Posibila cistita interstitiala | Forumul Medical ROmedic

Posibila cistita interstitiala

25-02-2009
kittycat2
Nu este medic/terapeut
kittycat2
buna ziua! va rog daca se poate sa ma ajutati in legatura cu problema mea...care a inceput exact in urma cu un an de zile. totul s a declansat dupa ce cu o zi in urma mi a fost frig si m a si plouat. au inceput usturimi si urinari dese.am crezut ca este infectie urinara. am luat nolicin si nimic. la 7 zile dupa nolicin am facut urocultura si sumarul de urina, care au iesit negative. deasemenea papanicolau si examenul de secretie au iesit bune. am facut examen de secretie inclusiv pentru chlamydia, mycoplasma si ureaplasma. am mers si la urolog, care dupa examinarea tuturor analizelor mi a pus diagnosticul de cistita interstitiala. am inceput tratamentul cu cystistat ( instilatii) si el a spus ca a vazut depuneri de culoare alba in interiorul uretrei. am facut analiza de urina cu izolare fungi. tot negativ. m a trimis la alt ginecolog ( al saselea) care a spus ca ar semana cu candida. mi a dat tratament cu un preparat din farmacie pe baza de metronidazol. mai rau mi a facut: usturimi arsuri si intepaturi. nu am intrerupt intre timp tratamentul cu cyatistat si sunt la a 4 a instilatie, dar nu se vede nici o ameliorare. tot urinari dese si usturimi si intapaturi. plus ca ma doare foarte rau cand stau jos.sunt disperata ca nu stiu ce ar putea fi... nu mai spun ca toate investigatiile si atatea controale m au costat enorm de mult. ce ar mai putea fi de facut? multumesc mult! astept un raspuns.. sa nu uit sa mentionez ca urinez cam de 8-10 ori pe zi si cu volume de 150-200 ml, chiar daca nu consum prea multe lichide ÅŸi nu am nocturie.
15 comentarii
0
25-02-2009, ora 15:49
dani4
Nu este medic/terapeut
dani4
va rog frumos in urma cu 2ani am avut sifilis am tratato iar acum asi dori sa stiu daca eu pot sa o mai iau din nou aceasta boala de exemplu daca am relati cu alta purtatoare de sifilis se poate sa o contaminez din nou sa ma aceleasi simptome adica sa iau boala de la inceput alt tratament
0
31-07-2009, ora 10:44
dani4
Nu este medic/terapeut
dani4
va rog frumos sami raspundeti am o problema in urma cu 2 ani am avut sifilis lam tratat la spital cu injecti iar acum de 3zile mia aparut ceva pe penis de genul a niste bubite pe pielita, iar azi a mai aparut inca una deci 2 sint putin speriat ca mi aparut in nou boala ce pot sa fac si ce credeati ca este
0
06-08-2009, ora 12:24
kittynutza
Nu este medic/terapeut
kittynutza
draga mea acceiasi problema am si eu si sincer nu stiu daca vreodata se poate rezolva..doctorii nostri nu sunt buni de nimic ne tin in tratamente ani si ani si noi tot suferim.eu am 4 ani deja cu aceasta problema si stiu ca nu este usor dar apuca'te si fa un tratament cu pastile naturiste
0
09-06-2010, ora 16:34
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
fetelor ati rezolvat problema cu urinarile dese, usturimi si dureri eu sper ca da am si eu aceasi problema de 5 ani daca va ajutat vreun tratament va rog sa postati pe forum
0
02-11-2010, ora 12:03
rika
Nu este medic/terapeut
rika
Buna ziua,

Daca are nevoie cineva pentru cistita interstitiala de Fibrase si Cystoprotek, pentru ca eu am terminat tratamentul si mi-au mai ramas cateva cutii: 5 de Fibrase si 1 tub Cystoprotek dati-mi un semn!

Multumesc si multa sanatate!
0
21-11-2010, ora 16:57
felicia tomescu
Nu este medic/terapeut
felicia tomescu
Draga Rika,
dupa tratamentul cu Fibrase si Cystoprotek te-ai vindecat de IC? Eu nu...
0
21-11-2010, ora 17:11
rika
Nu este medic/terapeut
rika
Buna ziua,

Nu stiu cat de bine si-au facut efectul Cystoprotek si Fibrase, pentru ca eu am mai facut si alte tratamente in acelasi timp, plus kinetoterapie...Nu sunt vindecata complet, dar pot spune ca sunt mult mai bine...dat fiind faptul ca ma lupt cu aceasta problema de ani buni...de pe la 15!
0
12-06-2011, ora 16:15
meris
Nu este medic/terapeut
meris
Sufar de Cistita Interstitiala de 2 ani de zile.Va rog frumos sa ma ajuta-ti si pe mine.Dieta, tratament orice.Sunt disperata.
0
12-06-2011, ora 19:06
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
imi pare rau sa aud asta...cate fete sufera de aceasta boala..dieta e cea mai importanta si eu am ci de 5 ani iar datorita dietei pot sa spun ca starea mea s-a imbunatatit mult pot sa merg la servici merg de maxim 8 ori la toaleta..cel mai important e sa eviti zaharul sub orice forma, painea cu drojdie, e urile conservantii si poate gasesti ulei de oregano sa iei de 3 ori pe zi inainte de masa eu iau de un an.
0
13-06-2011, ora 14:32
meris
Nu este medic/terapeut
meris
Multumesc mult. Dar tu ti un regim special ? In ce consta ? in afara de ulei de oregano mai iei ceva ? din cauza boli am pierdut o sarcina in sapte luni.Dupa cat timp de la inceperea regimului ti-a fost mai bine? Urinai des ?
0
13-06-2011, ora 15:31
rika
Nu este medic/terapeut
rika
Salut.

Eu am cistita interstitiala de foarte mult timp, intradevar dieta este un factor important in ameliorarea simptomelor. Stiu doar ca fiecare organism reactioneaza diferit la anumite alimente de aceea singura va pueti da seama ce va face bine si ce nu.
Alcool, cafea, citirice ( portocale, rosii), sucuri acidulate, apa minerala, ciocolata, in general cam tot ce contine zahar cat mai putin si daca s-ar putea deloc, macar o perioada, inghetata la fel, ca de...sezonul cald ne mai imbie, drojdie asa cum a scris si doamna mai sus, sosuri care contin suc de rosii, codimente, piper, sare.
Incercati salatele cu putin ulei de masline si zeama de lamaie, beti ceai de merisor in care puneti un varf de bicarbonat de sodiu foarte bun pt aciditatea urinei, doua cani pe zi, bai de sezut cu coada soricelului minim 20 minute seara.
Evitati pe cat posibil stresul si frigul!
Ceea ce va pot spune in ceea ce ma piveste este faptul ca eu am incercat multe tratamente, ameliorari sau simtit doar la cele homeopate in care eu am foarte mare incredere, la fel de mult m-au ajutat si sedintele de kinetoterapie si gimnastica medicala pt intarirea muschilor pelvieni.Imi pare rau sa aud de sarcina, este adevarat ca in cazul nostru al celor cu CI este mai greu, dar nu impsoibil si sunt sigura ca atunci cand nici nu o sa va asteptati o sa vina si bebelusul!
Stim cu toatele ca aceasta boala tratabila 100% nu prea are cum, dar cel putin o putem tine sub control si de ce nu sa incercam in a avea o viata cat de cat norrmala.

Doamne Ajuta!


Eu spe
1
16-06-2011, ora 14:00
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
DOAMNELOR, SPRE SURPRINDEREA MEA, CONSTAT CA ACEASTA CISTITA VA INTOARCE VIATA PE DOS. PROBABIL CA O SERIE DE MEDICAMENTE FAC BINE, DAR SI RAU. NU ARE ROST SA MERGETI TOT PE ACEASTA CALE, DESI UNELE MEDICAMENTE, MAI ALES CELE HOMEOPATE, VA POT FACE OARECUM BINE. VA TREBUIE O TERAPIE CARE SA RESTABILEASCA ECHILIBRUL CHIMIC DIN ORGANISMUL DVS. ACEASTA TERAPIE SE NUMESTE BOWEN SI GASITI O MULTIME DE TERAPEUTI SI CAZUISTICA PE GOOGLE. SUNT TERAPEUT BOWEN SI VA SPUN CA ACEASTA TERAPIE VA VA TRANSFORMA IN MULT BINE VIATA. NU IMI FAC MIE RECLAMA, DOAR VA SUPUN ATENTIE ASUPRA ACESTEI TERAPII BLANDE SI DE MARE EFECT.
1
16-06-2011, ora 14:27
rika
Nu este medic/terapeut
rika
Buna ziua,

Este adevarat, de anul trecut din luna aprilie am descoperit si eu aceasta terapie, care pe mine m-a ajutat foarte mult!!!
La inceput am fost sceptica, dar am zis ca nu am nimic de pierdut! Asa cum am scris mai sus, medicamente nu mai iau, beau decat ceaiuri si fac bai de sezut si urmez de asemenea aceste sedinte, ce-i drept cu cateva pauze din cauza faptului ca nu am putut ajunge mereu la Bucuresti, momentan locuind in provincie.

Multa sanatate tuturor!
0
27-12-2013, ora 22:46
sofy80
Nu este medic/terapeut
sofy80
Spuneti mi va rog cum ati fost diagnosticati cu cistita interstitiala, prin ce medoda ? ati facut cistita interstitiala in urma unor cistite bacteriene repetate ? sau in urma instilatiilor vezicale cu nitrat de argint pt cistita bacteriana?
0
20-04-2018, ora 07:29
Farma
Nu este medic/terapeut
Farma
Buna ziua!
Terapia boewn ajuta in problema urinarilor frecvente( mai ales pe timpul noptii) in sensul ca rareste intervalul dintre mictiuni? Cei care au facut pot spune ca viata a revenit la normal? Sunt sigura ca aceasta metoda de eliberare a emotiilor blocate trebuie sa dea rezultate, dar as fi vrut sa stiu mai multe de la cei care au incercat-o.
Sau despre orice metoda nemedicamentoasa, adica de terapii alternative care dau rezultate. Trebuie sa existe cai de reechilibrare emotionala.
Eu urmez un tratament homeopat deocamdata, dar inca nu gasesc rezolvarea.
Multumesc anticipat pentru colaborare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •