usturimi mai ales dupa urinat, nu in timpul urinarii; din cand in cand secretie usor galbuie, mai al

07-05-2008
robastiaan
Nu este medic/terapeut
robastiaan
Ziua buna! In urma unui contact sexual oral neprotejat, m-am ales cu o posibila infectie urinara (usturimi mai ales dupa urinat, nu in timpul urinarii; din cand in cand secretie usor galbuie, mai ales dimineata). Am ajuns la medic, i-am prezentat cazul, simptomele, si mi-a prescris medicamentatia, fara analize, probabil pe principiul ca este mai ieftin tratamentul decat analiza. Ei, mi-a prescris un cocktail pt gonoree, chlamydia si trichomonas. Si anume - o doza unica de Eficef (400 mg cefixima) pt posibila gonoree, o doza unica de Flagyl (2g metronidazol) pt tricomonoza, si Doxicilina (200mg zi, 2 prize, 7 zile) pt chlamidia. Au trecut 2 saptamani, cateva cutii de de Uricol (proprie initiativa), si nimic. Usturimea este tot acolo, la fel si secretia. Ceva sfaturi, daca se poate? (ma intereseaza mai mult o parere profesionista despre alte posibile cauze, pt a fi cat-de-cat pregatit la o noua vizita...). Multumesc!
5 comentarii
0
07-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Infectiile de tract urinar beneficiaza de antibioterapie doar in urma efectuarii unei uroculturi si a unei antibiograme care precizeaza cu exactitate despre ce germene este vorba si la ce fel de antibiotice este acesta sensibil (adica ce antibiotice il distrug) pentru ca tratamentul sa fie tintit si nu empiric! Faptul ca ai l;uat cele 3 antibiotice fara o urocultura este posibil sa fi creat o rezistenta a microbului respectiv! Cel mai bine este sa faci analiza (este gata cam in 5 zile) si apoi sa faci trat.corespunzator! Pana atunci va recomand sa luati simptomatice (urinex sau uricol plicuri) si ceaiuri diuretice!
Succes si astept vesti
0
07-05-2008, ora 00:00
robastiaan
Nu este medic/terapeut
robastiaan
Multumesc...
0
08-05-2008, ora 00:00
robastiaan
Nu este medic/terapeut
robastiaan
Dupa administrare de antibiotice, trebuie sa astept o anumita perioada pentru urocultura? Stiam ceva de 10-12 zile.
0
10-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Daca simptomele persista puteti face urocultura si dupa 5-7 de terapie! Se pot face culturi si din secretia uretrala pentru o eventuala bts! succes
0
24-05-2008, ora 00:00
robastiaan
Nu este medic/terapeut
robastiaan
Au venit rezultatele: cultura secretie uretrala - fara flora microbiana patogena; exam microscopic pe frotiu - celule epiteliale poligonale rare, leucocite absente, flora microbiana absenta. In acest caz, mai ramane numai posibilitatea infectiei cu Candida albicans, ma gandesc eu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: