisnuit cu ele.
Eu una as merge pe 8 pilule odata, decat postinor sau escapelle. Mai exista posibilitatea sa iei escapelle. Este tot postinor, dar o singura pilula, si este putin mai scumpa.

Rigevidon stiu sigur ce concentratie are, si stiu sigur ca 8 pastile rigevidon = postinor.
Din cate vad pe net si yasmin are aproximativ aceeasi concentratie.
Poti lua yasmin (4+4), ideea este sa nu treaca 48 de ore de la contact, deci tu cu 30 de ore esti in regula, apoi continui folia si in a 4 sau a 5-a zi de pauza dupa yasmin ar trebui sa vina menstruatia.
Ai grija daca te decizi sa iei asa 8 pilule odata, sa nu ai varsaturi sau diaree. Ai putea lua inainte un omez/omeran/omeprazol.(pansament gastric sa fie), si pe parcurs un metoclopramid daca simti ceva in neregula, pentru a fi sigura de eficienta pilulelor.
Acum tu decizi ce ai de facut, e greu sa risti asa...mai ales ca nu ai ciclu regulat.
Sa fii bine:D te astept cu vesti.
0
25-07-2011, ora 23:11
teodora01
Nu este medic/terapeut
teodora01
Buna din nou! Tocmai mi-a venit menstruatia(ieeei), sau eu asa sper. :P Sper sa nu fie vorba de acel spotting care apare dupa 5-7 zile. Totusi, daca e menstruatie, cred ca postinorul nu mi-a dereglat-o pt ca in ultimele 3 luni tot in perioada asta venea (intre zilele 24-26). Acuma sa vad, daca dureaza 5 zile e ok, daca nu...nu e foarte ok si mai stau ca pe ace.
0
26-07-2011, ora 11:58
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
ma bucur teo ca a venit:) Sa fii atenta sa fie cum e menstruatia ta normala, ca si consistenta, etc. Chiar daca va tine 4 zile sau 6...daca e normala-consistenta, culoare etc nu ai de ce sa iti faci probleme.
0
26-07-2011, ora 14:58
teodora01
Nu este medic/terapeut
teodora01
Azi noapte si in prima parte a diminetii nu a curs deloc, insa acum "scurgerea" a revenit la normal: are culoarea obisnuita, doar ca acele "cheaguri de sange", unele, sunt mai deschise la culoare dar nu mult...
0
26-07-2011, ora 17:25
andreeaadriana
Nu este medic/terapeut
andreeaadriana
Hei Laruka! Am revenit cu vesti!
Am luat ieri inainte cu 30 min pansamentul gastric iar apoi 4 pastilute Yasmin pe la ora 13.30. Am fost ok toata ziua, chiar m-am simtit bine pana la 20.00 cand m-a luat o ameteala de nu ma mai tineam pe picioare, o durere insuportabila de cap, o stare de ameteala, ma durea si stomacul si aveam o stare extrem de neplacuta de voma. Stiam ca nu trebuie sa vars, m-am abtinut cat am putut, probabil eram galbena toata si mi s-a facut atat de rau si la 20.30 am varsat...apoi intreaga seara a fost un dezastru, am varsat de vre-o inca 3 ori si ma simteam foarte foarte rau..durere de cap, stomacul, nu puteam sa stau nici in pat... s-a facut 1.30 am cand trebuia sa mai iau si urmatoarele 4 pastile... nu vroiam sa mai aud de ele insa nu stiu cum dar le-am inghitit si am reusit cu tot cu durerea de cap si stomac sa adorm. la 6.30 m-am trezit si am varsat din nou... chiar mi-a fost rau si nu stiam ce sa mai fac si de durere de stomac si de cap.
Acum am o intrebare, si-au mai facut efectul? Din cate am citit stiu ca nu trebuie sa ai varsaturi sau diaree la interval de 3-4 ore dupa ce le-ai luat...eu nu am mai suportat dupa 7 ore/respectiv 5 ore. si-au facut oare efectul? avand in vedere ca erau si 4 pastile deodata? sa continui diseara cu 1 pastila si tot asa pana termin folia.? acum ma simt bine si chiar au fost cumplite durerile, mai ales starea de voma si amarul din gura... nu mai vreau niciodata. desi ma simt bine am mici dureri gen junghiuri in partea stanga sau dreapta... cred ca sunt de la chisturi. :( ce parere ai? iti multumesc mult pentru sfaturi si sper sa fiu bine.
0
26-07-2011, ora 17:30
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
imi era frica ca se poate intampla, si asta pateai si cu postinorul - k practic e o cantitate f mare de hormoni.
In mod normal in 4 ore se absorb pastilele, acum - daca te simti rau mai departe nu le mai lua si asta este...dar daca acum esti mai bine, ia toata folia si apoi fa un test de sarcina totusi.
fa un ceai de menta, de cimbru...
sper sa fii bine :D
0
27-07-2011, ora 11:12
Kappa_K
Nu este medic/terapeut
Kappa_K
@laruka. deci m-a durut stomacul inainte sa iau pastilele fiindca am vazut prezervatul rupt, Mam speriat de numa. REactii adverse de la Postinor nu am, chiar niciuna, de aceea ma gandesc, oare isi va face efectul? :-? eu sunt mai dezvoltata decat o fata obijnuita de 15 ani.
0
27-07-2011, ora 11:29
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
@Andreea: cum te mai simti? ai mai avut greata ceva? daca simti tot asa, si nu le mai lua, renunta la ele, si ar trebui sa apara menstruatia in a 4-a, a 5-a zi de cand nu le mai iei.
@Nikolle: nu este obligatoriu sa ai reactii adverse. daca l-ai luat corect in mod normal isi face efectul. O sa te rog doar sa iti faci un test de sarcina la 3 saptamani de la contact, daca nu apare menstruatia pana atunci, si dupa cateva luni (2 - 4 luni) sa faci un control ginecologic - pentru ca acea doza de hormoni din ostinor poate afecta organismul in sensul ca poate produce chisturi pe ovare la o varsta asa frageda etc.
0
27-07-2011, ora 11:31
Kappa_K
Nu este medic/terapeut
Kappa_K
@laruka o sa fac la 2 sapt k nu mai am rabdare pana la 3 sapt, k sa fiu sigura :-ss :-s
0
27-07-2011, ora 11:48
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Poti sa-l faci si azi ca sa fii tu sigura, insa nu vei fi sigura decat la 3 saptamani de la contactul cu risc. Doar atunci este cu adevarat relevant un test de sarcina de urina din farmacii. La 2 saptamani poti face testul de sange beta HCG-dar nu mai devreme de 2 saptamani.
0
27-07-2011, ora 13:59
andreeaadriana
Nu este medic/terapeut
andreeaadriana
Este un sentiment de liniste sa stii ca e cineva care iti mai da sfaturi si te poate indruma in subiecte la care nu ne pricepem :)! multumim Laruka !!
Eu azi nu ma simt in apele mele, am o senzatie usoara de greata si junghiuri in burta - am continuat aseara sa iau prima pastiluta Yasmin dupa cele 8(4+4).
As vrea sa nu le mai iau insa dupa ce imi va veni menstruatia ( probabil cum ai zis tu - la 4-5 zile dupa ce nu le mai iau) imi e frica sa nu se formeze din nou chisturi... (asta daca am noroc sa fi scapat de ele) si apoi iarasi sa nu imi vina menstruatia 1-2-chiar 3 luni.. :(.
Pot incerca sa termin aceasta folie de Yasmin si dupa pauza de 7 zile cand o sa vina mensturatia sa incep din nou alta.macar 3 luni sa mai continui cu ele... ma gandesc sa se mai obisnuiasca organismul si sa nu le opresc brusc. Ma sfatuiesti sa fac asa sau sa nu le mai iau acum avand in vedere ca tot am senzatiile acestea, sa imi vina menstruatia si apoi imediat din a 4-5 zi dupa ce mi-a venit sa incep practic o folie noua? Ideea este ca ma simt foarte balonata avand in vedere ca au fost cam 2 luni de cand nu mi-a venit si nici o stare geniala nu am din cauza asta... nu stiu cum e mai indicat mai ales ca am problema asta cu chisturile. Tu ce zici? Iti multumesc mult :)
0
27-07-2011, ora 14:05
Kappa_K
Nu este medic/terapeut
Kappa_K
@laruka, multumesc si eu pt sfaturile oferite
0
27-07-2011, ora 14:09
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Andreea, tu ar trebui sa-ti cunosti mai bine organismul si limitele. Deci, cand simti ca ai stari chiar urate si insuportabile de greata le intrerupi. Dar sa bei neaparat si ceaiuri in perioada asta: cimbru e dezinfectant, macesul la fel, teiul e calmant, menta - orice, mai putin sunatoare sa nu bei (sunatoare interactioneaza cu anticonceptionalele si le scade efectul). Ghimbir daca poti bea e pentru greata. - dar e usor picant. Chiar daca mergi 3 luni cu anticonceptionale si apoi te opresti este posibil sa reapara chisturile. Asadar, dupa menstruatie, mergi te rog frumos la un medic ginecolog, fa o ecografie transvaginala si ia un tratament potrivit chisturilor pe care le ai. Organismul intr-adevar se obisnuieste cu un anumit tip de anticonceptionale cam in 3 luni-asadar, daca te impaci cu ele ai putea sa ramai cu ele ca si metoda de contraceptie, mai ales daca vor avea efecte benefice si pentru chist.
De regula chisturile trec cu anticonceptionale, dar trebuie sa le iei cel putin 3 luni-poate 6 cu pauza, apoi iar reiei tratament. Dar, asta in functie de tipul de chist, de asta cel mai bine e sa te vada un ginecolog si cu ecografia transvaginala.
0
11-08-2011, ora 16:27
andreeaadriana
Nu este medic/terapeut
andreeaadriana
Hei Laruka!
Vroiam sa iti zic ce am mai facut.
Multumesc mult pentru sfaturile de a bea ceaiuri. Sunt foarte bune, beau in fiecare zi ceai de macese cu menta (am luat de la plafar-ceaiuri bio) si imi dau o stare de energie... sunt super.
Am terminat folia de pastilute Yasmin(4+4+restul) si azi, a4a zi de cand le-am oprit mi-a venit menstruatia... cred eu. Am inceput sa am dureri de burta insa nu insuportabile. E o mensturatie ciudata.. are mai mult o culoare portocalie (probabil ca este la inceput) si am gasit pe chilotel o mucoasa de aprox 2...3 cm..m-am speriat mai ales ca era mai maricel...stiu ca s-a eliminat ovulul..dupa cum am citit...daca fertilizarea nu are loc, ovulul nefecundat si mucusul depus se elimina impreuna cu sangele din capilarele endometriului la menstruatie.. dar intrebarea mea e de ce oare era mai maricel? si de ce nu s-a descompus?si de ce s-a eliminat in prima faza a menstruatiei? de obicei la alte menstruatii nu bagam asta in seama.chiar deloc. e posibil sa fie din cauza ca nu am mai avut ciclu menstrual din mai si s-au format chisturile?insa acesta nu era cheag de sange... banuiesc ca acum trebuie sa elimin din organism tot ce s-a acumulat atata timp. mi-au trecut prin cap tampenii insa nu aveam cum sa raman insarcinata caci nu am avut contact sexual iar cand am avut si s-a intamplat sa fie neprotejat am luat pastilele cu efect de postinor...o sa continui inca 2 luni cu pastilutele Yasmin mai ales ca m-am obisnuit din nou cu ele si negresit ma duc din nou la medic. dar.. ce parere ai? e normal?
Adaugă un comentariu / răspuns
409 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •