Posibila boala de inima?

17-12-2005
Alexutza
Nu este medic/terapeut
Alexutza
De mai multi ani am dureri in zona inimii dar anul acesta s-au accentuat.De cele mai multe ori simt o usoara apasare in partea stanga, cateodata intepaturi, mai ales cand respir si ma mai doare bratu stang sau imi amorteste.Cateodata am palpitatii, am puls destul de mare, cam 80, cand sunt emotionata e si mai mare. Nu mi-am facut analize inca.Poate fi ceva grav?Mentionez ca am 17 ani si sunt foarte emotiva, ma emotionez usor si atunci am pulsul foarte mare, nu beau cafea nici cola pentru ca ma agita si nici nu fumez.durerile sunt zilnice, apar in repaus dar nu sunt puternice de obicei
2 comentarii
0
19-12-2005, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Pentru ca ai mai postat intrebarea si la "semne si simptome",
ti-am raspuns acolo.
0
13-11-2010, ora 09:15
suna
Nu este medic/terapeut
suna
Vreau sa stiu daca pe ecg se vede daca ai ischemie vantricol stang, BCI, HTA gr II.Va intreb deoarece am aritmie extrasistolica ventriculara constatata in urma a cateva holtere.Medicii cardiologi unde am mers mi-au spus ca nu am nimic la inima si nici nu mi-au recomandat nici ecocardiaca nici dopler(aveau asa ceva in cabinetele lor).MI-au dat ca tratament darob de 80 si nu am mai avut nimic cativa ani.Acum mi-au aparut esv-le din nou si la consult din nou am fost ascultata cu stetoscopul si ecg si din nou acelas diagnostic aritmie esv cu recomandarea sa continui cu darob ca sant protejata.Am mers la alt medic si am cerut sa-mi faca ecocardiografia si la concluzii mi-a scris FUNCTIE DIASTOLICA de VS tip relaxare intarziata.Toate cifrele din fisa de eco erau in limite normale.Cu toate ca pe fisa scria ce v-am zis totusi pe scrisoarea medicala mi-a scris si IVS si BCI silentioasa.Tratament:darob80 2/zi.ESV aveam in continuare cam 2/ min asa ca am mers la alt cardiolog (la ceilalti nu am mai mers pt ca mi-au spus sa ma caut in alta parte pt ca la inima nu am nimic).Dupa consultarea dosarului meu medical, ecg si ascultarea la stetoscop in mai multe pari ale corpului, diagnostic aritmie esv, hta grII, tratament darob de80 3/zi, rytmonorm de 150 2/zi, prindex 1/2 / zi.O data declansate ESV vor aparea mereu, tratamentul diminuandu-le, studiul electrofiziologic si ablatia nu se recomanda in cazul meu.Sant dezorientata total ca nu stiu daca aceste ESV apar pe un cord bolnav, sau au alte cauze.Toata analizele de singe, ionograma, tiroida sant in limite normale.Iau de cateva zile darobul cu rytmonormul esv s-au rarit am din cand in cand, dar ma simt slabita, ma tem sa nu fie prea puternice.De control nu mi-a amintit nimic medicul.Pe diagrama ecg se vede daca inima este bolnava?, majoritatea(pt ca am facut o gramada) nu arata nici o modificare, mai apare rar cate o esv, iar medicii dupa ce se uita pe ecg nu mi se par ingrijorati recomandandu-mi in continuare tratamentul luat anterior.Ce puteti sa-mi spuneti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  •