Postinor?

409 comentarii 1 23 ..... 13 14 Înainte ›
0
25-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@danieluta: Nu, nu exista nici un risc de sarcina.

@adi.r: Postinor a fost corect administrat.
Referitor la acel lichid, din cate spuneti exista 2 posibilitati:
-sau e vorba de o scurgere de lichid spermatic pe langa prezervativ. Acest lucru se poate intampla atunci cand prezervativul nu a fost corect pus (nu a fost pus pe penisul in erectie, sau nu a fost bine desfasurat pe penis sau a fost pus invers, cu ruloul spre interior)
-sau e vorba de o hipersecretie vaginala, care poate fi normala sau poate fi semnul unei probleme.

Cel mai simplu este sa observati ce se intampla data viitoare, fiind sigur ca ati pus corect prezervativul. Apropo, prezervativele trebuie sa fie in termen si cumparate NUMAI DE LA FARMACIE. (pe la supermarketuri si bacanii se pastreaza in conditii improprii).
0
26-07-2008, ora 00:00
adi.r
Nu este medic/terapeut
adi.r
va multumesc foarte mult pentru raspuns. dar ce imi puteti spune despre acea sangerarea care a avut loc dupa 16 zile de la administrarea pastilei? e posibil sa fie efectul postinorului dupa atatea zile? de cateva zile prietena mea are stari de greata si se simte balonata mai ales seara dar ne-am gandit ca e de la oboseala si de la faptul ca mananca foarte putin ziua.. sau e un posibil semn de sarcina? credeti ca e posibil sa fie gravida? v-as fi recunoscator daca mi-ati raspunde. multumesc anticipat
0
31-07-2008, ora 00:00
rik
Nu este medic/terapeut
rik
Din cate stiu eu in cazul femeilor care iau anticonceptionale ar trebui sa opreasca luarea lor cu 6 luni inainte de a dori sa ramana insarcinate.
Intrebarea mea este daca in cazul in care am luat Postinor trebuie sa astept 6 luni de cand le-am luat ca sa pot ramane insarcinata?
Cat timp trebuie sa astept dupa ce le-am luat ca sa fiu sigura ca nu exista nici un pericol?
Ce efecte negative ar avea asupra fatului?
0
31-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@adi.r: Cel mai probabil, acea sangerare nu este in legatura cu o sarcina. Totusi, pentru a exclude complet posibilitatea unei sarcini, este bine ca prietena dv sa faca un test de sarcina, folosind prima urina de dimineata.

@rik: Nu, nu este nevoie, in caz ca ati luat Postinor, de o pauza de mai multe luni pentru a ramane insarcinata.
0
31-07-2008, ora 00:00
rik
Nu este medic/terapeut
rik
Multumesc pentru promptiduninea cu care mi-ati raspuns.

Intr-un mesaj anterior i-ati raspuns unei dne/dre ca dintre toate metodele de contraceptie cea mai proasta alegere pe langa avort ar fi Postinor-ul.
Intrebarea mea este: ce efecte negative are asupra organismului si de ce nu este recomandata?

Multumesc
0
07-08-2008, ora 00:00
mada_mj2003
Nu este medic/terapeut
mada_mj2003
am si eu nevoie urgenta de ajutor... din nefericire, cu aproximativ 4 zile inainte de menstruatie s-a rupt prezervativul (prietenul meu nu a ejaculat). am luat dupa o ora postinor, iar dupa inca 12 ore cea de-a 2 pastila. intrebarea mea e care e riscul sa fi ramas insarcinata? mentionez ca ciclul mi-a intarziat 4 zile si aseara am avut o scurgere maronie (cateva picaturi) - o prietena mi-a spus ca ar putea fi sangerarea de nidatie, avand in vedere ca e la 7 zile dupa contactul sexual
0
07-08-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sansele sunt practic zero. Scurgerea maronie este, probabil, efectul Postinor-ului.
0
13-08-2008, ora 00:00
susan18
Nu este medic/terapeut
susan18
buna. am avut contact sexual dar a alunecat prezervativul, si crezand k sunt in periada sterila am continuat fara prezervativ si priet.meu a ejaculat in mine.Problema e ca mereu am ciclu regulat, numai luna trecuta mi-a intarziat o saptamana, si nici nu am mai folosit metoda calendarului.Incepusera sa ma doara sanii, de cateva zile, de altfel asa-mi dau seama de obicei knd trebuie sa-mi vina, dar nu a venit.Ma gandesc ca imi intarzie ca luna trecuta...
Mentionez ca mi-am inceput viata sexuala acum cateva zile, si al a2 lea contact s-a intamplat asta. La 16 ore am luat prima pastila de postinor 2, si acum astept sa treaca 12 ore sa o iau si pe cealalta.

si inca o intrebare...am luat la ceva timp dupa postinor, 2 pastile de calciu magneziu pt k am o carenta de calciu in organism. Ii poate anula efectul postinorului?
0
29-08-2008, ora 00:00
eva eu
Nu este medic/terapeut
eva eu
am o si eu o intrebare,... am luat si eu o singura dat postinor, , , aqm 2 zile... si neaparat trebuie sa sangerez??? astept un raspuns..va multumesc
0
18-09-2008, ora 00:00
Alexia-dessign86
Nu este medic/terapeut
Alexia-dessign86
salut...nici nu stiu de unde sa incep. In fine, am facut sex neprotejat in a cincea zi de menstruatie si nu prea as vrea sa apelez la pastiluta magica. Care sunt sansele sa raman insarcinata??
0
18-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca ciclul dv nu este neobisnuit de scurt (23 de zile sau mai putin), nu exista nici un risc sa ramaneti insarcinata.
0
18-09-2008, ora 00:00
Alexia-dessign86
Nu este medic/terapeut
Alexia-dessign86
Asa cred si eu ca ar fi normal pentru ca ovulatia, din cate stiu eu, se produce cam pe la mijlocul lunii, in zilele 13- 14 -15, ieri fiind ultima zi de menstra, adica a cincea plus 3, atatea zile pot trai spermatozoizii in mediu proprice, deci in final ajung la ziua a 8-a. dak e asa e biiineee. Multumesc frumos pentru raspuns.
0
18-09-2008, ora 00:00
adada
Nu este medic/terapeut
adada
As avea si eu o intrebare. Am avut un contact sexual in ziua 7 a ciclului menstrual (al meu e destul de regulat, 26-27-28 zile). Am folosit prezervativul si el nici nu a terminat in mine, insa cred ca au ajuns cativa stropi de lichid preseminal la intrarea in vagin. M-am speriat si dupa vreo 2-3 ore am luat postinor (pentru prima data in viata), si dupa 12 ore a doua pastila. De atunci (au trecut 4 zile) am o scurgere maronie si ocazional niste dureri de ovare usoare. Am sa ma duc la medic, dar nu pot sa ajung la cabinet decat la inceputul lunii octombrie, deci mai am vreo 2 sapt de asteptat.
Intreabarea mea este: am de ce sa-mi fac griji? As putea fi insarcinata?
0
18-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Nu sunteti insarcinata.
2. Griji ? Da, este ingrijorator ca luati Postinor atunci cand nu este cazul, expunandu-va astfel la serioase reactii adverse, dupa cum vedeti.
0
18-09-2008, ora 00:00
adada
Nu este medic/terapeut
adada
Multumesc pentru raspuns.
0
21-09-2008, ora 00:00
ramanca
Nu este medic/terapeut
ramanca
buna, am si eu o intrebare, in urma cu 2 zile am avut o relatie sexuala iar prezervativul sa rupt..eram in a 4 zi a menstruatiei.dupa maxim o ora am cumparat pastila postinor si am luat-o iar a doua zi am luat-o si pe a doua dupa termenul stabilit...dar totusi sunt un pic nelinistita...mai exista vreun risc sa raman insarcinata.
0
22-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu ar fi existat nici un risc nici fara Postinor.
0
22-09-2008, ora 00:00
ramanca
Nu este medic/terapeut
ramanca
multumesc mult de tot.
0
23-09-2008, ora 00:00
ramanca
Nu este medic/terapeut
ramanca
azi, dupa cateva zile de la gatarea menstruatiei am facut din nou si iar s-a rupt, am luat din nou postinor.isi va face efectu daca iua pentru a doua oara pastila?exista vreun risc sa raman insarcinata, va rog raspuns cat mai repede..sunt disperata
0
23-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Postinor este foarte nesigur daca este luat a doua oara in timpul aceleiasi luni. Tebuie luat cel mult de 2 ori pe an si niciodata in aceeasi luna. In cazul dv, o consiliere de planificare familiala ar fi foarte indicata.
0
24-09-2008, ora 00:00
ramanca
Nu este medic/terapeut
ramanca
as mai avea o intrebare, nu ma prea pricep.daca menstruatia imi vine cam prin 15-16 in fiecare luna, care sunt zilele fertile.pls
0
28-09-2008, ora 00:00
roxana23
Nu este medic/terapeut
roxana23
buna seara. acum o saptamana, duminica trecuta, am avut un contact sexual neprotejat si am luat postinor 2 la 17 ore dupa contact iar a doua pastila am luat-o la 12 ore. in 2 4 zile ar trebui sa-mi vina ciclul dar nu ma dor sanii asa cum ma dureau in fiecare luna. inainte cu cateva zile de contactul sexual am facut un test de sarcina si a iesit negativ. cred ca eram in perioada fertila cand am luat pastilele dar nu eram siguta ca a ejaculat inauntru. e posibil ca din cauza pastilelor sa nu ma doara sanii sau e vreo alta cauza. astept raspuns, multumesc
0
28-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@ramanca: un calcul aproximativ arata asa: ovulatia se produce cu 14 zile inainte de menstruatie, deci, in cazul dv, pe 1 sau 2 ale lunii. Se scad 5 zile cat ar putea rezista spermatozoidul in tractul vaginal si se aduga o zi pentru ca ovulul rezista cel mult o zi. Acestea sunt zilele fertile. Pentru un calcul exact insa, pe care sa va puteti baza cat de cat (cu toate ca metoda nu e foarte precisa), este bine sa mergeti la doctorul dv de familie cu datele menstruatiilor pe ultimele 6 luni. Va va stabili un fel de calendar cu zile fertile hasurate.

@roxana: cel mai probabil motiv pentru lipsa semnelor premenstruale este acela ca Postinorul brambureste ciclul. De obicei (dar nu intotdeauna) apare o sangerare de privatie (un fals "ciclu") cam la o saptamana dupa a 2-a pastila.
0
08-11-2008, ora 11:33
kaya
Nu este medic/terapeut
kaya
ok sa incepem:tin sa mentionez ca ciclul meu are o regularitate de 42 48 de zile.ultima menstruatie a fost pe 13 oct pana pe 18oct...am avut un contact sexual neprotejat pe 31 oct si la o ora am luat postinor 2 prima tableta si la 12 ore a doua tableta...nu am avut nicio reactie adversa...la 5-7 zile dupa ce am luat postinor au inceput sa ma doare destul de tare ovarele si am un fel de "nod in gat" insotit de dureri stomacale (ca un fel de reflux gastrointestinal...mentionez si faptul ca simt mereu senzatia de "burp" )...e posibil sa fiu insarcinata?...sangerari nu am avut...:) apreciez daca mi-ati raspunde
0
11-11-2008, ora 18:28
mirela80
Nu este medic/terapeut
mirela80
am intretinut relatii vineri cu sotul meu in a doua zi de menstruatie, apoi sambata am luat o pastiluta de postior, apoi am uitat sa o iau pe cea de-a doua, de aceea dluni mi-am cumparat inca doua si le-am luat dupa prospect.mentionez ca sotul meu nu stie daca "nu cumva a scapat" acel "ceva" si de aceea am luat pastilutele.exista riscul de a fi ramas insarcinata?multumesc anticipat
0
12-11-2008, ora 08:23
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu exista.
0
12-11-2008, ora 20:44
mirela80
Nu este medic/terapeut
mirela80
multumesc din suflet pentru raspuns!
0
12-11-2008, ora 21:42
cristinutzza
Nu este medic/terapeut
cristinutzza
Buna seara. Sambata trecuta am avut pt prima data un contact sexual, prietenul meu s-a protejat, dar pt inceput nu a folosit prezervativul, specific ca a avut grija sa nu ejaculeze in mine. Normal ca dupa contact mi-a fost teama sa nu raman insarcinata si am mers la farmacie si mi-am luat postinor. Contactul sexual a avut loc sambata noaptea, iar dimineata in jurul orei 11 mi-a venit ciclul cu vreo 5 zile mai repede decat ma asteptam eu, pastiluta de postinor am luat-o in jurul orei 14 si a doua pastila la 12 ore dupa cum specifica pe prospect. Problema este ca eu am luat pastila dupa ce mi-a venit ciclul si zilele astea am avut un ciclu foarte abundent si care se mentine in continuare asa. Ma intreb daca am facut bine ca am luat pastila dupa ce a venit ciclul si la ce ma pot astepta pe viitor, adica daca pastilutele isi fac efectul in timpul menstruatiei(adica sa nu raman insarcinata), exista un oarecare risc in ceea ce priveste sanatatea mea?
0
17-11-2008, ora 22:47
delyssa
Nu este medic/terapeut
delyssa
buna! am si eu o problema..acum 8 zile am avut un contact neprotejat si dupa 42 ore am decis sa iau postinor 2(nu am un obicei din asta)si nu am avut parte de nici o sangerare pana acum!este normal?si din cate observ nici menstruatia nu apare..si trebuia sa-mi vina pe 14(oricum am un ciclu neregulat).ce parere aveti despre asta?
0
29-11-2008, ora 20:03
nicoletamadalina
Nu este medic/terapeut
nicoletamadalina
mi-a venit ciclul pe data de 15.11 si m-a tinut normal 5 zile, iar pe data de 22.11 am facur sex neprotejat cu prietenul meu si acesta a ejeculat in mine.dupa 36 de ore, adik luni am luat prostinor exact cum scrie in prospect.si pana azi sambata nu mi-a venit mestruatia acea falsa care trebuia sa vina, dar ma dor sanii, capul am avut senzatii de greata si ma dor ovarele, burta.este posibil sa fi ramas insarcinata dak am luat prostinor?dak nu imi vine acea menstruatie falsa inseamna k am ramas?va rog frumos sa imi raspundeti si mie cat mai repede.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
409 comentarii 1 23 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •