Postinor?

409 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 13 14 Înainte ›
0
07-01-2012, ora 13:24
Diana.me
Nu este medic/terapeut
Diana.me
multumesc din suflet laruka :* doamne ajuta sa se intample cum zici tu si sa isi faca medicamentul efectul.
0
07-01-2012, ora 13:25
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
daca nu ai varsat, nu ai avut diaree.dupa el.nu are de ce sa nu isi faca efectul ;)
0
07-01-2012, ora 13:30
Diana.me
Nu este medic/terapeut
Diana.me
nu mi s-a intamplat asta, din fericire #:-s
0
07-01-2012, ora 15:02
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
ok ms..mult o sa astept...si revin cu vesti...mersi mult inca o data
0
07-01-2012, ora 21:47
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
de azi am avut ceva scurgeri mai abundente...bn nu foarte tare...si a inceput sa ma doara burta.oare din cauza menstruatiei sa fie...ca maine ii 8...si ma astept ca in 8 sa vina...
0
08-01-2012, ora 14:09
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Leyyre, poate fi chiar asta prima zi a menstruatiei? ce zici? eu zic ca da, la ceea ce spui ca e mai abundent si cu dureri de burta.acum tu stii consistenta menstruatiei tale - culoare etc
0
08-01-2012, ora 19:13
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
da sper sa fie asa...bine ca nu am dureri..foarte mari cum am d obiceu...si nu ma doare tot timpul...akm mi sa schimbat culoare...e rosie...exact cum is eu in timpul menstr...e putin mai mult decat in timpul scurgerilor, , , sper sa fie menstr..
0
10-01-2012, ora 22:10
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
mi-au disparut scurgerile acelea.dar nu mi-a ven menstr.e posibil sa mai imi intarzie?nu e nici o problema?nu am niki un fel d simptom...
0
10-01-2012, ora 22:15
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
nu mai stiu.cat a trecut de la contactul tau? Un test de sarcina se face la 3 saptamani de la contact; dar daca ai macar 2 saptamani incearca sa faci un test...
posibil ca aceea sa fi fost menstruatia ta, de doar 2-3 zile.
0
10-01-2012, ora 22:37
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
pai in 18 decembrie a fost.dar e posibil sa imi intarzie de la postinor...?din cate am mai citit 2 sapt nu e nici un motiv d ingrijorare daca inatrzie mie 2 zile mi-a intarziat...dar nici nu mi regulat...sa mai astept oare pana in 20?
0
10-01-2012, ora 22:43
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
18 dec a fost contactul? eu zic ca au trecut 3 saptamani si ai putea sa faci un test de sarcina... ia unul timp banda, ieftin, din farmacii, orice, numai "barza" sa nu fie; daca nu iti permiti, nu stiu de unde esti, dar in Buc sunt locuri(clinici) unde se fac free teste de sarcina...
0
10-01-2012, ora 22:54
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
nu sunt din bucuresti pai o sa imi iau atunci...nu conteaza pretul..o sa imi iau vreo 2 teste diferite, , , sau o sa ma duk la un control..ca e cel mai bine si atunci is sigura, , , sper sa fie bine...si sa nu fie ceva
0
10-01-2012, ora 22:57
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
si daca eram/...nu trebuia sa mi se intareasca sanii...sa imi fie sensibil...dupa 3 sapt...eu nu am nici o problema...
0
10-01-2012, ora 23:09
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
nu, simptomele apar dupa saptamana 4-5 poate chiar sapt 6. Fa un test de sarcina, si apoi saptamana viitoare mergi la un control, daca tot nu apare menstruatia...sa-mi spui ce-ai facut!!
0
14-01-2012, ora 19:10
Diana.me
Nu este medic/terapeut
Diana.me
Buna laruka :* Voiam sa iti spun ca mi-a venit pana la urma joi dimineata la fix 28 zile. :D Eu acum sper sa fie menstruatia si sa nu fie sangerarea aia de la postinor. Am observat totusi ca mi-a curs mai putin fata de datile trecute, dar consistenta si culoarea este aceeasi. Imi voi face un test de sarcina cand mi se va termina oricum. Stii cumva daca rezultatul testului este sigur la 2 saptamani si cateva zile de la contact? Ms mult pt ajutor :*
0
15-01-2012, ora 10:01
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
rezultatul testului este sigur daca este efectuat corect la min 21 de zile. deci 3 saptamani. eu ziceam sa-l faci la 2 sapt si ceva daca nu apare menstruatia, in ideea in care, sunt teste pe care apare a doua liniuta f slab vizibila, daca e sa fie, , , deci daca tot a venit menstruatia si vrei sa faci si un test, lasa-l ptr 21 de zile, cand e sigur! dar nu test barza!
pupici,
ma bucur ca esti bine
0
16-01-2012, ora 15:13
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
buna laruka.mi-am facut 2 teste azi...unu laminut si al doilea era banda...mi-a iesit 0 linie la fiecare...nu am fost sigura la testul "laminut"si m-am dus la farmacista si am intrebat daca e o linie si mi-a spus ca da...insa menstr nu mi-s venit...trebuia in 8...am 9 zile intarziere...am si ceva a de obicei)simptome premenstruale (ma doare foarte putin burta, si sanii mi-s mai tari c, , , insa sunt ingrijorata...acuma am ceva probl de sanatate si trebuie sa iau ceva antibiotice...azi ar trebui sa incep tratamentul...poate sa mai imi intarzie menstruatia daca iau antibiotice?te rog raspunde-mi
0
16-01-2012, ora 15:36
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
antibioticele nu afecteaza menstruatia in niciun fel; afecteaza o eventuala sarcina daca vrei sa o pastrezi;
daca pe testul banda nu a aparut nicio linie, inseamna ca el nu este valid - adica ori nu l-ai efectuat corect, ori era expirat; si trebuie refacut.
testul de sarcina se face cu prima urina de dimineata si exact cum scrie pe instructiuni; - urina intr-un recipient, banda se introduce in recipient pana la semn si se tine 3-5-10 secunde depinde cat zice testul, apoi se asteapta 5 minute si te uiti la rezultat; oricum nu te uiti la rezultat dupa mai mult de 10 min!!
0
16-01-2012, ora 16:03
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
poi doamna aceea d la farmaci a zis sa stau linistita ca nu e niki o problena..ca e doar numa o line.eu nu am vazut-o pt ca nu era niki rosie niki roz...in schimb...testul d sarcina(banda)mi-a iesit din prima o linie...apei nu st ce sa mai cred...o sa mai imi fac unul maine dimineata...la prima urina...is speriata...la testul acela "laminut"nu trebuia sa apara o linie rosie sau roz...clara...sa se vada?doar la banda mi-a iesit...
0
16-01-2012, ora 16:17
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
eu am inetels ca la banda nu a iesit nimic, nicio linie; daca a iesit da e ok:) nu mai face alt test maine!
in primul rand orice test de sarcina se repeta dupa 48 de ore, nu mai devreme, deci mai asteapta 2 zile, daca tot nu apare menstruatia, mai fa un test de sarcina, sau mergi la un gineco
0
16-01-2012, ora 16:23
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
da banda a iesit.si ala a fpst 2 lei numa...si celalalt la care eu nu i-am vazut rezultatul numa farmacista era mai scum...peste 10 lei...apei nu st ce sa zik
0
16-01-2012, ora 16:30
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
mai asteapta 2 zile si apoi mai fa un test.si mergi si la un medic...caci daca intarzie de la postinor - este in regula sa intarzie, si totusi nu - pentru ca indica niste probleme medicale - hormonale
0
16-01-2012, ora 16:36
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
bine asa o sa fac.dar nu prea am rabdare si cred ca maine dimineata dau fuguta la doctor ca nu am nimic d pierdut si is mai sigura ca dupa un test de sarcina...o sa fac un ecograf, , , ca ar trebui sa se vada dak e o sarcina...k peste 2 zile e o luna.o sa ma duc la un cabinet particular.sa at o sa fiu mai sigura sa nu ma tot gandesc tot timpul la problema asta
0
16-01-2012, ora 16:40
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
la ecograf se vede cam la 5 saptamani, este devreme ptr ecograf
0
16-01-2012, ora 16:48
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
atunci o sa astept...dar nu am vreun semn ca as fii.sper sa vina menstr.daca nu o sa imi fac maine analize la sange si e cel mai sigur at..pana pot face un eco
0
16-01-2012, ora 16:57
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
da, analiza de sange beta HCG
0
18-01-2012, ora 21:02
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
mi-am facut un test de sarcina.o linie mi-a iesit.am fost si la planing...si o zs sa stau linistita daca mi-am facut atatea teste si mi-a iesit numai o linie.nu am niki un simptom ca as fii insarcinata...nici sanii nu mi-s tari...dar in schimb.bub burtica parca is mai umflata...si burta mi-o cresut...si nu ma doare cand apas...deja am 10 zile intarziere..nu stiu ce sa mai fac...se poate sa mi se inflamat...ovarele...etc...
0
18-01-2012, ora 21:10
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
in nici un caz burta mai umflata nu este un semn de sarcina acum, atat de timpuriu;
si da, daca ai mai facut un test si tot o linie a iesit, sunt de acord si eu, sarcina nu e
tu nu la planning tb sa mergi, ci la medic gijnecolog - sa te consulte si eventual iti da ceva ptr a veni menstruatia
poti incerca si cu leacurile bunicii - si anume un pahar de vin rosu - ajuta sa apara menstruatia
0
18-01-2012, ora 21:27
leyyre
Nu este medic/terapeut
leyyre
da sunt ceva medicamente.o sa beau at si un pahar de vin...sa vad...si o sa ma duk la gine.deja mi-am facut tot felul dde ideii...si ma speriu deageaba...si cu burta...iarasi...
0
18-01-2012, ora 21:32
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
sa stii ca si stresul si panica ta poate conduce la intarzierea menstruatiei; asa ca incearca sa te linistesti; testul a iesit negativ, acum menstruatia intarzie pentru ca postinor practic hormonal te-a dat peste cap; atat!
calm si o sa apara!
Adaugă un comentariu / răspuns
409 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •