Posibil cancer la ficat...nodul hepatic..

13-03-2013
Mirela 80
Nu este medic/terapeut
Mirela 80
Buna,
Mama mea este diagnoasticata cu hepatita C de 6ani.Face analize din 6 in 6 luni..A facut un tratament cu interferon, pe care l-a intrerupt la indicatiile doctorului fiindca nu raspudea la el.
Acum un an doctorul i-a supus ca are pete pe ficat si ca s-ar putea sa apara cancer..In urma analizelor de sange ni s-a spus ca totul este ok, ca a fost o alarma falsa.Acum 6 luni am repetat analizele de sange si valorile au fost foarte bune dupa spusele medicului..Mentionez ca nu am cunostinte medicale, si din ce am vazut eu (parametrii buni ai fiecarei analize ce apare in paranteza), analizele erau ok.
Astazi am repetat controlul, de data asta nu a facut numai analizele de sange, ci si un tomograf din cauza acelorasi pete pe ficat. La tomograf am obtinut rezultatul:
' Ficat cu contur normal, cu diametrul traversal al lobului stang crescurt, ajungand la tangenta polului superior al splinei.La nivelullobului hepatic drept se vizualizeaza cateva leziuni nodulare izodense nativ, hipodense post - contrast, hipocaptante - leziuni secundare?leziuni targhet VIII(subcapsular):20 mm; segment VI : 19 mm.lar ca concluzie :cateva leziuni lob hepatic drep - leziuni secundare?HCC multicentric? necesita punctie- biopsie /excixie chirurgicala;
Splenomegalie.Leziune nodulara pol inferior spleni- Leziune secundara?Peretii duodenuui (portiunea DI si DII )mult ingrosati -necesita gastrocopie.'
Teama mea este ca corpul ei nu ar suporta un tratament impotriva cancerului(chimioterapie), ea fiind operata si de 3 ori la cap de tumoare, ultima oara in 2005.In momente nu mai are probleme, dar e foarte sensibila, obosete repede, nu poate face efort.
Astept cu nerabdare o alta parere...
25 comentarii
0
13-03-2013, ora 20:27
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
o parere despre ce ? care e intrebarea ? si ce recomandari ai primit si nu ai inteles de la medicii vostri ?
0
13-03-2013, ora 22:12
Mirela 80
Nu este medic/terapeut
Mirela 80
Din tomograful de mai sus reiese ca are cancer?E posibil ca acei noduli sa nu fie cancerigeni?Maine va primi analizele de sange..din acestea nu se poate face un diagnostic precis in legatura cu un posibil cancer la ficat?e posibil ca analizele de ficat sa iasa bune, dar sa aibe cancer?(valori tgp / tgo..etc)
0
13-03-2013, ora 22:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
diagnosticul definitiv de cancer nu se poate pune decat in urma unei biopsii, dupa cum recomanda si medicul care a facut respectivul CT; da, dupa cum arata CT-ul, este foarte probabil sa fie vorba de un cancer; totusi nu poate spune daca este un cancer care a aparut intai in ficat, sau un cancer secundar, raspandit de undeva din alt organ (caci in ficat foarte des apar metastazele din cancere de la alte organe); ca atare cred ca trebuie facute niste lucruri sistematice, spre a se transa diagnosticul: CT si de torace, in completarea celui de abdomen pe care il are, apoi o endoscopie digestiva superioara si o colonoscopie, iar apoi o BIOPSIE a acelor tumori din ficat, cu examen histopatologic si imunohistochimic.

analizele de sange pot sugera originea unui cancer, desi sansele sunt mici, ele putand, cum ai zis si tu, sa fie chiar normale sau aproape normale si tot sa fie vorba de cancer.
0
13-03-2013, ora 22:31
Mirela 80
Nu este medic/terapeut
Mirela 80
Multumesc mult, incerc sa ma documentez, sa aflu cat mai multe despre diagnosticul memei mele...E groaznica o asemenea veste...
0
14-03-2013, ora 13:44
Mirela 80
Nu este medic/terapeut
Mirela 80
Revin cu analizele de sange -
hematii -4820 000/mm3
hemoglobina- 13.7g/100 ml
hematocrit - 40.5%
MCV 84.0 FL
MCH- 24.8 pg
MCHC - 33.8 g / dl
RDW - 15.6%
trombocite - 168000/mm 3
leucicite - 8780 / mm 3
FORMULA LEUCOCITARA
nutrofile - 51.40%
limfocite -37.8%
monocite - 8.37%
Eozinofile - 1.17 %
Bazofile- 1.25%

STGP - 83 IU / ML
AFP( ALFA PROTEINA) - 6.56 IU / ML

Imi puteti interpreta aceste analize, si din care din ele poate reiesi un posibil cancer?
0
14-03-2013, ora 19:48
Mirela 80
Nu este medic/terapeut
Mirela 80
Va intreb asta fiindca doctorul mi-a spus ca daca una dintre aceste valori e mare, e cancer in stadiu avansat...
0
14-03-2013, ora 20:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu reiese din nicio analiza "ca e cancer", dar acest diagnostic, repet, nu se pune pe "analize" ci pe biopsie.
0
15-03-2013, ora 20:28
Mirela 80
Nu este medic/terapeut
Mirela 80
Multumesc mult pentru rapunsurile dumneavoastra.
O alta intrebare daca este posibil..?
Ni s-a spus ca trebuie facuta o laparoscopie de catre doctorul mamei mele.Am auzit de o metoda mai putin invaziva, de FibroScan.Care este diferenta dintre cele doua investigatii, FibroScanul este la fel de eficient ?
0
15-03-2013, ora 20:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
fibroscanul nu are nicio indicatie aici, se foloseste in ciroza pentru a aprecia gradul de fibrozare al ficatului. singurul lucru care poate furniza material pentru a se pune diagnosticul histopatologic este biopsia.
0
15-03-2013, ora 21:20
Mirela 80
Nu este medic/terapeut
Mirela 80
Mi s-a spus ca FibroScanul are acelas rezultat ca poate determina daca acei noduli sunt cancerigeni...
ma bucuram de existenta unei medote neinvazive...Atunci ramanen la laparascopie.
0
15-03-2013, ora 21:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
inteleg. fibroscanul este o unealta foarte buna, dar nu pentru a diferentia cancerul de altceva sau de a pune diagnosticul de cancer, sau pentru a-l exclude. nu cred ca exista medic pe lume sa nu existe o alternativa neinvaziva, la fel de fiabila.
0
16-03-2013, ora 13:29
Mirela 80
Nu este medic/terapeut
Mirela 80
O alta intrabare care mi-a fost "sadita" in cap de alti necunoscatori ca mine... Recoltarea probelor din tesutul respectiv, poate afecta intr-un fel ?
0
16-03-2013, ora 19:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pot exista sangerari, durere locala trecatoare, etc.
0
26-03-2013, ora 19:20
Mirela 80
Nu este medic/terapeut
Mirela 80
Revin cu evolutie investigatii pentru mama mea.
Am cautat un chirug pentru efectuarea lapaoscopei.
Medicul mi-a zis ca este de peferat sa le luam pe rand, am facut gastroscopie si rezultatul a fost - varice esofagiene gr 1, gastrita antrala, duodenita congestiva- s-a recomandat - propanorol.Mi-a fost zis ca nu e ceva f grav, ca sunt simptome ale cirozei.Dupa ce initial ne-au spus ca nu ar fi ceva grav (alfaproteina are valori normale), dupa o a doua interpretare a tomografiei mi s-a spus ca e cancer si ca e foarte raspandit, ba chiar s-ar putea sa nu beneficieze de tratament fiind intr-o stare avansata..Doctorul ne recomanda un RMN, ne spune ca e mai precis..si ca ajunge ca diagnosticare a cancerului, laparoscopia nefiind recomandata pentru mama mea..Ce ar trebui sa fac, sa ma adresez unui doctor oncolog?
0
26-03-2013, ora 21:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, pentru ca un RMN, fie el si mai "precis" ca orice altceva aproape, in imageria ficatului, nu este de ajuns in a pune un diagnostic de cancer, mai ales cu alfafetoproteina normala. ca atare se indica si o colonoscopie si un examen ginecologic, un examen de sani cu mamografie, cel putin o radiografie de plamani daca nu chiar un CT, niste markeri tumorali si, in definitiv, VA TREBUI O BIOPSIE DE UNDEVA. partea rea este ca, desi un oncolog responsabil va va spune si recomanda toate aceste lucruri ca bilant complet si corect inainte de a propune un eventual tratament, el nu va va putea ajuta sa faceti cateva dintre aceste lucruri, respectiv, cel mai important, chiar biopsia. dar este absolut vitala pentru a se putea adapta un tratament care sa poata spera macar la prelungirea vietii.
0
26-03-2013, ora 22:28
Mirela 80
Nu este medic/terapeut
Mirela 80
imi cer scue, poate am fost vaga...cand doctorul mi-a zis ca e foarte raspandit... se referea pe ficat si e vorba de aceeasi tomografie de care va vorbeam in 13.03...(Ficat cu contur normal, cu diametrul traversal al lobului stang crescurt, ajungand la tangenta polului superior al splinei.La nivelullobului hepatic drept se vizualizeaza cateva leziuni nodulare izodense nativ, hipodense post - contrast, hipocaptante - leziuni secundare?leziuni targhet VIII(subcapsular):20 mm; segment VI : 19 mm.lar ca concluzie :cateva leziuni lob hepatic drep - leziuni secundare?
Splenomegalie.Leziune nodulara pol inferior spleni- Leziune secundara?Peretii duodenuui (portiunea DI si DII )mult ingrosati -necesita gastrocopie.)
Din aceasta rezulta ca cancerul este intr-o stare avansata sau foarte raspandit?Dupa efectuarea RMN-ului am vrea sa mergem la un doctor oncolog...Inteleg importanta biopsiei, nu inteleg de ce nu vor sa o efectueze...
Care este parerea dumneavoastra, ce ar trebui facut?
0
27-03-2013, ora 09:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am spus deja asta in postarea anterioara.
0
28-03-2013, ora 19:14
Mirela 80
Nu este medic/terapeut
Mirela 80
O alta intrebare...
Avem dificulatati in a gasi un doctor chirurg care sa efectueze laparoscopia.. in schimb am gasit un doctor de medicina interna care ne zice ca nu trebuie neaparat laparoscopie, ci este ok o biopsie.Doctorul mamei de boli contagioase ne-a sublinitat ca e nevoie de laparoscopie fiindca cu ajutorul acesteia poti lua exact de unde trebuie iar cu o biopsie poti omite pata respectiva...Se pare ca nu sunt chirurgi dispusi sa faca laparoscopie, sau cel putin noi i-am gasit pana acum pe acestia...Presupune riscuri aceasta laparoscopie, de ce se feresc?Un alt doctor ne-a spus ca nu este recomandata laparoscopia pentru mama mea, fiindca ea este considerata pacient cu risc mare..Ce sa facem??
0
28-03-2013, ora 21:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa gasiti un medic care sa faca o biopsie cu ac gros ghidata ecografic, sau daca nu, CT.
0
17-04-2013, ora 22:27
Mirela 80
Nu este medic/terapeut
Mirela 80
Buna,
Revin cu analizele de la biopsie.Mamei mele i s-a recoltat dintr-unul din cele 3 nodule de pe ficat, iar rezultatul biopsiei este : tesut hepatic biopunctat, fragmentat cu dimensiunea totala10/1 mm si modificari histopatologice care corespund unei ciroze micronodulare active.
ce parere aveti, putem rasufla linistiti ca nu este cancer?
0
17-04-2013, ora 23:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intr-adevar, rezultatul biopsiei nu releva ca este vorba de cancer.
0
07-05-2013, ora 16:03
olteanu ely
Nu este medic/terapeut
olteanu ely
buna ziua. mama mea are tumoare la ficat.ce dr ar trebui sa consulte?
0
07-05-2013, ora 20:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
medicul de familie, inainte de toate.
0
08-05-2013, ora 13:15
olteanu ely
Nu este medic/terapeut
olteanu ely
buna ziua.a fost si la medicul de familie sa dus la la boli interne si la oncolog dar nimeni nu ii da niciun tratament. are rmn facut si 2 analize AFP CARE IA IESTIT 101, si CA 19-9 SI REZULTATUL ESTE 63.asta ce anseamna ca boala este foarte avansata?ea mai are si un chiag de sange pe vena cava, ia iesit la rmn.va multumesc
0
08-05-2013, ora 19:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in primul rand nu stim foarte clar ce boala are. ce zice rmn-ul ? apoi, chiar daca nu i s-a dat un tratament (care e aproape imposibil de dat cand nu se stie diagnosticul sigur), oncologul probabil a facut niste recomandari pentru aflarea acestui diagnostic. ce recomandari i-a dat, deci ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.