Posibil boala inflamatorie pelvina?

23-04-2014
Mariana187
Nu este medic/terapeut
Mariana187
Buna ziua! Am 24 de ani. Pana acum cateva luni, ciclul menstrual era relativ regulat, in sensul ca se instala cu 1-2 zile mai devreme decat in luna anterioara. In urma unor analize de rutina, am fost diagnosticata cu o infectie urinara cu E.coli. In afara de o usoara senzatie de greutate in abdomenul inferior, nu aveam simptomele specifice de usturime la urinat sau urinari dese. Am luat tratament cu Nolicin si Urinal Akut si am repetat urocultura, care a iesit negativa. Totusi, in luna respectiva, menstruatia mi-a intarziat 3 zile (stiu ca e o diferenta mica, dar avand in vedere ca mereu mi-a venit mai devreme, nu mai tarziu, m-a ingrijorat un pic) si durerile au fost mai pronuntate decat deobicei dar cantitatea a fost normala si nu am observat mai multe cheaguri decat deobicei. M-am programat la medicul ginecolog si am facut examenul de secretie, Pap, analize pentru HIV, hepatita B si C si analiza pentru sifilis. Toate analizele au iesit bune, cu exceptia unei infectii cu Ureaplasma. Mentionez ca in afara de o stare de disconfort si sensibilitate/greutate in abdomentul inferior, nu aveam nici un alt simptom. Mi s-a prescris tratament cu Doxiciclina si ovule pentru mine si partenerul meu. Am terminat tratamentul insa senzatia de disconfort/durere usoara care se accentueaza cand ma misc inca este prezenta. De asemenea, este prezent si un tenesm sfincterian usor, nedureros, care apare doar cand stau in sezut sau intinsa. Mentionez ca am fost operata de hemoroizi acum 3 ani, dar au recidivat. Acest tenesm a aparut cam de o luna si imi aduc aminte ca simteam ceva asemanator, dar dureros in noaptea post-operatorie.Exista posibilitatea sa fi avut aceasta infectie cu Ureaplasma de mai mult timp, asimptomatica, si intre timp sa se fi agravat pana am ajuns la boala inflamatorie pelvina? Exista vreo legatura intre infectia mea si tenesmul sau ar trebui sa-l investighez la gastroenterolog? Nu m-as duce chiar cu inima deschisa la o colonoscopie. E culmea, am trecut de 1 an de la prajeli si grasimi la carne exclusiv pe gratar, legume, fructe si sucuri naturale, si totusi ma simt mai rau decat ma simteam inainte. Va multumesc pentru raspuns.
1 comentarii
0
16-05-2014, ora 09:00
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este necesar sa repetati examenul de secretie pentru ureeaplasma. In cazul in care rezultatul este negativ, ar fi indicat sa va indreptati catre un medic gastroenterolog.

O zi placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: