Posibil cost nejustificat aparat superior

12-02-2012
bogdanpopa
Nu este medic/terapeut
bogdanpopa
Buna ziua!

Acum un an, in timpul unui tratament ortodontic, in partea de jos mi-a fost montat un aparat cu 10 bracketi pentru care am achitat 500 EUR. In partea de sus avand deja montat un disjunctor mi-a fost aplicat un singur bracket pentru a indrepta un anumit dinte. La acel moment am fost taxat doar pentru un control ortodontic. In urma cu putin timp insa au realizat ca exista o taxa restanta pentru 'aparatului' superior care din calculele asistentei se ridica la 300 EUR.

Oricum as incerca sa calculez, tot nu pot intelege cum un singur bracket aparent identic (si luat dintr-un set descompletat) cu cele de jos poate costa de 5-6 ori mai mult si de ce le-a trebuit aproximativ un an pentru a realiza acest lucru.

Mentionez ca alegerea medicului s-a bazat pe aparentele calitati profesionale si nicidecum pe costuri care sunt in general peste media pietei din Romania. Intreb mai mult din principiu, pentru ca cei 300 EUR raportati la pretul total al tratamentului reprezinta un procent destul de scazut.

Se intampla sa omit ceva in rationamentul meu sau am de-a face cu un medic mai putin onest?
Multumesc!
4 comentarii
0
12-02-2012, ora 14:21
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
NU sunt medic,
scriu din experienta..
pentru 10 bracketi, am platit 650 euro..(partea de sus)

'singurul' dinte care trebuia indreptat..- ziceti.
NU se putea...pune un singur bracket..

ci 1 in fata lui si 1 dupa el..si de asemenea: 1 la limita stanga si 1 la limita dintilor din dreapta.(la noi ASA a fost ref. la partea de jos..)
DA...si am patit 350 euro...o fi mult ?, nu stiu...NU vreau sa stiu..asta fiecare hotaraste..

IMPORTANT e..ca..SE VAD REZULTATELE..bune..si asta ne multumeste.
ziceti...DE CE abia acum?!?..asta chiar nu inteleg..
poate va mai zis si, iata a trecut anul si ati uitat...
O zi buna!
0
12-02-2012, ora 14:42
bogdanpopa
Nu este medic/terapeut
bogdanpopa
A fost lipit UN singur bracket (am pretentia ca daca ma uit in oglinda vad ce am in gura), iar indreptarea s-a realizat folosind o bucata de arc prinsa de structurile deja existente pe disjunctor (achitat in prealabil).
Cat despre ipoteza ca as fi uitat nu cred ca poate fi vorba, atat timp cat exprimarea asistentei a fost ceva de genul "nu stiu cum de nu mi-am dat seama, poate am omis sau nu mi-a spus medicul la acel moment". Tot ce stia e ca avea o suma neincercuita (aka. platita) pe foaia cu planul initial (care a suferit oricum unele modificari).
Repet nu e vorba neaparat de suma ci de faptul ca daca un medic se preteaza la astfel de tertipuri ca sa mai ciupeasca cateva sute de euro, ce incredere poti avea in solutiile pe care ti le ofera?

Toate cele bune!
0
15-02-2012, ora 11:42
bogdanpopa
Nu este medic/terapeut
bogdanpopa
In urma scurtei discutii avute cu asistenta mi s-a confirmat ceea ce ulterior aflasem si de pe net: costurile efective ale materialelor cat si manopera erau neglijabile. Cei 300 EUR pentru 10 minute de munca se datoreaza 'tehnicii si experientei medicului' - cum a incercat sa-mi explice nu foarte convinsa si cu un zambet fals, menit sa ascunda o oarecare jena.
Tot nu-mi este insa clar de ce i-a trebuit aproape un an ca sa-si dea seama ca aceasta operatiune care in viziunea ei a reprezentat montarea unui aparat fix, a avut loc si nu a fost achitata, chiar daca in tot acest timp s-a uitat in dosarul meu de un numar de ori deloc neglijabil. In plus, mi-a specificat ca tratamentul total ar fi fost de fapt 2000 EUR (prima data cand auzeam aceasta cifra si dublu fata de ce e in planul de tratament) si ca ar trebui sa ma bucur ca a fost nevoie doar de un singur bracket pentru ca am scapat mai usor.
Evident mi se pare inutil sa discutam probleme de semantica cum ca 'braces' e la plural si presupune cel putin 2 brackets, pentru ca totusi e vorba de alta limba si poate se traduce diferit la romani. La fel, presupun ca e irelevant de mentionat ca poate doar cu cateva mici exceptii, in majoritatea cazurilor de prestari servicii atunci cand ai un proiect de o asemenea marime, mai lasi de la tine daca operatia in sine presupune costuri si efort neglijabil iar castigul ar reprezenta un procent destul de mic.
Chiar daca nu-mi faceam iluzii ca povestea costurilor mari e doar o poveste, nu ma asteptam sa gasesc pe net conversatii 'in grup' in care mai multi dentisti isi exprima cu vehementa si intr-un mod suburban indignarea fata de adaosul nejustificat de mare (parca un 60%) pe care-l practica distribuitorii de implanturi. Parca nu pare chiar asa de mare cand il compari cu 400-600% nu? Ca sa nu mai vorbim ca ce incredere poti avea intr-un medic care ar pune in pericol siguranta unei proceduri pentru care nu se ofera garantie, doar ca sa mai castige un 20-30 dolari in plus.
Despre faza cu 'da ce mah asa cum faci leasing la masina, de ce nu poti sa iei credit de la banca sa te tratezi?'. Corect, fiecare e liber sa-si stabileasca propriile conditii. Totusi, atunci cand nefericirea altora reprezinta pentru tine doar o buna ocazie de maximizare a profitului parca ar trebui eliminata povestea cu sufletistul care vrea doar binele pacientilor.
0
15-02-2012, ora 16:41
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Politicile de preturi pot fi foarte diferite de la cabinet la cabinet. Important este ca in momentul stabilirii planului de tratament sa fiti informat asupra costurilor aproximative. Este greu de estimat din start un pret fix, pt ca este posibil ca pe parcurs, dintr-un motiv sau altul, sa apara modificari la planul de tratament stabilit initial, si in consecinta si ale pretului.

Cred ca ar fi bine sa discutati direct cu medicul dvs (nu cu asistenta). Inca nu ati finalizat tratamentul din cite inteleg, iar o relatie de neincredere in medic nu este de bun augur pt nimeni.
Sper sa se rezolve pozitiv neintelegerea aparuta si la final sa fiti multumit de rezultatele obtinute.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ghidul persoanei cu aparat dentar - sfaturi utile și întrebări frecvente
  •