Posibil fibrilatii sau alta problema de sanatate ?

17-01-2016
Hustler
Nu este medic/terapeut
Hustler
Buna ziua. Povestea mea a inceput pe data de 25 dec. cand in urma unor atacuri de panica, m-am trezit la urgente. Inima batea repede si tare (cand am ajuns la spital bataile erau in jur de 120/min, iar tensiunea marita -- abia dupa cateva ore, dupa ce mi s-a pus o perfuzie am reusit sa imi revin la normal). A 2-a zi cardiologul mi-a facut un ECG din care a rezultat ca nu am nimic grav. Mi-am montat un Holter pentru 24 de ore pe 4 ian, nici acesta nu a demonstrat ca am ceva la inima (frecventa medie: 96, frecventa minima: 62; frecventa maxima: 144, foarte rare ESA si ESV ~25/24 ore). Analizele functiilor tiroidiene au iesit impecabil, analizele la sange (Ca, Mg, HLG, etc) toate au iesit in limite normale. Doctorul m-a diagnosticat cu aritmie extrasistolica atriala si ventriculara izolata si mi-a spus sa iau Aspacardin (1x3/zi, 10 zile/luna). Ideea e ca de pe 27 dec. simptomele s-au amplificat: batai rapide ale inimii apoape non-stop[chiar si in stare de repaus], dureri de cap, dureri piept/spate [in special intre omoplatul stang si colonata], amorteli [mana stanga de 2-3 ori, mana dreapat 1 data], probleme cu somnul [in unele zile adorm imediat, altadata la 1, 2, altadata adorm insa ma trezesc noaptea si nu mai pot sa adorm], senzatia de oboseala/slabiciune apoape permanenta - a mai redicifat in ultima vreme-, dificulati respiratorii [in special pe nas, pe gura pot sa respir mai mereu], extrasistole [ catodada simt o pauza, alte ori mai multe, alteori o bataie sau mai multe in plus], palpitatii, ochi rosii [ am avut si problema 1 zi sau 2], febra generala [ nu stiu de ce, corpul arde tare, stranut de multe ori, dar nu imi curge nasul-- unoeri mainile si picioarele sunt reci, iar restul corpului arde], cearcane vinete sub ochi [nu se inalbesc daca apas cu degetul], rareori paloarea fetei [in special cand resimt cate-o extrasistola], ameteli, etc.
De ieri insa simt ca imi tremura/vibreaza pieptul [partea stanga -bataile inimii sunt rapide, dar regulate -- cateodata simt o pauza/sau o bataie in plus], stomacul si uneori spatele - in special cand stau la PC. Imi este frica sa nu am fibrilatie - doctorii mi-au spus ca nu am nimic, insa eu imi fac griji [probabil inutil]. De asemenea simt puls in stomac [ daca ma uit la burta vad pulsul cum bate]. Puteti sa imi spuneti ce este ? Este doa anxietate sau altceva este de vina!!
De mentionat: 19 ani, 1, 7 m, 70 kg, nu beau/droghez, pierd noptile foarte rar, am fumat cativa ani [insa tigari slabe, cu scopul de a impresiona:)], fara probleme de sanatate in trecut [daca exclud o cadere de Ca], fara probleme cardiace in istoria familiei, practic sport [ in primul rand jobul meu implica munca fizica, fotbal 4 ani, sala 4 ani, alergari pe stadion, exercitii fizice acasa], mananc destul de sanatos [mananc aproape tot gatit, nu foarte sarat, mananc fructe zilnic, lactate/oua, foarte rar junk food/kfc], nu beau cafea.
De unde apar aceste tremuraturi/vibratii ?? Sunt pe fond anxios ??
15 comentarii
0
17-01-2016, ora 14:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Test Anxietate, Test Depresie cu titlu informativ pe net.
Ai somatizari ale acestor afectiuni.
Terapie la psiholog daca parintii te sustin financiar, daca nu, direct la psihiatru cu trimitere de la medicul de familie. O sa iti prescrie o pastila numita antidepresiv care inlatura toate aceste stari deodata.
Nu ai nimic la inima. Totul e pe sistem nervos.
0
17-01-2016, ora 16:00
Hustler
Nu este medic/terapeut
Hustler
Sarut'mana clara!

Test depresie = 5 p - depresie usoara (grijile mele sunt indreptate spre starea de sanatate - imi este frica sa nu fac infarct sau sa sufar de vreo boala care poate fi depistata greu de medici - sunt fan House M.D :)) )
2nd Test depresie = normal
Test anxietate SEVER/ test stres moderat!


Dau vina pe anxietate. Si nu sunt singurul. Clar, m-am speriat foarte tare in seara cand am facut atacurile de panica [nu am mai avut probleme cu sanatate] si de atunci ma lupt sa imi regasesc zen-ul. Toti doctorii imi zic si ma incurajeaza ca sunt sanatos tun, dar eu ma 'precipit' aiurea!
Ideea e ca nu mi-am terminat socotelile cu viata, nu sunt pregatit sa dau ochii cu Doamne Doamne. In nici un caz nu vreau sa imi tai venele sau sa plang fara motiv. E drept ca rad mai usor ca inainte (sper sa nu o iau pe ulei :)) ), insa nu am nici-o treaba cu depresia si nu cred ca o sa reuseasca vreodata sa ma 'vrajeasca sa ies la un suc cu ea'.
Sunt convins ca 'rana' s-a produs in momentul in care m-am mutat de la oras, la sat. Departe de prieteni/locurile preferate/acivitatile normale/stilul de viata, toate astea s-au infipt adanc in 'rana'. De 5 luni stau cu parintii la sat, muncesc la firma privata a unchiului meu, iar cand nu, stau pe calculator ca cu drogat, din pricina faptului ca nu prea este 'miscare' pe aici si planuiesc sa plec cat mai repede!
Am o intrebare: pot sa trec peste acesta stare fara psiholog/psihiatru ? nu ma refer singur, ci in prezenta prietenilor/familiei/activitatilor fizice/fericirii etc ?
A 2-a intrebare: deja iau aspacardin (1x3/zi, 10zile/luna - prescris de cardiolog), docotrul de familie mi-a prescris sa iau si Osteocare (1/zi, 10zile/luna, inzilele fara aspacardin), iar un prieten mi-a recomandat Paducel comprimate (1x3/zi, 10 zile/luna). Ar fi ok sa iau 1 zi aspacardin, 1 zi osteocare si 1 zi paducel, ?

Multumesc !
0
17-01-2016, ora 16:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Apasa Modificati profilul dv caseta verde dreapta sus si apoi Mesaje.
0
19-01-2016, ora 17:35
livius2014
Nu este medic/terapeut
livius2014
Clara as vrea si eu sa te întreb ceva : Sufăr si eu de tulburare anxioasa de multa vreme.Am fost la medic si am primit tratament cu mirzaren 15 mg seara si xanax de 0, 25 dimineata si seara.Drept este ca fac tratamentul de 8 zile.Mai pot spune ca medicul mi-a spus ca am si o usoara depresie. Simptomele mele cele mai deranjante sânt: presiune in cap care îmi provoacă o iritabilitate pe ccare n-o inteleg, senzatia ca nu am stabilitate la mers. Mai pot sa spun ca nu am bătăi rapide ale inimi, nu îmi tremura mâinile, doar atunci când am acele simptome mentionate, am senzaria ca am un tremur al picioarelor sau mai concret, senzatia ca nu am echilibru. Mie întotdeauna mi-a fost frica de anxiolitice datorita sevrajului, de aceea te întreb ( cu multumirile de rigoare ) este obligator sa iau canacul sau mirzatenul v-a acoperi si latura anxioasa la un moment dat
Eventual daca îmi este permis sa te rog sa iti spui părerea despre ce ar trebui sa fac. Cu multumiri
0
19-01-2016, ora 18:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ livius2014

Ia tratamentul asta 2-4 saptamani asa cum ti-a zis medicul.
Daca nu te stabilizezi complet dupa 4 saptamani, mergi la doctor cu o bucata de hartie pe care ai scris cu liniute ce simptome au mai ramas.
Ca sa isi faca efectul complet trebuie sa astepti o perioada. Asa functioneaza aceste medicamente. Nu te fac sa te simti perfect din prima zi in care le iei.
Mirzatenul nu da dependenta. E antidepresiv.
Xanaxul intr-adevar e benzodiazepina. Nu o iei mai mult de 3 luni. Citim prospect.
Oricum tu iei doza mica de xanax. Stai linistit, ia tratamentul si mai asteapta vreo 20 de zile sa vedem cum reactionezi la el. In functie de asta doctorul va stabili ce e de facut. Daca in vreo 3 saptamani te stabilizezi, ramai pe el.
0
29-01-2016, ora 15:05
livius2014
Nu este medic/terapeut
livius2014
Buna ziua doamna Clara.
Va mulumesc si acu pentru raspunsul oferit si cu permisiunea dvs as dori sa va mai intreb cate ceva. Dupa cum am spus tratamentul pe care il iau de aprox 3 saptamani este : mirzaten 15mg si xanax de 0, 25 dimineata si seara.Mie ime este frica de acest xanax si de aceeea intrebarea mea este : trebuie sa iau acest xanax asa cum mi s-a spus sau la un moment dat mirzatenul isi v-a face efectul.Am uitat sa spun ca ceea ce ma deranjeaza pe mine este, agitatia si presiunea pe care o simt in cap.Nu am simptome fizice deosebite, doar aceasta agitatie, si presiune in cap care imi provoaca o stare de nervozitate, dupa care pot spune ca am o stare nu prea buna. Si daca esti amabila sa-mi spui daca mirzatenul merge si pe anxietate pentru ca eu am citit ca este mai mult pentru depresie. Toate acestea mi se intampla in prima parte a zilei cand sant la servici.
Cu multumiri
0
29-01-2016, ora 16:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Mirzatenul merge si pe anxietate. Dar mai mult se da pentru depresie. E asa cum zici tu.
2. Senzatia de agitatie si presiune pe care o simti in cap e de dinainte de a lua Mirzatenul sau de dupa ? Sunt unele persoane care au renuntat la Mirzaten pentru ca le-a aparut senzatia asta ca efect secundar. Inclusiv mir mi s-a intamplat.
3. De 3 saptamani de cand ai luat tratamentul, nu s-a ameliorat deloc situatia in nici un fel ?
4. Sevrajul apare cand te lasi brusc de un medicament psihiatric. Daca te lasi treptat asa cum iti indica medicul, starea e acceptabila si eventualele probleme sunt pasagere.
5. Iritabilitatea se leaga de depresie, nu de anxietate.
6. In general medicamentele astea isi fac efectul, zic producatorii, cam in 4 saptamani. Ma refer la Mirzaten.
7. Tu oricum trebuie sa te duci la doctor ca sa iti dea reteta noua. Scrie-i pe o bucatica de hartie toate simtpomele pe care le mai ai cu tot cu tratament si daca tratamentul a reusit sa rezolve vreo problema.
8. Unii pacienti nu reactioneaza din prima la primul tratament pentru ca nu li se potriveste antidepresivul. Spre exemplu eu am reactionat pozitiv la al 6-lea tratament abia.
a. trebuie sa ai rabdare cu tratamentul asta macar vreo 6 saptamani inainte sa il rogi pe doctor sa il schimbe
b. daca Mirzatenul asta se dovedeste ca nu ti se potriveste, ai putea primi reteta pentru alt antidepresiv care sa ti se potriveasca din prima zi si sa nu mai astepti 4-6 saptamani pina sa vezi un efect pozitiv. Ex de alte antidepresive care merg si pe anxietate si pe depresie: seroxat, cipralex, venlafaxina, prozac. Vezi ce iti prescrie medicul.
9. In legatura cu faptul ca simti ca pierzi echilibrul, un consult neurologic ai facut ? Medicii la care ai fost pina acum ti-au dat o electroencefalograma sau vreun RMN de facut ?
0
29-01-2016, ora 16:58
livius2014
Nu este medic/terapeut
livius2014
Multumesc pentru raspuns si incerc sa raspund punctual la ceea ce mai intrebat :
-senzatia de agitatie si presiune in cap o aveam si inainte de tratament
- in aceste 3 saptamani as putea zice ca am simtit o usoara ameliorare, dar ca sa fiu corect azi dimineata intentionat nu am luat xanaxul sa vedem ce se intampla si rezultatul nu a fost tocmai grozav. De aceea am intrebat daca este obligatoriu sa iau xanaxul asa cum mi-a zis medicul (teama de dependenta )sau in timp cu riscul de a avea efecte secundare de la mirzaten v-a fii mai bine.
- despre sevraj cunosc, deoarece cu ani in urma ( cca 6 )am mai facut un tratament de genul acesta, dar nu cred ca dupa 3 saptamani se poate vb de sevraj.Ori, spunand ca azi nu am luat xanaxul si simtindu-ma aiurea, ma intrebam daca xanaxul era atat de important.
- ca iritabilitatea este legata de depresie nu stiam (credeam ca este un simptom de anxietate )
-despre dezechilibru, ce pot sa zic : am fost la 3 neurologi si mi-au spus ca este pe sistem nervos. Rmn nu am facut deoarece nu am reusit sa stau in interior nici macar 2 minute.Am facut un CT trimis de neurolog si a zis ca la cap e ok si ca tulburarea anxioasa este devina.EEG nu am facut ca nimeni nu mi-a zis sa fac. Acu pot sa zic ca eu am o spondiloza cervicala din tinerete, deci destul de avansata si sa zic ca de aici si acest dezechilibru la miscarea capului pentru care iau gingo biloba.
Sper ca am raspuns la tot. Aceasta iritabilitate nu m-ar deranja atat de mult daca ar fii doar ea. Odata cu asta parca si gandirea este altfel (ma preocupa starea in sine si imi trece prin cap ca nu imi mai revin, sperante mici de viitor sau altele din sfera asta ).Ca sa nu fiu gresit inteles starea pe care o am (iritabilitate, presiune in cap si nervozitate )nu se rasfrange asupra cuiva.Eu ma simt iritat, muschii cefei ii simt incordati si vreau nu vreau gandul ma duce la, , a ma preocupa de starea prin care trec, , De acea am intrebat eu daca xanaxul trebuie luat obligatoriu.
Am fost c-am lung in expozeu, sper ca nu e grav si im cer scuze daca am sarit calul
Cu multumiri
0
29-01-2016, ora 17:13
livius2014
Nu este medic/terapeut
livius2014
uitasem un amanunt care zic eu foarte important ; aceste stari nu le am dimineata la trezire, apar ulterior, dupa doua trei ore, la stari emotive (sant foarte emotiv )mici si atunci am si o tensiune interioara ( ca si cum tot corpul este in garda ) nu imi tremura mainine, dar daca le intind asa cum face medicul am un usor tremur al mainilor.
Multumesc
0
29-01-2016, ora 20:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati Xanaxul asa cum a zis medicul. Daca luati xanax 3 luni, asa cum scrie in prospect, nu da nici un fel de dependenta. Stati relaxat. Oricum v-a dat doza foarte mica.
Iritabilitatea va ceda. Ca va raspunde la tratamentul cu Mirtazen sau ca medicul va schimba antidepresivul, veti scapa de ea, garantat.
Xanaxul asa cum vi l-a prescris medicul ar trebui sa va relaxeze muschii cefei. E un medicament foarte bun dar trebuie luat asa cum scrie pe prospect, maxim 3 luni. Luati-l cu incredere.
Nu e nimic grav. Toate simptomele vor ceda in timp la tratament.
Daca va deranjeaza tremurul mainilor in activitatile zilnice, rugati medicul daca poate sa va prescrie Romparkine.
Tratamentul pt depresie si anxietate se face minim 6 luni, apoi medicul va evalueaza si cand considera el, va va face o schema de reducere. Nu mai intrerupeti tratamentul fara sa il intrebati ca revin simptomele bolii. Nu e nici un fel de sevraj.
Trebuie sa aveti doar putina rabdare si sa il lasati sa actioneze.
Daca dupa 6 saptamani nu aveti rezultatele asteptate, va sugerez sa mergeti la doctor sa il rugati sa va schimbe antidepresivul.
0
29-01-2016, ora 20:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pe Youtube gasiti exercitii pt cervicala facute de kinetoterapeuti profesionisti.
Faceti si 3-4 minute cand va treziti astfel de exercitii.
0
09-02-2016, ora 16:19
livius2014
Nu este medic/terapeut
livius2014
Doamna Clara, revin cu solicitarea de a-mi da unele sfaturi daca santeti amabila. V-am spus ca iau tratament pt tulburare anxioasa cu mirzaten. Fac asta de aprox 3 saptamani. Primele 15 zile am luat 15 mg si apoi 30 mg la indicatia medicului psihiatru.Ultima data cand v-am solicitat parerea eram pe 15mg si dupa cum am spus dupa 15 zile am trecut pe 30 mg.Cat am luat 15 mg am simtit o usoara stare de bine (insesizabila ). La o distanta de 5 zile dupa ce am luat 30 mg am urmatoarele stari zilnice si cu precadere in prima parte a zilei ( pana in jurul orelor 13 ): presiune in ceafa, agitatie, senzatia ca imi tremura mainile, senzatia de frig la picioare si ce este mai catastrofal, o senzatie in cap greu de definit ca nici nu stiu cum s-o explic. pe langa toate astea, in ultimele 3 zile am si niste ganduri pe care nu mi le pot explica. Mentionez ca astfel de ganduri am mai avut si la o distanta de cateva zile dupa ce am inceput sa iau mirzaten de 15mg, care ulterior au trecut si observ ca au revenit la cateva zile dupa ce am marit mirzatenul la 30 mg. Toate acestea ma fac sa ma chinui efectiv sa-mi desfasor activitatea la servici.Intrebarea mea pt dvs ar fii : posibil ca marind doza 30 mg, cele relatate de mine sa creasca in intensitate? Si daca timpul va permite, sa-mi dati o sugestie ce sa fac incontinuare. La medic am fost in data de 5 luna aceasta si nu ma simteam asa nasol, deci nu i-am putut spune mare lucru ( cand am fost la medic aveam doar 5 zile cu mirzaten de 30 mg )
Cu multumiri
0
09-02-2016, ora 19:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Puteti ruga medicul sa va schimbe Mirzatenul cu alt antidepresiv.
La unii da astfel de reactii. Inclusiv la mine. Nu l-am putut suporta.
0
12-04-2016, ora 12:13
andrei@2000
Nu este medic/terapeut
andrei@2000
Buna ziua! Am facut ECG si mi.a iesit ECG- RS subdenivelare ST laterala imi poate spune si mie cineva ce inseamna si daca este grav
0
04-05-2016, ora 14:07
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
Unde pot face acest test de anxietate?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: