Posibil endocardita?

28-03-2012
fcerc
Nu este medic/terapeut
fcerc
Buna ziua!

De aprox. o luna si jumatate am un fel de raceala cu transpiratii abundente, frisoane, posibil si febra(nu am masurat temperatura sdecat zilele astea cand am descoperit o subfebrilitate) tuse, uneori raguseala. Am luat amoxicilina si paracetamol(aprox. 4-5 zile) si dupa cateva zile trecea, apoi iar incepea cu acelasi simptome, ca si cum nu ar fi fost tratamentul complet. Saptamana trecuta am avut cateva palpitatii, mai ales cand mergeam mai repede pe strada dar le-am pus pe baza oboselii(dormisem putin noaptile trecute). Le-am mai pus si pe baza administrarii de Seretide(pt astm) deoarece prin februarie simteam ca nu am aer si m-am dus la pneumologie, am facut o spirulina si mi-a zis ac e posibil sa fe un inceput de astm. Mi-a dat Seretide 50/500 de 2 ori pe zi. In prospect la Seretide scrie ca poate da palpitatii si ca scade potasiul din sange.
Revin la sapt trecuta, m-am hotarat sa intrerup Seretide, si de vineri dimineata nu am mai luat deloc, iar sambata am avut ceva palpitatii si duminica au inceput sa fie mai dese. Duminica dupa amiaza, aveam cam cate 2-3/min, neregulate.
M-am dus la urgente, mi-a pus agocalmin perfuzie(aveam febra 37, 7C), s-au mai linistit, am fost la cardiologie si a zis ca inima e buna dar am palpitatii(extasistole ventriculare nesistematizate) din cauza transpiratiilor de la raceala care elinima potasiu. Mi-a da aspacardin, a zis ca nu e miocardita, nici pericardita am facut raza la plamani si e ok. Luni n-am avugt nici o palpitatie, ieri am avut cateva, azi iarasi cateva. Acum iau augmentin si ibuprofen pt raceala si aspacardin.
Am citit pe net despre endocardita care se manifesta cu frisoane, febra mica dar zice si de slabiciune si stare generala proasta. Eu ma simt bine, nu mai simt rau, dar ca sunt cam panicos cu palpitatiile astea. Cum incep sa ma misc mai repede, cum incep palpitatiile, tre sa merg ca un mosneaag. Am 33 nai, si am si HTA de cativa ani pt care iau Nebilet 5mg/zi care mentine tensiunea la 12/7,..13/8

Rog ceva sfaturi
1 comentarii
0
28-03-2012, ora 12:59
fcerc
Nu este medic/terapeut
fcerc
Rog ceva sfaturi, azi sunt 3 zile de cand iau augmentin si subfebrilitatea se mentine, transpiratiile de asemenea, de la urgenta mi-au spus ca e o viroza respiratorie(aveam putina raguseala, tuse, febra).
Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi, eu ma tem vreo endocardita. Sunt si cam panicos si ma tot gandesc la boli grave, nu m apot linisti usor, pana nu imi zice un doctor ceva...
Rectific ce am scris mai sus la pneumologie am facut o spirometrie, nu spirulina :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.