Polipi

15-10-2014
lili0105
Nu este medic/terapeut
lili0105
Buna seara, am doi baietei de 5ani respectic 2ani 10 luni, care imi racesc lunar cu febra 39.9, si de fiecare data le dau si antibiotic, tusesc foarte rau si secretii nazale abundente si rosu in gat, si bronsiolite.Cel mic de 2 ani a facut otita medie acuta ni s-a dat ca si tratament bixtonim xylo 3pic /3zi 5 zile, nasonex spray 1puf/2zi 14 zile apoi sa continuam 3 sapt cu un singur puf.A mai facut otita si in urma cu 2 luni.Ni s-a spus ca trebuie operat de polipi deoarece este foarte inflamat si de aceea are raceli repetate. Intrebarea mea este daca mai putem amana operatia si daca putem trata, eventual un medic homeopat ne poate ajuta???
Baiatul cel mare este si el la al 2lea episot de otita dar polipii nu sunt atat de inflamati si nu e nevoie de interventie chirurgicala, insa la fiecare raceala are amigdalele extreme de umflate.

Va rog, as dori un raspuns, cum sa procedez, le dau extrem de multe antibiotice, chiar cate 2 pe luna atunci cand nu raspund la tratament bineinteles la recomandarea dr pediatru
Va multumesc!!
3 comentarii
0
16-10-2014, ora 09:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aici pe forum gasiti toate informatiile necesare
cum se trataeza polipii ca sa nu se ajunga la operatie
cum se trateaza corect otitele si cum se previn otitele
ce regim alimentar trebuie abordat ca sa micsoram cantitatea de mucus din nas
cum s efac inhal;atii si aerosoli cu scop de a preveni racelile frecvente
0
16-10-2014, ora 10:47
lili0105
Nu este medic/terapeut
lili0105
Multumesc!
0
16-05-2015, ora 11:11
lili0105
Nu este medic/terapeut
lili0105
Buna ziua,
Baietelul meu de 5 ani si 9 luni face febra 39, de pe data de 14.05, are dureri f mari in gat, tuse, frisoane si dureri de burta.L-am controlat in gat si are gatul f rosu si puroi pe amigdala dreapta, am fost cu el la spital pe data de 15.05 si ni s-a dat ca si tratament klacid 10 zile.liv 52 si decasept +antitermice.Ni s-a spus ca este si epidemie de scarlatina, i s-a facut hemograma iar urm analize nu au iesit bine :leucocite 18.59, eritrocite 4.92, neutrofil 76.3%, neutrofil 14.18mii/ul, limfocit 9.8%, limfocit 1.82mii/ul, monocit 10.3%, monocit 1.92mii/ul., iar daca febra ii persista 3 zile sa ne intoarcem ptr reevaluare.Baiatul se simte mai bine de azi dim 16.05 nu a mai facut febra, as vrea sa stiu daca e posibil sa faca scarlatina, nu are nici o eruptie, si ce inseamana aceste analize iesite prost.Sunt speriata ptr ca mai am un baietel de 3 ani si sunt insarcinata in 29 sapt, Dc face scarlatina poate afecta fatul???
Cu mii de multumiri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.