Postinor?

409 comentarii 1 2 34 ..... 13 14 Înainte ›
0
03-01-2009, ora 11:52
Ralucutza
Nu este medic/terapeut
Ralucutza
Buna ziua. Am avut un contact sexual neprotejat in ziua 10 a ciclului. Mentionez ca ciclurile mele variaza intre 30-34 de zile, foarte rar avand 28 de zile (aprox 3 ori pe an). Exista pericolul de a fi ramas insarcinata? Este cazul sa iau Postinor? (am mai luat in urma cu 3 luni). Partenerul meu are hipospadias. Limiteaza acest lucru sansele mele de a ramane insarcinata? Va multumesc mult.
0
04-01-2009, ora 11:12
babygirlada
Nu este medic/terapeut
babygirlada
am si eu o intrebare..defapt mai multe nelamuriri.. am avut contact sexual vineri noapte in jurul orei 1..in primul minut a fost neprotejat..iar apoi am folosit prezervativ..chestia care ma nelinisteste e ca el mi-a spus ca a simtit ceva, dar nu era sperma. deci ce este acel lichid pe care l-a simtit inainte de a-si pune prezervativul?poate fi motiv de ingrijorare? si alta chestie e ca azi dimineata am luat prima pastila de postinor 2, in jurul orei 9:30 insa pe la 7:30 am luat o prima pastila de zinnat(antibiotic) dar mi s-a facut rau si am vomitat inainte sa iau postinorul.. v-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde cat mai curand posibil daca ar trebui sa ma ingrijorez cu privire la o eventuala sarcina..va multumesc
0
05-01-2009, ora 22:18
deea99
Nu este medic/terapeut
deea99
Buna seara...va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am luat prima pastila postinor in primele 4 ore de la contacul sexual iar a doua dupa 12 ore...dupa 3 zile si ceva am luat antibiotic. din cauza unei raceli(cei drept vreo 4 pastile)..am acea sangerare despre care se vb si in prospectul postinor...vreau sa stiu daca exista riscul sa raman insarcinata, avand in vedere ca am luat antibiotic dupa 3 zile de la a doua pastila de postinor.Va multumesc!
0
06-01-2009, ora 08:47
babygirlada
Nu este medic/terapeut
babygirlada
va rog sa-mi raspundeti la intrebarea de mai sus...si inca ceva...postinorul isi face efectul daca iei antibiotice?
0
09-01-2009, ora 15:29
lissette
Nu este medic/terapeut
lissette
Buna ziua!Am folosit pt prima data Postinor 2.L-am luat dupa cum scria in prospect.Dupa 6 zile mi-a aparut acea sangerare maronie, ca menstruatia.Acum am si eu o intrebare:sangerarea a apaut pt ca ovulul a fost fecundat fiind pericol sa fi ramas insarcinata sau asa este normal?As aprecia daca as primi raspuns.Va multumesc!
0
13-01-2009, ora 16:19
myny
Nu este medic/terapeut
myny
Buna, Imi poate spune cineva ce simptome trebuie sa am dupa ce am folosit Postinor. E normal daca nu am sangerare intre menstruatii? Da nu mi-a aparut sangerare la 5-6 zile dupa luarea medicamentului inseamna ca sunt insarcinata?ultima data cand am avut ciclu a fost in 23 decembrie 2008 pana in 30 decembrie.si in 8 am facut sex neprotejat si am luat postinor dupa 23 de ore de la concactul sexual si a 2 pastila la 12 ore...si azi sunt 5 zile decand am luat postinor si nu am avut sangerarea aia.????sunt insaricnata?va rog sami dati un raspuns
0
23-01-2009, ora 19:44
Georgy88
Nu este medic/terapeut
Georgy88
Buna...Vreau si eu parerea dumneavoastra.M-am jucat cu prietenul meu duminica seara.si a introdus degetele in vaginul meu dupa ce si'a pus mana pe penis...Marti dimineata mi-am facut un test de sarcina pe baza de urina, care a iesit negativ, Speriata fiind, am luat si postinor...pentru a fii sigura...prima pastila la o anumita ora si a 2-a la 13 ore dupa prima...Credeti ca exista vreo sansa sa raman insarcinata?
0
03-02-2009, ora 13:23
pisicuta 90
Nu este medic/terapeut
pisicuta 90
am nevoie de un raspuns urgent va rog. Am luat postinor 2 deoarece s-a rupt prezervativul in afara dar de teama am luat. Mentionez k trebuia sa-mi vina cam in 3 zile si deci nu eram nici in perioada fertila, dar acum au trecut deja 6 zile de cand am luat si nimic. E normal sa se intample asa ceva?
0
20-02-2009, ora 16:29
myny
Nu este medic/terapeut
myny
buna ziua! as vrea sa ma ajutati.in 8 iaunuarie am avut un contact sexual neprotejat si am luat postinor prima dupa 23 de ore de la conactul sexual si a 2 pastila la 12 ore dupa prima.Dupa 5 zile de cand am luat pastilele mi-a venit acea sangerare dupa pastile.Si eu am ciclu regulat trebuia sa am ciclu pe 25-27 si mi'a venit pe 30 ma tinut 6 zile.si acum de cateva zile ma ia ameteli asa dintr-o data si mie frica.oare sa fie vorba de o sarcina?chiar daca am avut ciclu normal si acea sangerare dupa postinor??un raspuns va rog! MULTUMESC MULT
0
21-02-2009, ora 00:42
eu50cent
Nu este medic/terapeut
eu50cent
am facuto cu prietena mea in data de 19.02 si am cam facuto de 4 ori si nu mam terminat absolut delok dupa care mia zis o vecina mai in varsta ca poate ramane gravida si fara sa te termini in ea.la max 24 de ore din inainte cele 72 de ore prevazute de prostpectul Pastinor 2 si a luat prima pilula la ora 11:54 si nu a avut reactii adverse si astazi in data de 20.02 la ora 23:54 a luat cea de-a 2 a pilula.Vreau sa stiu dak poate ramane insarcinata si apropo am facuto neprotejat.Va rog!!
0
02-03-2009, ora 14:54
simonna20
Nu este medic/terapeut
simonna20
Pe data de 25 in urma unui "joc" prietenul meu fara nimic pe el a ejaclat pe mine (eu inca sunt virgina), eu aveam chiloti si pantaloni de pijama. Eram la 3 zile de la incheierea menstruatiei prima zi a menstruatiei fiind 17 sau 18, precedenta menstruatie a inceput pe 10 ianuarie. La 7 ore dupa eveniment am luat postinor 2 si dupa 12 ore a doua pastila. De ieri seara am inceput sa am sangerari rosii insa nu asa abundente. Este risc de sarcina? Si din ce cauza apar sangerarile? Si cand ar fi indicat sa fac un test de sarcina? Multumesc mult!
0
02-03-2009, ora 20:56
Ralucutza
Nu este medic/terapeut
Ralucutza
Simona, este IMPOSIBIL sa ramai insarcinata atata timp cat erai imbracata cand prietenul tau a ejaculat pe tine!
0
04-03-2009, ora 00:27
alintata
Nu este medic/terapeut
alintata
buna..va rog sa-mi raspundeti si mie...am luat de 2 ori in acceasi luna postinor...ciclul mi-a intaziat 6 zile., ma dor sanii de vreo sapt..si am crampe nu f mari..am facut testul de 2 ori..a iesit negativ..cat poate intarzia?? multumesc anticipat.
0
29-03-2009, ora 14:29
Poco
Nu este medic/terapeut
Poco
Buna ziua am si eu o problema. am facut sex neprotejat cu pretena mea si am ejaculat in ea... am fost la farmacie si am cumparat "postinor" dupa max 12 ore de la contact a luat prima pastila si urmeaza sa o ia si pe a doua... sunt motive sa ma ingrijorez ? trebuie sa mai ia si altceva ? sau trebuie doar sa astept acuma... tin sa mentionez ca abia io trecut ciclu(daca ajuta cu ceva)
0
02-04-2009, ora 21:55
annay
Nu este medic/terapeut
annay
Am si eu o problema de genul asta... acum cateva ore am avut un contact sexual si pentru prima data probleme cu prezervativul( practic s-a desprins si a ramas inauntru..o parte din sperma era inauntrul lui, dar presupun ca a ramas ceva si pe afara..)...si ghinion mai mare..in zona nu am gasit la nicio farmacie postinor.. Si nici nu pot sa imi dau seama daca e periada fertila.. pentru ca pana acum o luna am luat yasmin, si acum am facut paua; inainte de anticonceptionale ciclul era destul de neregulat( se amana de fiecare data cu o saptamana, doua) iar luna asta chiar nu stiu cand o sa vina, luna trecuta, dupa ce am terminat blisterul de contraceptive a venit pe data de 10 martie...iar acum suntem in 2 aprilie si nu stiu cad sa ma astept... :( maine dimineata ar fi 15 ore de la actul sexual, si nu stiu ce sa fac, pentru ca anticonceptionalele le-am intrerupt din cauza unui chist la san si mi-e frica sa nu afecteze acum si postinorul...:( Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat cat mai repede.
0
05-04-2009, ora 19:43
coraiu
Nu este medic/terapeut
coraiu
As vrea si eu un raspuns rapid un contact in ziua 22 a CM oare trebuie tratat cu Postinor pt a evita sarcina? Sunt speriata ce sa fac? Am un ciclu regulat insa mi-e teama!!!!!Au trecut 20 ore de la contact si nu stiu dak sa iau sau nu postinor??am si un nodul mamar mi-e teama sa nu-mi dau organis peste cap)
0
03-05-2009, ora 14:49
complicated
Nu este medic/terapeut
complicated
am o problema in data de 24 aprilie a avut un contact sexual neprotejat, a doua zi am luat postinor, in data de 28 eram la ovulatie iar in 2-3 mai am avut alt contact sexual neprotejat. exista riscul sa raman insarcinata? astept un raspuns. va multumesc
0
08-05-2009, ora 12:58
me13
Nu este medic/terapeut
me13
am si eu o intrebare.cand si-a pus prezervativul sa rupt, asa ca si-a pus altul.dar dupa contactul sexual si-a dat seama ca punandu-si al doilea prezervativ nu era curat pe maini pt ca sa rupt primul. ar trebui sa-mi fac griji?sa iau postinor?
0
12-05-2009, ora 19:36
ragazza
Nu este medic/terapeut
ragazza
Buna!Sunt noua pe acest forum.Am o problema...acum cateva zile am avut un act sexual protejat, in timpul caruia s-a rupt prezervativul.Prietenul meu nu a ejaculat in mine, dar totusi, dupa 45 de minute am luat o pilula de postinor 2, iar dupa 12 ore pe cea de-a doua.Nu am avut ameteli, greturi sau dureri de cap dupa ce am luat pilule, si nici sangerari...sunt foarte ingrijorata.Este posibil sa raman insarcinata?Va rog raspundeti-mi urgent!
0
13-05-2009, ora 15:30
Poco
Nu este medic/terapeut
Poco
Draga ragazza ... Cel mai des apar greturile sau voma. De asemenea, în zilele urmatoare dupa folosirea pastilelor Postinor pot apare sîngerari între 2 menstruatii (menstruatia care a precedat utilizarea contraceptiei de urgenta si cea care va urma).In cazuri rare sînt semnalate dureri de cap, ameteli, stari de oboseala, slabiciuni, sîni tensionati. De regula, aceste efecte neplacute vor dispare pe parcursul a 24 de ore.
La majoritatea femeilor urmatoarea menstruatie va începe la timp sau cu cîteva zile mai devreme sau mai tîrziu.Incearca sa nu te ingrijorezi si urmareste cand trebuie sa vina menstruatie.
0
13-05-2009, ora 15:33
Poco
Nu este medic/terapeut
Poco
Me13 nu prea te'am inteles ce ai vrut sa zici dar totusi... daca nu sa rupt prezervativu in timpu actului sexual si nu a ejaculat in tine. eu nu cred ca ai de ce sa iti faci griji.
0
13-05-2009, ora 16:42
ragazza
Nu este medic/terapeut
ragazza
mai mult sunt ingrijorata pentru faptul ca nu am avut nici un fel de ameteli, greturi sau dureri dupa ce am luat pastilele...e posibil sa nu isi faca efectul?acum am dureri slabe in zona ovarelor...e de la cele doua pilule?cat de sigure sunt?
0
13-05-2009, ora 22:04
Poco
Nu este medic/terapeut
Poco
Postinoru se manifesta diferit, unele femei au greturi si ameteli... altele nu au nimic de exemplu daca ai mancat inainte sa iei postinoru efectele astea no sa apara si din pacate ragazza nu putem vorbi despre 100% sigure... din cate stiam eu undeva intre 85% si 95%.Si durerea pe care o ai e posibil sa fie de la postinoru ... pt ca pastilele Postinor acest hormon contine într-o doza mult mai mare decît în pastilele contraceptive obisnuite.
0
14-05-2009, ora 10:40
ragazza
Nu este medic/terapeut
ragazza
aha...multumesc
0
17-05-2009, ora 08:19
Yass
Nu este medic/terapeut
Yass
Sunt speriata. Dovada si ora asta la care m-am trezit sa scriu pe forum.
Am luat antibiotice peste ultimele 2 pastile de logest si apoi am avut un conact. El nu a terminat in mine dar oricum, asta nu ma face sa stau linistita.

Peste 3-4 zile astept menstr... Vineri noapte a avut loc contactul, azi la mine in oras nu gasesc farmacie deschisa deci luni ar trebui sa iau postinor la un interval cam de 60 de ore dar mi-e frica sa nu fie ori prea tarziu ori sa apara alte complicatii ca de ex. sarcina extrauterina..

Cat la suta exista sanse sa fi ramas insarcinata?
va multumesc!
0
18-05-2009, ora 22:52
ragazza
Nu este medic/terapeut
ragazza
trebuie la inceputul sapt viit sa imi vina menstruatia, acum am niste dureri slabe d ovare si dureri de spate, mai ametzesc din cand in cand, dar asta se intampla cam tot timpul...este normal asa ceva la o saptamana dupa ce am luat pastilele de postinor asa cum scrie pe prospect?va rog sa imi raspundeti.multumesc
0
19-05-2009, ora 23:44
Poco
Nu este medic/terapeut
Poco
yass nu pot sa iti zic un procent... daca tu zici ca nu a ejaculat in tine atunci stai linistita.Postinoru se ia doar daca a ejaculat in tine... altfel nu e chiar atat de bine.
0
19-05-2009, ora 23:48
Poco
Nu este medic/terapeut
Poco
Cunosc o persoana care dupa ce a luat postinor acea falsa menstruatie i'a venit dupa 5 zile deci e posibil sa fie de la postinor sau... e posibil sa fie mentruatia normala... pt ca postinoru poate sa faca sa vina mentruatia mai repede decat de obicei sau mai tarziu... depinde de la femeie la femeie.(ragazza)
0
26-05-2009, ora 18:58
ragazza
Nu este medic/terapeut
ragazza
acum 3 zile mi'a venit menstruatia, cel putin cred ca este menstruatia normala pentru ca am avut toate simptomele.am motive sa ma mai ingrijorez?
0
01-06-2009, ora 08:00
madalina1116
Nu este medic/terapeut
madalina1116
buna! ieri am luat prostinor-2 o pastila imediat dupa ce a avut loc contactul sexual neprotejat, iar a doua la 12 ore. am dureri de cap, sangerari care am citit pe prospect ca sunt normale, dar am si dureri de inima care sunt destul de puternice. se poate sa-mi faca rau la inima?
Adaugă un comentariu / răspuns
409 comentarii 1 2 34 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •