Postinor-2... prea tarziu ?

09-08-2011
toxic_g1rl
Nu este medic/terapeut
toxic_g1rl
Buna!Am si eu o intrebare.Miercuri spre joi am avut contact sexual protejat, dar s-a rupt prezervativul, Vineri seara am luat postinor, dimineata la 12 ore dupa prima, am luat a doua tableta, era prea tarziu ?Sau e bine? Practic au trecut 40 ore cand am luat prima pilula, pe prospect scria maxim 72 ore. Pe 13 ar trebui sa-mi vina menstruatia, o sa vina la timp sau mai repede din cauza Postinorului? Astept raspuns. Va multumesc!!!
2 comentarii
0
09-08-2011, ora 15:30
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Exista un risc, cu cat o iei mai repede cu atat este mai eficienta, cu cat o iei mai tarziu, cu atat exista riscul sa se intample ceva neplacut..aceasta pilula produce dereglari hormonale si este posibil sa apara sangerari, care nu are legatura cu ciclul menstrual, sau poate la fel de bine sa-ti provoace intarzierea menstruatiei, sau sa nu ai probleme si sa-ti vina la timp, depinde de oraganismul fiecaruia si de reactii...tot ce poti face este sa astepti sa-ti vina, iar daca intarzie sa faci un test de sarcina la 3 saptamani de la contactul sexual cu risc, pt ca atunci este cel mai elocvent...
0
16-08-2011, ora 12:51
SMGeorgy
Nu este medic/terapeut
SMGeorgy
Am nevoie urgent de un sfat din partea unui medic ginecolog, pana sa ajung la un control.
Ieri am avut un contact sexual protejat, dar s-a rupt prezervativul (precizez ca eram in ziua a 7 a de menstruatie, inca mai erau cateva picaturi de sange-ma tine 7-8 zile menstruatia). Prietenul meu mi-a zis ca pot sa stau linistita pentru ca totul este in regula, a ejaculat in pat langa mine, dar nu avem certitudinea ca nu s-a intamplat si in mine, ne-am dat seama de acest lucru abia dupa terminarea actului, cand am vazut ejacularea in pat, dar eu nu pot sa stau linsitita. As avea nevoie de un sfat in legatura cu acea pilula de urgenta, de a doua zi, desi am auzit ca este foarte riscant. Doresc sa mentionez ca la sfarsitul lunii ianuarie anul acesta am fost diagnosticata cu insuficienta ovariana, urmand un tratament de 3 luni de zile, cu melleva 35 si vitamina e gelule, cate 10 pe luna (din ziua 15 pana in ziua 25 de dupa menstruatie). Dupa tratament am cautat medicul care mi-a pus acest diagnostic pentru un nou control dar nu mai lucra la acea clinica privata, programandu-ma la un alt medic si schimbandu-mi tratamentul pe care am refuzat sa-l urmez. Aprilie a venit la timp(fiind inca sunt tratament), iar mai a venit cu itnarziere de cateva zile. In luna iunie nu mi-a venit menstruatia, fiind foarte ingrijorata desi nu s-a intamplat nici un accident fiecare act sexual fiind protejat, in iulie a venit pe 5, iar in august pe 9, iar pe 15 august am avut acel contact sexual in care a avut loc acest accident. Sunt foarte ingrijorata pentru ca nu ne dorim un bebe si nici nu suntem pregatiti pentru acest lucru si nu stiu ce sa fac in legatura cu acea pilula de a doua zi, stiu ca are si reactii adverse si eu deja ma confrunt cu o problema destul de urata si nu vreau sa inrautatesc mai rau lucrurile(am inteles ca este recomdata doar o data in viata). Nu doresc sa o iau bazandu-ma pe faptul ca eram dupa menstruatie si pe acel diagnostic pus la inceputul anul in curs (precizez ca am un ciclu neregulat), dar nici sa risc.Astept urgent un raspuns pentru a stii ce sa fac. Mutumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul