Posibil Piodermita? (+poze)

08-12-2008
sstefe
Nu este medic/terapeut
sstefe
Buna ziua

Am si eu un ingeras de copil pe care il cheama Petru, frumusel foc, cumintel, vioi si istetel, dar...acum o saptaman i-a aprut o bubita mica, asa ca un cos pe umarul drept in partea din spate. Nu i-am dat importanta si la cateva zile s-a marit, au inceput sa apara si altele pe manuta dreapta. Impacientata am mers la pediatru, care a considerat ca piciul a facut alergie la ceva din mancare si i-a prescris Flonidan si sa-l ung cu Mixtura. Dar bubele nu au trecut, ci dimpotriva s-au inmultit foarte mult dupa aplicarea mixturii intr=un timp record (de marti pana vineri), arata ca niste cosuri umflate, diagnosticate astazi (sambata), de dermatolog ca fiind piodermita, recomandandu-ne sa-l dam cu Apa oxigenata, apoi sa aplicam Tinctura de castelani si apoi sa-i punem Baneocin unguient.
Intrebarile mele sunt:
1. Vazand poza atasata considerati ca puiul meu are piodermita? Daca da e ceva grav? se poate transmite de la copil la parinti? in cat timp ar trebui sa dispara de ep pielea copilului?
2. Este corect tratamentul prescris de dermatolog?
3. V-ati intalnit cu cazuri asemanatoare? Cum ati procedat?

Cam asa arata la inceputuri
http://www.copilul.ro/album_detaliu_carmen_serafim-petru_piodermita-36903-59664.html#album

O sa incerc sa adaug o poza recenta.
3 comentarii
0
08-12-2008, ora 17:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1. In primul rand ar trebui sa verificati daca nu aveti in casa ceva care l-ar fi putut pisca pe micut (purici, paianjeni). Este posibil sa fi fost la inceput niste reactii alergice la astfel de piscaturi, care apoi s-au infectat. Infectiile se pot transmite de la o persoana la alta daca se intra in contact direct cu ele.
2. In principiu tratamentul dermatologului este corect.
3.
0
08-12-2008, ora 20:45
sstefe
Nu este medic/terapeut
sstefe
Buna ziua,

Multumesc foarte mult pentru raspunsurile primite.
Am reusit sa atasez mai multe poze cu evolutia in timp a bubitelor fiului meu in speranta unei mai bune evaluari a celor descrise in postul anterior.

http://picasaweb.google.com/stefan.serafim/PetruPiodermita?authkey=abJIlrdDkOo#


In urma investigatiilor nu am gasit nimic (purici, paienjeni etc.) care sa fi avut ca efect muscaturi care sa se infecteze. Singura modificare in rutina zilnica a fost cumpararea unor bady-uri noi din magazin pe care nu le-am mai spalat, ci l-am imbracat cu unul din ele direct. Cam a doua zi dupa acest lucru a aparut prima bubita si de acolo a evoluat in ceea ce se vede in ultimele poze.

Va rog sa imi confirmati ca este vorba de piodermita, si avand in vedere ca urmam tratamentul doctorului dermatolog de sambata dimineata va rog sa imi spuneti daca se observa vreo evolutie pozitiva (deoarece nici eu, nici sotia nu vedea vreo evolutie pozitiva, in plus copilul tipa foarte tare cand il dam cu apa oxigenata si tinctura castelani si nici nu stim daca sa ii mai facem baita de seara sau nu.)

De asemenea in astfel de cazuri cam in cat timp apare vindecarea?

Multumesc ancitipat.
0
10-12-2008, ora 18:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In principiu nu se renunta in niciun caz la baie, deoarece piodermita inseamna infectie a pielii, iar sapunul si apa sunt cele care curata si dezinfecteaza.
In ceea ce priveste evolutia tratamentului este corect sa mergeti la control la medicul care vi l-a recomandat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: piodermita streptococica

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: