Polip Uterin Cervical extirpat de 3 ori...

10-05-2014
Mirela Radu
Nu este medic/terapeut
Mirela Radu
Buna ziua.Numele meu este Mirela si am 41 de ani.In anul 2011 am fost diagnosticata cu polip cervical.Acesta a fost extirpat in interval de 4 luni a reaparut si a fost extirpat iarasi.Rezultatul biopsiei fiind hiperplazie de endometru.In mai 2013 a reaparut pentra a 3-a oara fiind extirpat iar, rezultatul biopsiei fiind polip cervical displazic.Medicul meu a hotarat un teatament de 3 luni cu gervucid(Ovule).In August testul PAP a iesit ASC-US, ulterior hotarandu-se o cauterizare in octombrei 2013.Fin martie am inceput sa am sangerari intre menstre, medicul spunandu-mi ca e doar o inflamatie.Este posibil sa fi aparut iar acel polip.Cum pot scapa de el?..adica sa nu mai apara.Sunt foarte ingrijorata :(.Daca ma poate ajuta cineva... Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
14-05-2014, ora 16:43
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este posibil sa fi reaparut celule modificate la nivelul colului, asa cum au aratat la testul PAP.
Este necesara vizita la un ginecolog si eventual repetarea testului PAP.

O zi placuta!
0
16-05-2014, ora 19:20
Mirela Radu
Nu este medic/terapeut
Mirela Radu
Am repetat testul PAP pe 3 martie anul curent si a iesit la bacteorologic (candida):pn2 d-l doctor spune ca e bun dar tptusi am sangerari intre menstre.Ultimul control a fost facut pe 14 aprilie si mi s-a spus ca e o inflamatie.Este necesara o colposcopie?Cum se pot depista polipii daca nu se vad cu ochiul liber?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: