Posibil sarcina nedorita

09-03-2014
adrian dumitru
Nu este medic/terapeut
adrian dumitru
Buna ' pe data de 12'02'14 prietena mea a facut o intrerupere de sarcina 'dupa 26 de zile am avut un contact sexual protejat cu prezervativ dar s a spart prezervativul si am ejaculat in vagin' dupa ce am realizat ce s a intamplat iubita mea a facut spalaturi si a introdus o folie anticonceptionala in vagin. Practic menstruatia ar fi trebuit sa vina in 2 zile e posibil sa fi ramas insarcinata? Multumesc anticipat.
12 comentarii
0
10-03-2014, ora 02:17
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Sunteti iresponsabili!
Actiunile voastre arata ca intre voi doi nu exista cu adevarat iubire ci doar placere.
Nu doriti fructul dragostei voastre ci doar placerea sexuala.
Fata isi risca sanatatea cu stiinta sau fara stiinta.
Metodele aplicate de voi nu raman fara urmari asupra sanatatii fetei.
Intreruperea de sracina are urmari asupra fetei.
Folia aniconceptionala are deasemeni urmari atat in perturbarea hormonala a organismului cat si in aparitia unor boli.
Ce va face fata asta daca pest ecatiav ani isi va dori sa fie mama si nu va reusi?
Sau ce se va intampla cand se va imbolnavi tocmai din cauza nenasterii de copii la timp? (apar chisturi, fibroame, endometrioze, dereglari hormonale, etc.)
Sau ce se va intampal cu fata cand va avea efecte adverse de la metodele folosite?

Oare dragostea aceasta "enorma" pe care iubitul ei i-o poarta o va vindeca pe loc, fara regrete?

Adrian, poate ca vei fi tu sotul ei sau poate ca vor mai fi cativa baieti dupa tine.
Ce se alege de fata asta?
Cine ii va alina problemele care vor aparea mai tarziu din cauza a ceea ce face acum din dragoste dar fara a fi onstienta de urmari?
0
10-03-2014, ora 07:55
adrian dumitru
Nu este medic/terapeut
adrian dumitru
Merci esti un deosebit exact de raspunsul asta aveam nevoie ' era mai bine daca postai ceva din punct de vedere medical nu suntem pe un forum psihologic
0
10-03-2014, ora 08:18
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Adrian,
asta e raspunsul tau?
..hmm...continuati si poate veti plange ca NU va putea avea copii
Iti doresc sa-ti fie bine
0
10-03-2014, ora 08:40
adrian dumitru
Nu este medic/terapeut
adrian dumitru
Am uitat sa scriu ca avem un copil
0
10-03-2014, ora 12:43
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Sa va traiasca, sanatos
0
10-03-2014, ora 12:48
adrian dumitru
Nu este medic/terapeut
adrian dumitru
Multumesc asemenea
0
10-03-2014, ora 22:29
Andraa08
Nu este medic/terapeut
Andraa08
Eu nu stau acum sa judec din punct de vedere moral, insa as recomanda sa aveti mult mai multa grija pe viitor. Fata are deja o intrerupere de sarcina si asta ar trebui sa va faca mult mai preocupati ca metodele de protectie sa fie alese cu mare grija.
Cat despre intrebarea ta, eu din cate stiam (si aici ma poate corecta cineva daca gresesc) folia aceea anticonceptionala se introduce inainte de actul sexual. Nu stiu cata eficienta a avut dupa incidentul cu ruperea prezervativului. Pe de alta parte, din punctul meu de vedere, mai bine era daca lua pilula de a 2-a zi. Cu toate ca este indicata sa fie luata la cel putin o data la 6 luni, in cazuri de genul acesta este recomandata. Exista posibilitatea unei sarcini, dar nimeni nu poate sa spuna aici cu certitudine daca este sau nu insarcinata.
Toate cele bune.
0
10-03-2014, ora 23:16
adrian dumitru
Nu este medic/terapeut
adrian dumitru
Multumesc de raspuns.
0
11-03-2014, ora 15:11
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Cand vi se mai intampal asta, imediat dupa actul sexual sa faca fata 1-2 teste de ovulatie.
Sa repete testele de ovulatie si urmatoarele 2 zile.
Daca testul de ovulatie iese pozitiv imediat sau in urmatoarele 2 zile atunci are sanse sa ramana insarcinata.
Daca iese negativ stati linistiti!
Daca iese pozitiv dati fuga la farmacie si luati Postinor (pilula de a doua zi). Atentie se ia 1 data pe an nu mai mult.
Sotia ta poate ramane insarcinata numai in perioada ovulatiei. Dac ovulatia s-a produs cu o zi inainte iti iese testul de ovulatie pozitiv dupa sex.
Deasemeni spermatozoizii pot supravietui in vagin pana la 1-2 zile deaceea e important de repetat testul si in urmatoarele 2 zile.

Sper ca ai inteles.

Nu am vrut sa te judec insa nu ii face deloc bine sanatatii ei intreruperea de sarcina (nici sanatatii fizice si nici psihice).
Durerea sufleteasca este a ei nu a ta. Urmariel la fel.
Spalaturile interne sunt interzise de giencologi deoarece provoaca uscaciuen vaginala, pot prococa rani. Daca apare uscaciuena vaginala actul sexual va deveni neplacut pt ea si isi va pierde dorinat sexuala (Desigur exista tratamente).

Deci... Recomand ca daca tot mergeti pe prezervative sa efectueze incepand din ziua 8 a menstruatiei teste de ovulatie pana in clipa in care apare pozitiv testul.
Cand apare pozitiv testul de ovulatie sa il repete zilnic pana se face negativ.

Cand apare testul pozitiv poate ramane insarcinata.
In perioada in care e testul pozitiv luati ce masuri doriti de protectie.
0
11-03-2014, ora 15:14
adrian dumitru
Nu este medic/terapeut
adrian dumitru
Multumesc a luat Escapelle astepam rezultat
0
11-03-2014, ora 15:14
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
In ce zi a menstruatiei era fata in ziau actului sexual?
Ce durata are ciclul menstrual?
Ciclul menstrual este regulat?
Asa te putem ajuta cu o aproximare a sanselor de a ramane insarcinata in ziau respectiva.
0
11-03-2014, ora 15:17
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Acum vad ca ai scrsi ca menstruatai urma sa vina in 2 zile.
I-a venit menstruatia?
...exista si menstruatie peste sarcina :| (desi se numeste altfel dar seamana).
Oricum prea rar exista ovulatei la 2 ziel inaine de menstruatie (e aproape imposibil).
Daca are o nastere cel mai probabil are menstruatia regulata si nu are o ovulatie care vine intamplator.
dac aii intarzie poate sa fie din cauza stresului sau din cauza foliei anticonceptionale care are hormoni si ii perturba hormonal si aparitia menstruatiei.
90% stai linistit ca nu e insarcinata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •