Polip uterin endometrial

06-03-2012
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Buna seara

cine ma poate ajuta cu lamuriri??

am facut o eco intravaginala azi in ziua 15 de CM.
mi s-a gasit un folicul frumusel de 23 mm nespart inca...incercam sa ramanem 'gravizi'
Si azi spre culmea mea, mi-a gasit endometrul de 15 mm grosime! sunt in soc pt ca eu stiam ca am deficienta la asta de cand ma stiu! in plus, partea proasta e ca mi-a zis ca se vede ceva la ecograf vag dar nu se poate exprima exact ce e pt ca trebuie sa vin imediat dupa ce mi se termina CM luna viit, nu acum in z15 ca sa se poata exprima, dar poate seamana cu un POLIP UTERIN.dar e vaga treaba, nu stie sigur. Cum a mai aparut si asta nu stiu, pt ca luna trecuta nu aveam nik, si aveam si endometrul de 6 mm.. deci oare poate fi de la utrogestanul pe care l-am luat luna trecuta? ca pe net a vazut ca poate fi de la cauze hormonale! oare am bagat 10 zile de utrogestan degeaba? ca nu aveam nevoie? Medicul acesta zice ca nu aveam nevoie de utrogestan, dar eu nu stiu pe cine sa mai cred!
-fost in 2 luni la 2 medici renumiti, ambii cu pareri total contradictorii! Deci imi vine sa si plang sa si rad! ce ma fac? dupa care ma iau? )))))))))))) as dori o a 3a parere avizata va rog.
- unul imi zice in februarie ca am endometrul de 6 mm, ia utrogestan 3 luni si o sa fie ok- se regleaza;
- altul imi zice acum in martie ca ai endometru de 15 mm, e ff bun, nu mai lua utrogestan ca il iei degeaba pt ca nu de la ala ti s-a ingrosat endometrul pt ca progesteronul se secreta si se ia optional pt sustinere, iar endometrul se ingroasa de la estrogen, nu de la progesteron;deci nu de la ala a crescut endo tau ci a crescut pur si simplu natural )
asadar eu pe cine cred si dupa cine ma iau?(
dar nimeni nu m-a lamurit daca raman gravida, daca afecteaza sau nu cu vre ceva vreo potentiala sarcina, acest polip?

Faza e ca eu acum 6 luni am pierdut o sarcina la 10 sapt, cauze necunoscute...nu cred sa fi fost vreun polip ca se vedea la ecografie si inainte si in timpul sarcinii daca era nu?
Acum luna asta daca raman gravida poate fi afectata sarcina de aceasta formatiune numita polip mare de vreo 3-5 mm cred ca..ca am facut eu calculul cand ma uitam pe ecograf, daca endo avea 15 mm, formatiunea aparea usor lunguiet asa cam de 3-5mm:(.
5 comentarii
0
06-03-2012, ora 22:54
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Fa testul de ovulatie, LOVE si stai linistita. Nu te afecteaza cu nimic polipul acela endometrial (chiar de exista). Legat de progesteron/ estrogen - progesteronul se recomanda a se administra dupa ovulatie ( de aia z 15-z25) pentru ca ar avea un rol in maturarea endometrului. Mult noroc!
0
06-03-2012, ora 23:59
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Multumesc frumos
deci sa inteleg ca si in cel mai rau caz de ar exista acel polip si eu raman insarcinata, sarcina nu ar fi afectata!
Doamne ajuta! asta e tot ce conteaza!

*acum 6 luni cand am pierdut prima mea sarcina din viata mea (am 28 de ani) am crezut ca s-a terminat cu viata! a fost cea mai mare si dureroasa palma primita vreodata de laviata! nu vreau sa mai trec prin asa ceva vreodata! ne dorim nespus un bebe.
0
27-03-2012, ora 19:35
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
minunea s-a produs!
Duminica de Ziua Bunei vestiri, la 18 zile de la presupusa ovulatie am facut un test care aiesit din prima fff pozitiv!
Azi la 20 de zile de la conceptie si 35 de zile de la ultimul ciclu mentrual am fost la o ecografie si medicul mi-a zis ca nu isi da seama ca e prea devrem inca, daca e sarcina ok sau nu, ca vede 2 formatiuni in endometru (de 7 mm fiecare) si ca daca e ok s-ar putea sa fie gemeni dar nu zice nik deocamdata.
Am fost la medic asa repede pt ca dimineata la ora 5 cand am fost sa fac pipi. aveam impresia ca pe hartia de dimineata am vazut o secretie ca de albus de ou dar si cu ceva roze in ea ff putin.. si m-am speriat si am zis ca fie ce o fi, eu ma duc la un control. pana la ora 9 cand m-am trezit nu am mai gasit nik de acest gen si nici acum pana seara nik nik. Nu stiu ce fu.
Sunt tare ingrijorata si de aceea am fost la medic dar nu am fost ff lamurita.
In plus medicul zice ca parca vede si lama de lichid in Douglas.. nu stiu de la ce e si nici el nu stie..a zis ca vedem sapt viit. Eu ma gandeam la lichidul in Douglas ca am citit ca ar putea veni de la spargerea vreunui chist, etc.. eu nu am avut sau nu s-au vazut chisturi pana acum insa stiu ca data trecuta se presupunea prezenta in endometrul la vreun polip..oare sa fie de la ala: sa se fi spart.retras, o data cu sarcina si de aici si lihidul in Douglas? se poate?? deci eu am plecat nelamurita de acolo..pt ca dupa zisele lui E PREA DEVREME! asa ca nu imi ramane decat sa astept, sa ma rog si sa primesc vesti bune sapt. viit. Doamne sa fiu cu gemeni??? ar fi vestea vieti mele!!!!

dvs ce spuneti?
e ok la 20 de zile de conceptie sa se vada doar 2 saculeti negri mici (fara nik altceva la eco) de marime 7, 1 mm??

PS: eu iau din proprie initiativa utrogestan de 200 de mg pe zi, i-am zis si medicului si mi-a zis ca am facut rau ca l-am luat de capul meu dar daca acum l-am inceput, sa il iau pana la 22 sapt ca e obligatoriu daca il incepi in sarcina sa nu il mai intrerupi ca provoaca sangerari..in fine.. Nu mi-a marit doza nu mi-a zis nik..oare sa iau tot de 200 in continuare sau sa maresc doza la 400 pe zi? dvs ce ziceti?

Doame sunt atat de fericita dar si atat de panicata!
0
18-05-2013, ora 21:06
juillet
Nu este medic/terapeut
juillet
Si in cele din urma cum a decurs totul? Ai nascut? Ai avut probleme cu acel polip?
0
25-03-2014, ora 16:44
rodica bubulina
Nu este medic/terapeut
rodica bubulina
Buna ziua.
Asi dori sa stiu si eu daca trebuie neaparat sa-mi operez polipul endometrial de circa 3-4 mm sau se poate retrage singur.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: