Polipi-nas infundat

17-10-2013
MIHAELA-9
Nu este medic/terapeut
MIHAELA-9
buna ziua- in cazul unui copil de 7ani ce a fost operat de vegetatii la 4ani iar acum datorita fondului alergic{ intoleranta la proteina laptelui] care a fost depistata tirziu la 5ani- polipii au recidivat in proportie de 60% -credeti ca ar mai fii cazul de inca o operatie? probleme majore nu sunt-nu face otite-decit in momentele cind raceste -ne luptam cu fluidificarea secretiilor, desfundarea nasului si eliminarea acestora -nu am ajuns la antibiotic. 2- credeti ca colargolul il mai ajuta la micsorarea polipilor la ac.virsta/? 3-cind e racit ii fac aerosoli 1ser+1flixotaide+0.5acc, vibrocil, seara nasonex- si sinupret3pe zi iar cind apar secretiile apoase-colargol2pic de 3ori dupa curatarea nasului cu ser-va rog sa-mi spuneti daca procedez corect. 3-sa ma lamuriti daca colargolul se foloseste si la nasul infundat si la cel cu secretii ce curg? 4-am inteles ca cel mai bun e serul efedrinat-se foloseste ca cel fiziologic-in concentratia de la farmacie-pot face aerosoli numai cu el-si in ce cantitate? 4-ce parere aveti de tantum nasal cu a.hialuronic-folosit dupa raceala-ptr refacerea mucoasei-si daca da cit timp-sau vit a?-va multumesc anticipat si sa va dea dzeu sanatate ca ne ajutati- si va rog sa-mi transmiteti ce ar trebui sa mai fac ptr a nu mai ajunge la operatie-ptr alergie am inceput desensibilizarea{ intoducerea laptelui gradat 1ml la7zile
9 comentarii
0
17-10-2013, ora 20:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele descrise... faceti totul corect
cokargolul se pune pe nasul curat... copilul culcat pe spate ca pucaturile sa ajunga in rinifaringe...
altfel nu are efect
polipii se micsoreaza in mod normal pana la 11 ani
tratamentele insistente pit sa va salveze de interventie
0
18-10-2013, ora 13:31
MIHAELA-9
Nu este medic/terapeut
MIHAELA-9
Va multumesc f mult ptr raspuns -va rog sa-mi spuneti in ac.caz ptr virsta de7ani si cele descrise ptr micsorarea polipilor care ar fi shema tratamentului cu colargol-cite zile pe luna si pe ce perioada de timp.2-in cazul racelilor colargolul il folosesc in orice etapa in care se afla cu nasul[ ma refer la etapa initiala cind in cazul lui nasul e plin'infundat dar nu curge sausi cind se fluidifica secretiile si nasul curge] ? 3-va rog sa-mi spuneti sfatul cum folosesc serul efedrinat si concentratia si parerea TANTUMULUI NASALcu a.hialuronic ptr refacerea mucoasei in urma racelilor dupa ce nasul a fost" bombardat" cu picaturi...etc sau vit.A? CE ALTE SFATURI M-AI PUTETI SA-MI DATI PTR A LE URMA PT MICSORAREA POLIPILOR ptr a nu mai fii operat si parea dvs dupa cele descrise in mesajul anterior avem sanse de scapare..
0
20-10-2013, ora 17:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu mai un medic care vede nasul...si mai cu seama daca face o endoscopie nazala piate sa souna daca se mai poate trata sau trebuie reoperat
in rest colargolul se pune 10 zile pe luna...pe nasul curat, aspirat, i diferent de faza bolii
nu am experienta de lucu cu tantumul nazal...
0
14-12-2013, ora 22:00
neacsunik
Nu este medic/terapeut
neacsunik
Baietelul nostru are 5 ani si la un consult ORL ni s-a spus ca are polipii inflamati si in spatele lor strange mucus. I s-a prescris tratament cu Humex spray nazal, rinonef-t, colargol si aerius, dar tot nu am scapat de acei muci si nas infundat, dar in conceptia medicului singura solutie este operetia. Noi suntem cam sceptici in privinta operatiei si vrem sa cerem parerea dumneavostra vis-a-vis de acest diacnostic. Se poate trata sau doar prin operatie? Multumim.
0
15-12-2013, ora 09:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca copilul resira permanent pe gura si risca sa faca otite.. da trebuie operat urgent
daca nu.. trebue contiuat tratamentul
deasemenea faceti tot ce am mai scris pe forum
inhalatii, aerosoli, spalaturi nazale, salinoterapie, aromoterapie
faorte important este regimul alimentar.. fara alegeni
se exclud citricele, ciocolta, galbenus ou..s.a alimente alergene
0
15-12-2013, ora 20:45
neacsunik
Nu este medic/terapeut
neacsunik
Multumim pentru sfatul dat. I-am facut aerosol cu ser fiziologic si o picatura de ulei eucalipt si nu mai respira asa greu pe nas, a inceput sa scoata mucozitati. Am procedat in acest fel deoarece mi-a spus ca-l ustura nasul atunci cand ii puneam colargol. Sa mai continui sa-i fac aerosol cu eucalipt si cat timp? Multumesc
0
21-02-2015, ora 13:31
alinahostina
Nu este medic/terapeut
alinahostina
buna ziua am si eu o problema cu baietelul meu de un an si trei luni de 2 zile nasucul lui e fornait cand doarme zici ca sforaie de obicei el imi facea bronsiolita dar akum am incercat sa-i curat nasucu cu batista bebelusilui si ii pun picaturi de ser fiziologic si colargol dar nu ii iese nimik din nasuc dar este fornait care ar putea fi cauza ? multumesc
0
21-02-2015, ora 14:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. bronsiolita fac copii care regurgiteaza lapte, au acel reflux gastro-esofagian in pozitie culcat si cand acel lapte ajunge in trahee..provoaca tuse, iritatie si inflamatie locala ( fiind un produs alergen)
NU se culca copilul cu burta plina..si in somn se da numai ceai sau apa de baut
2. alimentele adaugate, inafara de lapte.. NU trebuie sa fie acra sau acida
se exclud toate fructele citrice, sucurile din ictrice si merele verzi, acre
care intretin inflamatia pe faringe si duc la cresterea polipilor in volumore
3 pentru nas se foloseste Quixx sprey pentru curatat nasul si Colargol cate 1 pic la 8 ore 5--10 zile pe luna
0
05-10-2021, ora 10:11
Miranda289
Nu este medic/terapeut
Miranda289
Buna ziua!
De vreo 7 luni de zile după ce am răcit foarte tare și ma durut tare gitu am observat pe prea stingă amigdalei ceva suprapus, adică e mare, am fost la medic mi-a zis ca e ca un folicul cu sputa sau apa, dar ni mi la spart a spus ca va singera, cind răcesc el se umfla, și pot sa simti puțin dureri!
Ce sa fac ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •