Posibila infectie

13-05-2012
DrugUser
Nu este medic/terapeut
DrugUser
De vreo 4 ani de zile imi tot puroiau amigdalele, am facut vreo 5 exudate la vremea aia si nu mi-a iesit nimic. Acum vreo 5 zile, am ajuns acasa de la facultate si m-am pus sa dorm. Am dormit aproximativ 1 ora si m-am trezit cu o eruptie pe maini, burta si spate + alte simptome : ganglionii limfatici inflamati, puroi in gat, temperatura relativ crescuta, dureri in zona inimii, oboseala, ameteala. In fine, am mers la urgenta, doamna de acolo m-a intrebat daca am facut boille copilariei, am zis ca da si mi-a dat o trimitere pentru infectioase pe care scria : suspect rubeola. Am mers la infectioase, doamna de acolo m-a intrebat acelasi lucru ( daca am facut bolile copilariei ), si dansei i-am raspuns ca da, si m-a trimis sa-mi fac analize pentru rubeola. Analizele de la rubeola au iesit astfel :

IgG.16, 1 UI/ml
INTERPRETARE:
Titru 5 UI: subiect neimunizat
5 titru 10 UI: neconcludent
Titru 10 UI: subiect imunizat
IgM Index.1, 453
INTERPRETARE:
Index 0.600...negativ
0.600 Index 0.800.neconcludent
Index 0.800.pozitiv
Am vorbit cu un alt medic si mi-a zis ca din analizele astea nu reiese ca am rubeola si ca sunt imunizat impotriva rubeolei. In fine, vineri am facut un exudat faringian si dupa ce l-am facut, am mers la O.R.L pentru un control.La ORL mi s-a zis ca am o infectie dar nu se stie exact ce o cauzeaza. Azi mi-au venit rezultatele de la exudat :

ABSENTI STREPTOCOCI BETA HEMOLITICI
FLORA FARINGIANA NEPATOGENA
(Cultura aeroba, agar Geloza Columbia + 5% sange oaie)
= nu am nici un streptococ iar flora mea faringiana este nepatogena. Medicul de la ORL mi-a zis ca nu am nimic si sa stau linistit in ciuda simptomelor ce le-am avut.
Ce as putea sa am ?!
Multumesc mult !!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.