Postinor?

409 comentarii 1 2 ..... 111213 14 Înainte ›
0
26-02-2012, ora 21:51
simocata
Nu este medic/terapeut
simocata
Multumesc Laruka, acum astept sa treaca luna si sa fie totul bine, Da Doamne :|
0
26-02-2012, ora 22:00
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
o sa fie bine;) te astept cu vesti bune
0
04-03-2012, ora 09:44
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
Buna laruka...mai am o problema p data de 28 ianuarie..am avut un contact sexual neprotejat.nu a ejaculat in mine...dar mi-a venit ciclul p 12 februarie.akm ar trb sa imi vine tot p 12 luna asta.dar akm alta e problema...un san mi sa marit si ma doar.nu mi foarte tari...greturi pofte nu am sa fie oare un simptom inainte d ciclu?d vreo saptamana ma doare si am simtit ca se mareste...dar numai unul singur...t rog raspundemi
0
04-03-2012, ora 10:16
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
ai mai avut astfel de simptome inainte de menstruatie? adik dureri de sani, balonari etc? daca da, atunci asta este si este normal, daca nu...poate fi ceva de la glanda!?si atunci recomand un control intai la medic familie apoi la medic glanda;
nu cred ca are legatura cu contactul neprotejat din 28 ian. menstra pe 12 feb a venit normal da?
0
04-03-2012, ora 10:25
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
Pai ma mai dureau da nu mi se umlfa.da o fost normala menstr., , , 7 zile ca d obicei aceeasi culoare, cantitate, , sa ast oare pana ce imi vine ciclu?si dupa aia sa ma duk la dr d familie?da nu e d la sarcina nu am cum nu?
0
04-03-2012, ora 10:49
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
eu zic ca nu e de la sarcina, poate fi o dereglare hormonala; si atunci niste analize de glanda se fac in anumite zile inainte sau dupa menstruatie, poti merge si maine la medicul de familie; cu cat mai repede cu atat mai bine
0
04-03-2012, ora 14:59
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
da...dar poate e doar un simptom inainte d menstr.ca am citit cv si p net...si scria...k e o tensiune a sanilor...inainte d ciclul menstr.si hormonii...
0
05-03-2012, ora 21:35
simocata
Nu este medic/terapeut
simocata
Buna din nou Laruka, vroiam sa te intreb daca e normal ca dupa postinor sa am sangerari? la 5 zile dupa pastila mi-au aparut niste sangerari maronii, nu sunt abundente dar totusi sunt...le am de vreo 5 zile :| Menstruatia trebuie sa imi vina pe 13 dar nu am niciun simptom :|
0
06-03-2012, ora 07:50
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Da, Simo, e normal, se numeste spotting si e o reactie a postinorului;
menstruatia o sa apara normal, cand trebuia, poate cu cateva zile intarziere, datorita dereglarilor hormonale pe care le produce postinor;
0
11-03-2012, ora 17:03
axxxy
Nu este medic/terapeut
axxxy
buna am si eu o nelamurire au trecut 3 saptamani de cand pr mea a luat postinor dupa 5 zile a avut acele scurgeri care sunt efecte ale postinorului pana astazi nu a avut nici un semn de sarcina dureri de burta greturi oboseala, dar astazi a inceput sa o usture stomacul mai precis acolo la lingurita la vreo 2 ore dupa masa si apoi a vomitat si ia trecut de tot nu a mai durut-o si nu stiu de la ce sa fie semn de saricina nu stiu pt ca pana acum nu a avut absolut nimic si au trecut 3 saptamani dupa 2 sapt stiu ca tre sa apara semnele mentionez cam zilele astea trebea sa ai vina problemele ieri astazi maine (nu are un cm regulat) !
0
12-03-2012, ora 09:20
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Sa faca un test de sarcina, ca sa elimine stresul, pana apare menstruatia.
Semenele de sarcina apar mai tarziu, dupa 4-5 saptamani. In niciun caz dupa 2 saptamani. Dupa 2 saptamani nici macar un test de sarcina nu este concludent. Un test de sarcina este valid atunci cand se face la 3 saptamani de la contactul cu risc sau la 7 zile de la intarzierea menstruatiei. Si intarzierea menstruatiei se considera, in cazul in care nu este regulata, 30 zile + 7 zile de la data ultimei menstruatii.
Durerea de stomac si varsaturile pot fi semnul multor afectiuni - poate a mancat ceva ce nu i-a placut stomacului. Iar daca se repeta durerea de stomac si greata si nu este sarcina sa mearga la un medic de boli interne sau gastroenterolog.
Sa ma anunti ce e cu ea!
0
12-03-2012, ora 15:50
axxxy
Nu este medic/terapeut
axxxy
pai nu o mai ustura acum atunci dupa ce a vomat a mai usturato putin si acum numai, si mai am o intrebare acum ceva timp a durut-o burta in zona buricului mai jos chiar a stat pe beton rece se poate sa fie din cauza asta adica sa raceasca dar nu o durea tare putin cand apasa cu mana atat...
0
12-03-2012, ora 16:02
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Durerea poate fi si de la raceala; si da, poate raci f usor daca sta pe beton rece. Burta nu doare la sarcina.nu in 2-3 saptamani.
Sa faca un test de sarcina, si daca nu vine menstruatia sapt asta sa mearga la un medic gineco.
0
13-03-2012, ora 17:31
axxxy
Nu este medic/terapeut
axxxy
poate e de la raceala o sa faca si un test, asa stiam si eu ca durerea apare mai tarziu de burta dar burta dupa cat timp de la conceptie se obs ca a crescut se poate obs dupa 3 sapt ca a crescut ?
0
13-03-2012, ora 17:54
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
burta.cel mai devreme in 2 luni jumatate - 3 luni se vede;
dar depinde de fiecare femeie; am cunoscut femei care in luna 8-a abia iti dadeai seama ca are burtica...
0
13-03-2012, ora 17:59
axxxy
Nu este medic/terapeut
axxxy
dupa 3 sapt nu are cum nu ?
0
13-03-2012, ora 18:04
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
NU.
Dupa 3 saptamani abia iese la un test de sarcina;
dupa 3 saptamani nici macar nu se vede la ecograf.
dupa 3 saptamani singurele simptome care apar sunt lipsa menstruatiei, nicidecum greata balonari etc. E prea devreme.
0
14-03-2012, ora 13:07
danyella2008
Nu este medic/terapeut
danyella2008
Iau Logest de aprox 1 an si jumatate, si ieri am uitat sa iau pilula...de obicei o iau la ora 21.00, si am luat-o azi la 11.00, adica cu o intarziere de 14 ore :(...exista riscul sa raman insarcinata in conditiile in care ieri am avut un contact sexual neprotejat?...sa merg sa iau pastila de dupa, postinor?...daca da, mai continui cu logestul?...cam multe intrebari...insa sunt speriata pentru ca nu am mai patit asa ceva...va multumesc anticipat!
0
14-03-2012, ora 13:34
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Danyella, calma. Esti ok. Iei pilulele Logest in continuare. Nu iei Postinor. Dar PROTECTIE SUPLIMENTARA 7 ZILE DE ACUM - CAT INGHITI 7 PILULE ACTIVE.
Asta e regula.
Acum, sa explicam un pic, ca sa intelegi.
Cand uiti o pilula, ai nevoie de protectie suplimentara (prezervativ) pana isi revine protectia de la pilulele orale combinate. Asta inseamna pana inghiti 7 pilule active. Daca nu mai ai 7 pilule pe folie, iei cat ai, faci pauza de 7 zile normal, si cand incepi o noua folie, iei 7 pilule, si abia dupa a 8-a pilula esti protejata din nou.
Protectia se instaleaza dupa 7 pilule inghitite normal.
Contactele de dinainte de uitarea unei pilule nu sunt cu risc.
Doar de acum sa ai grija sa te protejezi pana inghiti corect si consecutiv 7 pastile. Si nu e cazul sa iei postinor.
Daca nu intelegi ceva te rog sa ma intrebi.
take care
0
14-03-2012, ora 13:54
danyella2008
Nu este medic/terapeut
danyella2008
Multumesc din suflet pt raspuns...m-am mai linistit si eu...O zi buna!
0
14-03-2012, ora 14:01
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Cu placere. :) Oricand
0
15-03-2012, ora 01:15
adyana
Nu este medic/terapeut
adyana
buna seara.as avea si eu o intrebare: am luat Postinor2 in urma unu contact sexual neprotejat in data de 5 Martie{prima pastila la cam 1 ora dupa contact si a doua pastila la 12 ore dupa prima}Am sangerari din data de 12 Martie{la o saptamana dupa administrarea Postinorului} dar problema este ca pe 17 Martie ar trebui sa imi vina cm.Se poate ca aceasta sangerare sa fie de fapt ciclul menstrual propriu-zis sau nu?Exista probabilitatea unei sarcini?multumesc mult.astept raspuns.
0
15-03-2012, ora 07:50
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Adyana, una dn reactiile postinorului asupra organismului este o sangerare cam la 5-7 zile dupa administrare. Aceasta sangerare este usor maronie, nu are cantitatea si culoarea menstruatiei. Ai nevoie doar de un protej slip, nicidecum absorbant.
Spui ca menstruatia trebuie sa vina pe 17. Ai ciclu menstrual regulat? Daca da, atunci o sa vina pe 17- cel tarziu 19, indiferent de acest spotting.
Daca nu e regulat, atunci menstruatia ta poate intarzia si o saptamana, sau poate veni mai devreme. Poate fi acum menstruatia ta, dar asta o stii doar tu...cum e sangerarea? Asemeni menstruatiei tale lunare, sau e doar o sangerare usoara maronie?
0
15-03-2012, ora 11:23
adyana
Nu este medic/terapeut
adyana
multumesc frumos pt raspuns.Sangerarea e exact ca ciclul menstrual ca intensitate.Nu am ciclul regulat, mai mult e neregulat.Sper doar sa nu fiu insarcinata.atat doar.astept raspuns.o zi buna va doresc
0
15-03-2012, ora 11:27
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
poate fi menstruatie, dar realizezi ca acesta este un raspuns nu foarte exect - online nu se poate pune un diagnostic;
pentru siguranta ta, in a 22-a zi de cand ai luat postinor fa un test de sarcina (prima urina de dimineata )
0
15-03-2012, ora 11:46
adyana
Nu este medic/terapeut
adyana
vreau sa adaug inca ceva: anul trecut am patit la fel{am luat Postinor2}, mi-a venit acea sangerare care a durat pana in preajma ciclului menstrual propriu-zis{s-a oprit la doar cateva zile inaintea ciclului} si in data normala a ciclului mi-a venit ciclul menstrual.cateva zile pauza doar intre sangerare si ciclu.puteti sa imi spuneti daca ciclul menstrual ultimul a fost pe data de 17 februarie, in data de 5 Marie am fost in perioada fertila{5 martie a avut loc contactul sexual neprotejat}?multumesc
0
15-03-2012, ora 11:48
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
daca nu ai ciclu menstrual regulat e greu de spus cu exactitate cand a fost perioada fertila;
0
18-03-2012, ora 12:27
adyana
Nu este medic/terapeut
adyana
Buna.Am revenit cu o intrebare:ultima data v-am spus ca incepand din data de 12 Martie am acea sangerare care e exact ca ciclul normal{intensitate, culoare}.O am si acum, inseamna ca e ciclul{17 e data normala, sau 18/19 ca imi vine la 2/3 zile inainte sau dupa}.Si mi se pare daca e ciclul ca ma tine cam mult{6 zile de obicei} ca in ultima zi e mai putin si la mine e cam intens.multumesc mult o zi frumoasa
0
18-03-2012, ora 12:37
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Adyana...este posibil ca primele zile sa fi fost spottingul datorat postinorului; si abia apoi urmat si legat de menstruatie.??
Postinorul deregleaza ciclul menstrual, si nu numai...asadar te poti astepta ca in urma postinorului sa ai o menstruatie de pana la 12 zile. Daca vei sangera mai mult de atat, iti recomand sa mergi la un medic.
0
18-03-2012, ora 14:27
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
buna laruka...uite iarasi am acceasi problema cu un san.azi am term menstruatia si iarasi incepe sa mi se mareasca.si inainte d ciclu.era normal..?mi-e frica sa ma duk la doctor...nu stiu ce se intampla d cateva zile ma simt foarte obosita...azi toata ziua ma durut capu.chiar nu st ce poate fi
Adaugă un comentariu / răspuns
409 comentarii 1 2 ..... 111213 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •