Porencefalie

21-10-2007
IrinaC.
Nu este medic/terapeut
IrinaC.
Am un baitel de 2 ani, se comporta ca unul de 7 luni jumatate si a fost diagnosticat cu porencefalie si encefalopatie infantila. Acum 2 saptamani mi-a facut crize comitiale Grand Mal.
As dori sa stiu daca se va recupera in timp sau va ramane cu acest retard.
De asemeni as vrea sa stiu daca aceste crize vor reaparea, acum face tratament cu Cerebrolysin si Timonil sirop.
1 comentarii
0
26-02-2011, ora 08:23
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Si eu am inceput sa merg abia la 2 ani, eu am facut tratament profilactic cu antibiotice diferile, luam 10 zile antibiotic, dupa care faceam zece zile pauza si tot asa luni de zile. Trebuie sa faci cu el kinetoterapie, balneo-fizio terapie, nu are baietelul parapareza spastica, sau tetrapareza spastica? Nu ti s-a zis asa ceva? Pt ca porencefalita la asta duce, in fuctie de portiunea de creier afectata...Apeleaza la mai multi medici, intereseaza-te ce poti sa faci pentru el, nu lasa lucrurile asa...Eu am parapareza spastica(e afectata doar cavitatea stanga), am reusit sa ma recuperez bine pt ca am facut tot felul de chestii(inot, sport, etc.). Sa faci tot posibilul sa il duci la kinetoterapie, balneo-fizioterapie. Bafta! Multa sanatate tie si baietelului tau, sper sa fie bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.