Polipi-nu suntem siguri

31-05-2012
claudiaraduica
Nu este medic/terapeut
claudiaraduica
Buna ziua
Adresez mesajul d-lui dr Flueraru

Baietelul meu de 3 ani de la inceputul lunii aprilie-timp de 3 saptamani a avut nasul infundat, precizez ca a fost racit ultima data acum un an si jum, raceste foarte rar si fara alte probleme de sanatate, febra sau alte boli ale copilariei
Med de fam care este si pediatru mi-a recomandat tot felul de solutii saline, spray-uri saline sau olinth ha-astea le-am folosit pana la sf lunii aprilie cand nu a avut loc nici-o desfunadre a nasului. apoi a inceput sa tuseasca, parea a fi productiva, a inceput si nasucul sa curga cu secretii vascoase si transparente, atunci pediatrul ne-a dat ambroxol sirop, epitrim, vibrocil si pulmex baby, dupa alte trei zile l-am dus din nou la pediatru pt ca au inceput si ochii sa-i lacrimeze pana la somnul de pranz abia ii mai putea tine deschisi din cauza lacrimatului-medicul ne-a spus ca este racit si i-a mai dat eurespal in loc de ambroxol, si agmentin pt ca avea si rosu in gat-de la atata nas infundat...
Dar nici acum vreo schimbare, deja devenise si apatic el care este foarte vioi, agitat chiar, acum se shimbase, l-am dus la alt pediatru chiar ne-a spus ca are o tuse spastica, ca nu este racit ci a avut o reactie alergica la ceva, poate puf de plopi-noi stam in fata unei Paduri-agrement, si i-a dat epitrim, tantum spray nazal si tantum verde spray pt gat, salbutamol si aerius-pana a2-a zi nu mai evea nimic.Am terminat acest tratament si am revenit la control-ne-a spus sa-i am numai aerius timp de 3 luni, insa la cateva zile i s-a infundat din nou nasul-doar atat ca si simptome.Cu de la mine putere l-am dus la ORL-aici ne-a spus ca are polipii foarte mari, de aici si problema cu nasul si ca va tr operat dar i-a dat un trat pt 5 zile-aerius-de ce m-am si intrebat daca era de la polipii toata treaba? betabioptal si klacid pt ca are rosu in gat si in urechi era putin rosu-a tot intrebat daca raceste des, daca a avut otita, i-am spus ca nu a avut nimic niciodata, ca nu raceste des, o data pe an, daca tine gurita deschisa-i-am spus ca acum o tine de cand a tot avut probleme insa la somn o tine inchisa, nu sforaie.
Precizez ca tine gurita ziua mai tot timpul deschisa dar noaptea o tin inchisa si respira pe nas, iar daca o mai deschide in cursul noptii si eu i-o inchid poate respira pe nas sau ziua daca ii fac obs sa o inchida poate si atunci respira pe nas, insa uneori pare ca il deranjeaza ceva in nas spune ca-l are uscat
Ce ma sfatuiti nu stiu sincer ce sa fac
Acum e ok doar ca v-am zis imi spune uneori ca are nasul uscat, c-am o data la 2-3 zile si in special seara dar numai acasa
7 comentarii
0
09-06-2012, ora 23:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gasiti aici mukte sfaturi legate de tratament local in aceste cazuri,
trebuie sa stiti ca toti copiii au polipi de la nasrere. cinteaza inflamatia din ei care ii mareste in volum
tratamentul corect local si alimentatia corecta fara alergeni alimentari, salveaza copilul de interventie chirurgicala
0
04-01-2014, ora 23:44
claudiaraduica
Nu este medic/terapeut
claudiaraduica
Buna seara

D-le doctor am supravietuit, cum s-ar spune, cu sfaturile dv dar pana la urma nu am scapat de operarea vegetatiilor, baietelul se plangea din ce in ce mai des dureri de frunte, med alergolog i-a facut o multime de teste si ne-a spus clar ca nu este alergic iar dl dr Iovanescu-Timisoara ne-a sfatuit sa il operam in luna iulie 2013.
Dupa operatia foarte usoara totul a decurs ok pana ieri cand i. s-a infundat nasucul, tusea i-am administrat ambroxol si biorinil a dormit f greu noaptea trecuta avea momente cand respira greu si pe gurita si pe nas, dupa operatie a respirat numai pe nas, azi am vazut ca are un ganglion umflat pe partea stg a gatului si amigdalele marite parca sunt creasta unui cocos si cu pete albe. Niciodata nu a avut asa ceva, i-am administrat albastru de metil si pastile de supt.
Ce are exact? Precizez ca febra nu are decat nasul uneori infundat si tuse dar de la ambroxol s-a oprit.
Multumesc
0
06-01-2014, ora 13:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai un medic ORL.. care o sa vada nasul si gatul.. o sa spuna ce are Exact...
cred ca e o stare acuta virala dar e posibil si o amigdalita pultacee
tratamentul difera asa ca e bine sa ajungeti la ORL
0
07-01-2014, ora 13:46
claudiaraduica
Nu este medic/terapeut
claudiaraduica
Buna ziua
La noi in Tr Severin abia dupa 11 med Orl este disponibil iar pediatra ne-a spus ca este cwva viral dar sunt deja 3 zile si n u s-a schimbat nimic cu amigdalele lui tot mari sunt.Dar sa nu il doara deloc gatul? Azi cand m-am uitat la el in gatut. Am observat ceva in nara stanga seamana la culoare cu amigdalele dar pare prins acolo este posibil sa fii recidivat polipii si sa se vada. Asa prin nas cu ochiul liber?
Credeti-ma ca sunt panicata in aceasta situatie.
Va multumesc
0
07-01-2014, ora 22:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca NU aveti studii medicale. NU e indicat sa va uitati nici in nas nici in gat
din ce ati descris copilul are Amigdalele mari..doar hipertrofiate din cauza imunitatii scazute si NU ese vorba de amigdalita si NU necesita tratament cu antbiotic sau antiinflamatoare
in nas ce ati vazut este cornetul nazal normal
asa ca NU va complicati viata inutil..cu examen orl daca nu stiti cum arata forma normala
0
12-01-2014, ora 00:50
claudiaraduica
Nu este medic/terapeut
claudiaraduica
Buna seara
Ma certati :-) dar eu sunt panicata sa nu reapara polipii, d asta va tot bat la cap.
Medicul pediatru a spus ca nu este nevoie de consult orl pt ca nasul e ok iar pt. amigdale ne-a dat epitrim si eurespal dar el mu tuseste deloc dar mi-a spus ca are respiatia uneori mai greoaie pe nas din cauza acelei amigdale inflamate si ca nu au reaparut polipii.
Este posibil sau tr totusi sa mergem si la orl?
Va multumesc
0
13-01-2014, ora 18:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice problema de nas, gat, urechi.. se trateaza corect NUmai la ORL
daca med. de famiilie nu da bilet de trimitere aveti 2 obtiuni..
sa schibati medicul sau sa faceti consult ORL..contracost
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •