Posibila entorsa genunchi drept

02-08-2012
Vivio
Nu este medic/terapeut
Vivio
Buna ziua,

Acum 3 luni din alergare am facut un salt, piciorul drept fiind cel pe care ma sprijineam in acel moment. Am simtit o usoara jena atunci, care a crescut la cateva ore dupa, fara ca piciorul sa se inflameze.

Am luat cateva comprimate de Ketonal cateva zile, gheata si Diclofenac gel circa o saptamana + fasa elastica si am stat cat s-a putut pe scaun/pat o saptamana. Durerea s-a dus usor, usor, dar piciorul oboseste mai usor. Acum o saptamana am facut cateva sarituri usoare si durerile au reinceput. Am luat iar cateva comprimate de Ketonal si Fenilbutazona si relaxare pe cat posibil (se pare ca relaxarea ii prieste cel mai bine genunchiului).

Cateva date: sex masculin, 34ani, 62kg, 1, 8m, relativ activ, fara antecedente cu genunchiul drept. Durere in partea dreapta genunchiului drept si special in zona protuberantelor tibiei si mai rar in apropierea rotulei.

La inceputul acestei saptamani am fost la un ortoped si fara macar sa imi testeze cumva articulatia, doar din ce i-am descris mi-a spus ca cel mai probabil am o entorsa si sa aplic antiinflamator local si trece. Mi-a mai spus ca doar un RMN poate arata mai clar starea ligamentelor dar costa..

Diagnosticul nu-mi displace, insa mi s-a parut mult prea... pueril, insa o entorsa poate sa faca probleme chiar si la 3 luni dupa producere?

Saptamana viitoare voi merge la un alt medic si pana atunci stau cat de relaxat se poate, daca aveti ceva indicatii le ascult cu placere.

Cele bune!
2 comentarii
0
02-08-2012, ora 11:37
parvuiordana
Nu este medic/terapeut
parvuiordana
cred ca exercitiile usoare v-ar ajuta f. mult
0
02-08-2012, ora 18:21
Vivio
Nu este medic/terapeut
Vivio
Din pacate azi medicul la care m-am dus mi-a spus ca e necesar un RMN. A observat ca nu deschid complet genunchiul.

Vedem dupa RMN, care este diagnosticul. Momentan mi-a spus ca poate fi ceva in zona unui menisc, dar un RMN ne va elucida :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.