Postinor?

409 comentarii 1 2 ..... 10111213 14 Înainte ›
0
18-01-2012, ora 21:40
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
asa o sa fac...probabil k o sa apara prin 25...cand au inceput scurgerile...luna trecuta...mie imi era fricA d burta...cum eram speriata niki nu mai stiam ce sa cred da acum m-am linistit dupa ce mi-ai zs
0
25-01-2012, ora 05:36
Diana.me
Nu este medic/terapeut
Diana.me
Buna laruka :* Revin cu o alta intrebare :( Desi mi-a venit menstruatia, mi-am facut 2 teste de sarcina, ambele sure check. Unul mi l-am facut la 22 de zile de la contactul sexual, in timpul zilei si celalalt la 23 de zile, dimineata. Ambele au iesit negative. In schimb am observat ca la cel de-al doilea s-a imprastiat un pic culoarea din dreptul celei de-a doua linii, dupa vreo 6-7 ore. Ar trebui sa ma sperii din cauza asta? :-s
0
25-01-2012, ora 07:45
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
dupa 6-7 ore s-a imprastiat culoarea? nu are nicio relevanta. un test este relevant cele 10 minute-sau 15 cat scrie pe el; pe unele teste daca te uiti atenta iti si spune sa nu il citesti dupa mai mult de 10 minute - tocmai pentru ca uscandu-se se imprastie linia si nu mai e valid.
Relax, daca a venit menstruatia esti ok.
Nu mai face alte teste de sarcina, stai calma...cel mult, mergi la un control ginecologic, pentru ca e bine ca o data la 6 luni sa mergi la o consultatie.
0
25-01-2012, ora 10:26
Diana.me
Nu este medic/terapeut
Diana.me
Da, dupa 6-7 ore. Mi s-a parut ciudat pentru ca la unul s-a imprastiat si la celalalt nu. La cel cu probleme scria k ini primele 30 minute arata rezultatul exact. Atunci era negativ. Oricum mi-am mai luat unul azi si il voi face maine dim. Ai dreptate, ma panichez eu degeaba si ma stresez aiurea. :( Asa fac mereu.. :( Ms k mi-ai rasp :* Sper ca nu te-am stresat prea tare :D
0
25-01-2012, ora 10:29
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
nu, stai calma, nu era cazul sa mai faci un test - dar acum daca il ai, fa-l dimineata, insa citeste bine instructiunile: trebuie sa scrie undeva ca nu il citesti dupa mai mult de x minute, ca nu mai este concludent. Orice test trebuie citit dupa 3- pana in 10 minute. Si da, mai sunt cele de 30 minute. Daca ala de 30 min a iesit negativ, e clar, asa e, mai ales ca sunt 21 de zile de la contactul cu risc. Stai relax.
Ma bucur ca esti bine :*
0
25-01-2012, ora 16:56
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
buna laruka.mie ink nu mi-a venit menstr...mi-am mai facut un test tot negativ a iesit.oare ar trb sa dau fugutz la medic...sa vad ce se intampla...sau nu mai imi vine luna asta pt ca am avut scurgerile acelea...din 25 decembrie pana in 9 ianuarie...si sa fii avut la inceput lunii menstr...2-3 zile...si nu mi-am dat eu seama.desi atunci foarte putin imi curgea..chiar nu mai stiu ce sa cred.si nu am nici un fel de simptom...
0
25-01-2012, ora 17:06
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Leyyre, daca testul a fost facut la cel putin 3 saptamani, atunci rezultatul sau negativ ar trebui sa fie bun. Mai stai o zi, si daca nu apare menstruatia poti merge la un consult ginecologic.
ai grija de tine
0
25-01-2012, ora 20:56
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
da dupa 3 saptamani...mi l-am facut vreo 5 sau 6 teste mi-am facut...si toate mi-au iesit negativ...da mi s-a umflat...dinjos de burta unde is ovarele...tot umflat mi de cand am avut scurgerile alea...nu st de la ce
0
25-01-2012, ora 21:09
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
mergi la un medic; umflatura posibil sa fie o senzatie a ta, posibil sa fie o balonare, posibil sa fie o raceala...un medic iti poate spune;
ceea ce iti pot spune eu e faptul ca nu e sarcina...la sarcina semnele apar cam la 5 saptamani - 6.abia dupa 6 saptamani ai intai sanii mariti-umflati - durerosi, apoi burta, apoi greata.
stai calma, si mergi la un medic, pentru siguranta ta
0
25-01-2012, ora 21:23
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
bine asa o sa fac.daca nu e sarcina atunci bine.am mai mult curaj...k imi e cam frica...zilele astea o sa ma duk.o sa mai ast maine sa vad dak nu imi vine ciclu...si dak nu ma duk
0
26-01-2012, ora 15:28
dianadianadiana
Nu este medic/terapeut
dianadianadiana
As vrea sa ma ajutati cu o nelamurire.Ieri am avut un contact sexual neprotejat, iar prietenul meu a ejaculat in mine. Azi insa mi-a venit menstruatia..este posibil sa fi ramas insarcinata?
0
26-01-2012, ora 15:33
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
azi trebuia sa vina? daca da, atunci esti ok...se in in considerare "metoda calendarului" - some days before and some days after ;)
0
15-02-2012, ora 20:02
Satu mare
Nu este medic/terapeut
Satu mare
buna am si o nedumerie am avut un contact sexual cu prietena mea si sa rupt prezervativul nu am ejaculat in ea dar mie frica de niste anumiti stropi de sperma cand sa rupt prezervativul prietena mea a folosit POSTINOR dupa circa 20 de min Max. si a doua pastila la 12 ore conform prospectului exista riscul ca ea sa fi ramas insarcinata ? asta sa intamplat in 13.02.2012 a trecut doar 2 ziele si a vomat nu mia spus nimic despre acea scurgerea acelui lichid iinca. daca el nu apare este o problema spunetimi si mie plss
0
15-02-2012, ora 20:04
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
acel lichid? te referi la sangerare? aceasta apare la 5-7 zile dupa ce a luat postinor - poate chiar 10 zile; dar nu este obligatoriu - poate sa apara asa cum foarte bine poate sa nu apara - si totul e ok;

a vomat? cand? daca a varsat la mai mult de 4 ore dupa ce a luat postinor e in regula
0
15-02-2012, ora 20:09
Satu mare
Nu este medic/terapeut
Satu mare
a vomat a 2 zi dupa dupa ce a luat si a 2 pastila ! exista riscu de a ramane insarcinata? multumesc am cazut de acoord ca va face un test de sarcina dupa o saptamana ca sa fim siguri imi puteti da niste sfaturii daca este bine si ce sa facem multumesc
0
15-02-2012, ora 20:17
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
testul de sarcina se face la 3 saptamani de la contactul cu risc - atunci e concludent;
a doua zi dupa ce a luat postinor a vomat, dar asta ce inseamna? Daca asta injseamna ca au trecut 4 ore dupa ce a inghitit pastila, inseamna ca aceasta a fost absorbita in organism si in mod normal si-a facut efectul si este in regula.
0
15-02-2012, ora 21:00
Satu mare
Nu este medic/terapeut
Satu mare
multumesc frumos:* da au trecut 4 ore de atunc!i dar in gandu meu.. daca a luat aceasta pastila sunt sanse mici ca sa fie insarcita in general aceste pastile isi fac efectu? eu cred ca sia facut efectu dar totsui vrem sa verificam cu un test de sarcina...multumim frumos
0
15-02-2012, ora 21:08
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
puteti face un test de sarcina, pentru linistea voastra - dar la 3 saptamani de la contact; altfel nu veti avea un rezultat corect; sau mai puteti face un test de sange beta hcg la 2 saptamani de la contact;
postinor are sanse de reusite de 98% - adica 2 din 100 de femei care iau postinor raman insarcinate;
avand in vedere ca oricum la voi e vorba doar de teama acelor cateva picaturi - eu zic sa stati linistiti ca e bine:)
sa ma tineti la curent
0
15-02-2012, ora 21:22
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
buna laruka.nu is...doar in 12 mi-a venit menstr...din decembrie...am facut si un eco d vreo sapt...a zis sa stau linistita k totul e in regula.dar inainte d a ma duce la ginelocolg...am fost sa imi fac un ecograf si doamna respct a zis ca doar dupa 2 luni jumate se vede daca is.si ginecologul a zis ca nu is..ca nu are cum dupa 2 luni jumate...k at poti face direct avort...da is linistita is in a patra zi d menstr...
0
15-02-2012, ora 21:26
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
ma bucur ca esti bine :) :D
incepand cu 5 saptamani se poate face avort, pana in 12 saptamani; asadar de la 5 saptamani se vede la ecograf - daca este un aparat ecograf mai vechi - atunci se vede abia la 6 saptamani sa spunem, dar in niciun caz la 2 saptamani jumatate;
e bine ca esti bine oricum:) sa ai grija de tine
0
15-02-2012, ora 21:32
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
k...si ms mult d sfaturi
0
25-02-2012, ora 19:35
axxxy
Nu este medic/terapeut
axxxy
am si eu o problema am facut'o cu prietena mea si sa rupt prezervativul fara sa'mi dau seama am ejaculat in ea ne'am dat imdediat seama ea sa dus la baie sa sters sa spalat (asta sa intamplat la 9 seara duminica) luni dimineata la 9 adica dupa 12 ore a luat postinor 2 prima pastila iar la 12 ore la 9 seara a luat'o pe a 2 a a avut reactii adverse nu foarte grave dureri de burta ameteli stari de voma dar nu foarte exagerate nu ia curs nimic cum am mai citit in alte mesaje doar ca acum dupa 6 zile dupa ce a luat pastila a durut'o putin aprox jumate de ora jos unde o doare cand ai vin problemele mentionez ca asta sa intamplat a 3 zi dupa CM si cred ca nu e chiar in perioada aia de maxima fertilitate, aceea durere de burta poate sa fie datorita postinorului ? ce sanse ar fi sa ramaie insarcinata dupa administrarea corecta a prostinorului ?
0
25-02-2012, ora 20:02
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
pot spune ca la 3 zile dupa menstruatie nu e deloc fertila; dar risc mult pentru ca nu stiu cat de regulata are menstruatia.
E bine ca a luat postinor, ceea ce vreau sa stiu insa...spui ca a avut reactii adverse dupa a doua pastila: a varsat?? E foarte important!! Daca a varsat la mai putin de 3-4 ore de cand a inghitit pastila e posibil ca aceasta sa nu se fi absorbit.
Eu zic sa va linistiti oricum, rscurile sunt f mici in cazul vostru.
Durerea de ovare se datoreaza postinorului, cred si sper. Mai poate fi de la raceala (anexita) sau altele.
0
26-02-2012, ora 00:09
axxxy
Nu este medic/terapeut
axxxy
nu a varsat deloc, doar a avut stari usoare de voma dar nu a vomat, si se simtea putin rau obosita putina ameteala dar nu a fost foarte grav iar acum dupa durerile astea de burta care leam precizat mai sus a inceput sa ai vina un fel de menstruatie ceva rosu spre maroniu asa..banuiesc ca e reactie la pastila, dar e de bine sau de rau ?
0
26-02-2012, ora 10:43
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
e o reactie la pastila, si e normala, nu trebuie sa se sperie; e bine :)
0
26-02-2012, ora 10:46
axxxy
Nu este medic/terapeut
axxxy
e cumva un semn ca pastila sia facut efectul ?:D
0
26-02-2012, ora 11:20
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
e mai mult un semn ca a bagat hormoni multi in ea si organismul simte asta;
dar si ca si-a facut efectul :)
0
26-02-2012, ora 12:24
axxxy
Nu este medic/terapeut
axxxy
sper sa fie bine, doamne ajuta ! multumesc foarte mult pentru sfaturi, mai revin cu intrebari daca e cazul !
0
26-02-2012, ora 20:30
simocata
Nu este medic/terapeut
simocata
Buna, am si eu o intrebare, daca am folosit postinor dupa un consum ridicat de alcool e posibil ca acesta sa anuleze efectul pastilei? interactioneaza in vreun fel postinorul cu alcoolul? multumesc anticipat.
0
26-02-2012, ora 20:37
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Simocata, postinor nu interactioneaza cu alcoolul; decat daca alcoolul iti da stomacul peste cap si versi...
asadar, daca ai baut, dar totul a fost ok, si nu ai varsat si nu ai avut diaree; si ai luat postinor, esti ok:)
Adaugă un comentariu / răspuns
409 comentarii 1 2 ..... 10111213 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •