Posibilitate de scabie

07-11-2009
CiprianE
Nu este medic/terapeut
CiprianE
buna ziua. de curand am ajuns sa am niste simptome care dupa cateva studii cred ca ar corespunde scabiei, mai ales ca am si dat mana cu o persoana care mi-a spus ulterior ca presupune ca are scabie (desi stiu ca este nevoie de contact mai prelungit pt a lua asa ceva), in urma cu vreo cateva zile. nu stiu daca apar simptomele atat de rapid, sau e doar o forma de autosugestie, sau alta boala. pe antebratul drept mi-au aparut niste mancarimi, nu foarte intense, si nu sunt constante. dispar daca ating pielea chiar si usor. dar reapar relativ des de 2 zile incoace. am cautat urme de genul unor pustule. ce am gasit sunt niste urme foarte mici, de ordinul a 1-2 mm maxim, de culoare rosiatica, si cam vreo 4-5 la numar. sunt abia vizibile. din cate am citit, urmele scabiei apar la pliurile pielii si nu sunt tocmai atat de mici. ale mele sunt una in zona de unde se ia sange de obicei de pe brat, si restul 3 pe lungimea antebratului. as vrea sa stiu daca este nevoie sa merg la medic pentru consult sau este total altceva decat scabie. multumesc !
2 comentarii
0
09-11-2009, ora 17:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
E nevoie sa mergi la medic pentru a scapa de autosugestie si autodiagnostic !!!
0
09-11-2009, ora 17:13
CiprianE
Nu este medic/terapeut
CiprianE
Asa am si facut. Astazi am fost la doctor, si mi-a zis ca nu stie ce este. intre timp au inceput sa apara amorteli musculare relativ slabe (dar perceptibile), o febra slaba, durere de cap si dureri ca niste impunsaturi in zona cu punctele (care s-au inmultit). Doctorul mi-a spus ca nu e zona zoster pentru ca aceea se dezvolta doar pe o parte a corpului, nu pe amandoua cum am eu, desi doua simptome sunt similare. Scabie nici pe atat nu e dupa spusele sale. a zis ca punctele nu stie de ce origine sunt (este posibil ca un doctor de spital sa-mi dea un raspuns de acest fel ???). M-a trimis acasa si a zis ca daca se intensifica manifestarile, sa revin. Momentan astept sa vad cum decurge totul. Multumesc pentru raspuns !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.