Posibil sinuzita care sa dea dureri f mari ale globilor oculari?

11-11-2011
rx_ion
Nu este medic/terapeut
rx_ion
Buna ziua, eu am o problema cu ochii de 2 ani, in sensul ca ma dor atat de tare incat medicii mi-au administrat perfuzii cu cortizon, dozaj maxim. Din cate mi s-a zis, nu este o problema oftalmologica, ci de alta natura, nu se stie exact cauza, dar toti au fost de acord ca este ceva de tip inflamator.Am facut RMN si mi-a iesit o inflamatie langa ochi, am inteles ca inflamatia celulelor etmoidale, nu foarte semnificativa poate si datorita faptului ca mi s-a administrat atata cortizon.M-a vazut un medic ORL-ist de la Victor Babes si mi-a spus sa fac un CT la lamina papiracee, dar a iesit normal.Eu dupa cum simt sinusurile infundate, presiune si dureri frontale, as mai vrea sa fac niste investigatii in acest sens, pt ca durerile de ochi sunt insuportabile, iau numai antiinflamatoare in fiacare zi sa mi se mai amelioreze durerea.Nu prea suport nici lumina, este o durere la ochi mai rau ca si durerea de carie ajunsa nerv la o masea, care de 2 ani se manifesta in fiecare zi.
M-a mai vazut si un medic imunolog, care mi-a facut o analiza pt activitatea diaminoxidazei, care la mine este 2 si normalul trebuie sa se afle intre limitele 10-22.Deoarece aceasta activitate este f scazuta, am inteles ca poate fi o cauza pt rinita pe care o am(care a mai fost tratata de ORL-ist cu Clarinase, aerosoli sis prey-uri nazale cu cortizon, fara rezultat insa), rinita care ar influenta si o sinuzita din cate mi s-a spus.
Ce analize pt sinuzita as mai putea face sa vad daca totusi ochii ma dor din cauza asta?
Va multumesc mult.
1 comentarii
0
11-11-2011, ora 13:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e nevoie de o internare in clinica ORL.. unde au si endoscop nazal
trebuei sa faci endoscopie + CT cerebral unde sa se vada si sinusurile faciale
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.