Postinor?

409 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 13 14 Înainte ›
0
30-05-2011, ora 19:56
ilea alin
Nu este medic/terapeut
ilea alin
ok...multmesc frumos!stiam ca poate intarzia da nu stiam ca poate veni mai repede...o sa tin cont de sfatul dumneavoastra!multumesc inca o data...
0
31-05-2011, ora 11:10
Luiza miss
Nu este medic/terapeut
Luiza miss
Buna ziua, am si eu o problema... am luat acum o saptamana Postinor 2 iar acum am o sangerare cam ciudata nu e chiar o menstruatie si asta cam de 3 zile, este normal? in mod normal menstruatia trebuia sa fie luna viitoate pe 8
0
31-05-2011, ora 11:28
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Zic ca este sangerarea de la postinor, care apare la 5-10 zile. Postinorul poate provoca dereglari hormonale, de aceea apare acest spotting (asa se numeste sangerarea de care spui tu - este mai putina cantitativ decat menstruatia, si are o tenta rozuluie-maronie) si este posibil ca menstruatia sa nu iti mai vina pe 8 iunie, ci mai tarziu. Chiar daca vine menstruatia, o sa te rog, pentru siguranta ta sa faci un test de sarcina la 3 saptamani de cand ai luat postinorul, adik 3 saptamani de la contactul cu risc..
0
31-05-2011, ora 12:21
Luiza miss
Nu este medic/terapeut
Luiza miss
Multumesc mult de tot.da cam asa are culoarea...deci este normal.sper sa fie totul bine
0
02-06-2011, ora 12:32
ilea alin
Nu este medic/terapeut
ilea alin
@laruka:buna...totusi nu cred ca am terminat...adica pe moment m-am bucurat ca i-a venit perioada aceea, da tocmai mi-a spus ca ei de obicei ii vine abundent cand ii vine, iar acuma i-a venit asa doar foarte anemic si totusi e destul de gandita...ma puteti lamuri si cu asta?normal trebuia sa ii vina in 1-2...si i-a venit cu vreo 2 zile mai repede, dar putin de tot.si de spotting nu cred ca poate fi vorba ca au trecut 2 saptamani de cand a luat postinorul...dar totusi are si o avut toate semnele obisnuite care previn ciclul si in acum ca in timpul ciclului...dar totusi ii se pare foarte ciudat ca ii vine doar asa foarte anemic cand ei ii venea foarte abundent in primele 2 zile...multumesc mult!
0
02-06-2011, ora 12:51
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Atata timp cat i-a venit, chiar si mai putin decat normal, eu zic ca este in regula. Nu va mai stresati atat, ca ii face si mai rau, si posibil si datorita emotiilor sa vina in cantitate mai mare sau mai mica.
Deci, are semnele menstruatiei, si a venit sangerarea mai putin abundenta decat de obicei... este sangerare sau spotting? Spottingul este o sangerare rozulie-maronie si foarte slabuta, in sensul ca nu deranjeaza foarte mult si nu este nevoie de absorbant, doar de un protej slip.
Mai exista posibilitatea ca dereglarea data ei de acest postinor sa fie de forma: spotting acum 2-3 zile, si abia apoi incepe menstruatia normala de 5-6 zile. Si tocmai de aceasta sa fi venit mai devreme.
Eu nu mai stiu acum cat timp a trecut de la contactul vostru, si chiar te rog sa faceti un test de sarcina in a 22-a zi de la contact. Nu are cum sa dea gres. In cel mai rau caz, a doua liniuta iese foarte putin vizibila, dar iese daca este Doamne fereste sa fie ceva.
Pana atunci insa eu zic sa stati linistiti, ca este absolut normal ce se intampla - cantitate redusa a menstruatiei dupa postinor - o dereglare provocata de acesta.
De regula, femeile care iau anticonceptionale orale combinate luna de luna au menstruatia mai redusa cantitativ, tocmai datorita estrogenului si progesteronului din pilule. Postinor contine de 7 * cantitatea celor 2 substante numite mai sus.
Eu sunt sigura ca este bine, linistiti-va.
0
02-06-2011, ora 12:57
ilea alin
Nu este medic/terapeut
ilea alin
este o scurgere exact ca la ciclul normal doar ca foarte slaba, putina.ok, pai luni ar fi ziua 22..in 16 a avut loc contactul si o sa facem testul de sarcina...pana atunci oricum ce va fi va fi si va multumesc mult pt tot!va tin la curent inclusiv cu rezultatul testului daca pana atunci totul este ok si nu mai am alte nelamuriri...multumesc inca o data!
0
02-06-2011, ora 13:05
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
oricand, cu mare drag, sunt aici!
Astept luni rezultatul testului (daca se poate cu prima urina), si pana atunci linistiti-va. Daca sangerarea este ca la ciclul menstrual doar mai slaba este bine.
0
03-06-2011, ora 17:39
Luiza miss
Nu este medic/terapeut
Luiza miss
As mai avea o intrebare...cat poate sa tine acea "menstruatie" pt ca de atunci tot asa este si aceeasi culoare :( este normal?
0
03-06-2011, ora 18:22
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
acel spotting poate tine pana vine menstruatia reala, daca tine mai mult de atat, adica si dupa menstruatie atunci sunt ceva probleme si iti recomand un control gineco.
Nu este o regula ca spottingul sa tina 2 zile sau 2 saptamani...si daca atunci era deja de 3 zile, si au mai trecut alte 3 zile; eu cred ca va tine acest spotting pana in 8 iunie cand spui ca ar trebui sa apara menstruatia.
0
03-06-2011, ora 19:17
Luiza miss
Nu este medic/terapeut
Luiza miss
deci este posibil...pentru ca ma speriasem de duminca trecuta a inceput.. si tot asa si acum...multumesc mult::(
0
06-06-2011, ora 15:41
ilea alin
Nu este medic/terapeut
ilea alin
am venit cu raspunsul...a facut testul(sure check), astazi in ziua 22 dupa contact, cu prima urina si a iesit negativ...o singura linie care se vede clar si nici urma de a doua...acuma pot zice ca m-am linistit!va multumesc frumos inca o data si sper sa nu mai fie cazul sa ne auzim degraba pt probleme de genul!
0
06-06-2011, ora 16:17
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
@ Alin: ma bucur ca sunteti bine si ca v-ati linistit! Sa aveti grija de voi!
0
07-06-2011, ora 13:48
xsara
Nu este medic/terapeut
xsara
Buna, am si eu nevoie de un raspuns, o prietena a avut in data de 15 mai am avut prima zi de ciclu, durata de 7 zile si in data de 21 a luat postinor, iar in data de 26 i-a venit, iar ciclu.este posibil sa fi ramas insarcintata?
0
07-06-2011, ora 13:49
xsara
Nu este medic/terapeut
xsara
a avut
0
07-06-2011, ora 13:53
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
din cauza postinorului poate sa apara o sangerare la maxim 10 zile (de obicei la 5-7 zile) daca sangerarea seamana cu cu o menstruatie normala (sangerare abundenta, culoare, numar de zile) o consideram ca atare si excludem sarcina. daca apare o sangerare redusa cantitativ si dureaza maxim 2 zile, aceasta sangerare nu exclude sarcina.
Oricum, ceea ce este acum este spotting indus de postinor, si rugaminte sa faca un test de sarcina (nu barza) la fix 3 saptamani de la acel postinor luat deci data de 21 + 21 de zile si in a 22-a zi, cu prima urina de dimineata sa faca un test!
0
07-06-2011, ora 14:05
xsara
Nu este medic/terapeut
xsara
multumesc!si daca isi face azi un test?are ceva?vrea sa scape de grija.
0
07-06-2011, ora 14:17
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
un test de sarcina valid se poate efectua la cel putin 3 saptamani de la contactul neprotejat sau la o saptamana de intarziere a menstruatiei.
acum, daca intr-adevar este atat de nelinistita...poate face un test de sange beta hcg, care poate fi efectuat la 2 saptamani de la contactul cu risc...
a avut contact pe 21 mai inteleg...au trecut 17 zile de atunci...
ori face test de sange ori mai asteapta 4-5 zile si face de urina;
poate face si acum de urina daca este atat de nelinistita, doar ca este posibil sa nu iasa a doua liniuta pentru ca sarcina este prea mica daca este sa fie...desi eu nu cred sa fie vorba de o sarcina, ci doar de efectul postinorului;
cum a fost menstruatia din 26 mai? ca o menstruatie normala, sau doar asa cateva sangerari si avea mai degraba nevoie de protej slip decat de absorbant?
0
07-06-2011, ora 14:47
xsara
Nu este medic/terapeut
xsara
a durat cam 6-7 zile, si nu a fost nici abundenta, dar nici asa doar cateva picaturi.
0
07-06-2011, ora 15:07
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
daca a fost asemeni menstruatiei de luna cu luna eu zic sa stea linistita acum, si sa faca un test de sarcina la 3 sapt de la postinorul luat;
si astept vesti;)
0
07-06-2011, ora 16:21
xsara
Nu este medic/terapeut
xsara
bine, multumesc mult!
0
09-06-2011, ora 17:21
Luiza miss
Nu este medic/terapeut
Luiza miss
In sfarsit astazi a venit menstruatia normal, pana ieri a fost acea sangerare iar acum este normal un ciclu normal, sper sa fie bine, multumesc mult de tot
0
09-06-2011, ora 22:51
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
asadar nu a fost in 8 iunie, cum asteptai, a fost in 9 iunie:) este bine; oricum recomand un test la 3 sapt de la acel postinor - pentru siguranta ta -
0
11-06-2011, ora 18:42
xsara
Nu este medic/terapeut
xsara
buna, di nou, nu si-a putut face azi test, deoarece a zis ca are ceva scurgeri maronii, , mai intra in discutie sarcina???
0
13-06-2011, ora 09:03
angela75
Nu este medic/terapeut
angela75
buna, am luat postinor dupa 36 de ore de la contactul neprotejat dar am uitat sa iau a 2-a pastila, puteti sa-mi spuneti va rog la ce ar trebui sa ma astept akum? va multumesc
0
13-06-2011, ora 21:10
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
@sara: testul de sarcina sa-l faca la 21 de zile de la incident, chiar daca are acel spotting (scurgerile maronii) - nu influenteaza rezultatul testului, atat timp cat este facut cu prima urina de dimineata, corect la 21 de zile de la contactul cu risc
@angela: si nu ai mai luat deloc a doua pilula? pai, sa te astepti la niste dereglari hormonale, si sa faci un test de sarcina la 21 de zile de la contactul neprotejat. Ai putea sa cauti pe net si sa-ti calculezi perioada fertila, sa vezi daca erai in perioada fertila cand a avut loc incidentul...si cam atat...jnu prea ai ce sa faci decat sa astepti menstruatia...bine si, daca nu au trecut 72 de ore de la contactul neprotejat ai putea lua si a doua pilula de postinor, chiar cu asa intarziere;
0
13-06-2011, ora 22:50
xsara
Nu este medic/terapeut
xsara
si-a facut azi testu dar pe la ora 15, si a iesit negativ, sa-ti mai faca unul, dar cu prima urina??ms
0
14-06-2011, ora 07:45
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
@sara: de regula e bine sa fie cu prima urina dimineata; depinde de test; daca nu a fost un test barza este ok - au trecut 21 de zile de la contact deci este negativ, eu zic ca nu trebuie sa-l refaca
0
14-06-2011, ora 11:00
xsara
Nu este medic/terapeut
xsara
ok, ms mult, si de regula cat tine un spotting?si din ce cauza?pt ca nu ia anticonceptionale, e posibil de la postinor, chiar daca au trecut 3 sapt si a avut o menstruatie?
0
14-06-2011, ora 11:17
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
a venit menstruatia, a trecut menstruatia si inca este acel spotting? mergi la un control gineco atunci - pentru ca poate fi o rana pe col sau altceva...si daca a trecut menstruatia nu prea ar mai trebui sa fie de la postinor, daca nu iei anticonceptionale
Adaugă un comentariu / răspuns
409 comentarii 1 2 ..... 567 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •