la 1 an sechele poliomielita, acum am 37 de ani si traiesc cu urmariile acesteia

05-01-2012
andrada4ever
Nu este medic/terapeut
andrada4ever
Buna ziua, am avut la virsta de 1 an sechele poliomielita, acuma am 37 de ani si traiesc cu urmariile acesteia. La ora actuala imi merge din ce in ce mai rau, in copilarie a fost doar partea dreapta (picior) insa de un an si partea stinga imi face mari probleme, mai mult de 30 de metrii nu mai pot umbla, am dureri mari si sint foarte repede obosita... Eu mai lucrez, insa ma nelinisteste faptul ca asa repede se schimba situatia mea de sanatate. De aceea am vrut doar sa intreb daca exista speranta de a intra in pensie de boala pe urma acestui syndrom: sechele poliomielita.
Multumesc
5 comentarii
0
05-01-2012, ora 23:07
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Faptul ca de un an ai aceste dureri, poate insemna ca problema sa provina de la o infectie vaginala cu bacterii, de ex. - e-coli, enterococ, streptococ, enterobacter.

Bacteriile emit toxine in corp, iritand si inflamand articulatiile, astfel pot apare dureri mari la nivelul articulatiilor - degete, sold, genunchi, coloana lombara.
Ai putea sa verifisi facand :

- analiza de secretie vaginala cu antibiograma.

In antibiograma o sa iti scrie la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile gasite, daca se gasesc, pentru a face un tratament corect.
Nu te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 72 e ore inainte de analiza si sa nu fi luat antibiotice de cel putin 10 zile, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Simti nasul infundat? Ai mucozitati in gat sau te doare gatul? Urinezi bine sau ai ceva probleme, de ex. urgenta la urinat (nu te poti tine) ?
Si aici pot fi infectii care sa determine dureri articulare.
Ai carii? Cariile pot provoca multe probleme.
Cauta pe net si citeste: bacteriile din carii
Cel mai posibil, totusi, este sa fie de la infectia vaginala sau carii.
0
05-01-2012, ora 23:29
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Citeste in monitorul oficial:
http://www.dsclex.ro/legislatie/2002/octombrie2002/mo2002_775.htm
Este inclusa si poliomielita.
Intereseaza-te lla ANPH ce trebuie sa faci si unde sa mergi sa depui documente.
0
06-01-2012, ora 10:40
andrada4ever
Nu este medic/terapeut
andrada4ever
Buna, multe din ce ati scris ca raspuns, este intradevar asa, o sa-mi fac cit mai repede un termin la ginecologie. Insa nu pot intelege de ce as avea asa ceva? igiena este ptr mine pe locul 1, sint casatorita de 15 ani...cum poate fi asa ceva posibil? Inradevar am probleme mari cu dantura (parodantita), mi se unfla incheieturiila la degetele miiniilor (inceput de artrita mi-a spus doctorul), iar la coloana vertebrala am de mai mult timp artrosa. Insa nu mi-am facut niciodata ginduri sa merg la ginecologie.pina acum. PS imi apar foarte des furungi, iar pe piciorul afectat de polio mi-au aparut pete maro...aveti inca cu ceva dreptate, anume ca eu de ceva timp incoce nu mai pot tine mult..am crezut ca m-am racit...Saptamina viitoare sint la ginecolog!!!!! Multumesc pentru acest sfat
Si multumesc si ptr sfatul nr 2, o sa iau unele masuri privitoare la gradul de handicapat.
Mersi
0
06-01-2012, ora 15:41
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Depinde ce se va gasi la analiza de secretie vaginala, dar neaparat sa ceri sa se faca si antibiograma.
Numai asa se insamanteaza o cultura din secretia recoltata si se vede ce creste acolo, iar in antibiograma va scrie la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa faci un tratament corect.
Bacteriile au devenit rezistente la multe antibiotice in ultimul timp.
Sa procedezi cum ti-am scris mai sus inainte de analiza, iar daca iti va iesi ca ai si o candidoza, va trebui sa faca tratament si sotul tau.
Fungii nu mor decat la temperaturi inalte, asa ca va trebui sa speli (si ale sotului) - lenjeria, prosoapele, pantalonii, chilotii, la peste 70 de grade sau sa calci cu abur, altfel te reinfectezi.

Iti detaliez mai jos cate ceva, asta ca sa stii in general :)))
Daca ies careva din bacteriile enumerate mai sus, nu inseamna ca este o infectie cu transmitere sexuala, ci pur si simplu se fac.
Bacteriile oportuniste prind un moment propice si se inmultesc.
In general ajung in vagin prin contaminare din zona anala, chiar daca pastrezi o igiena buna.
De ex. poti avea o diaree la un moment dat, iar daca mai esti si la ciclu...
Trebuie sa te stergi cu hartia din fata in spate...dar femeia oricum este foarte dezavantajata,...orificiile - uretra, vagin si anus sunt toate pe o zona de cativa centimetrii... Asta e!
Se mai poate face contaminarea si prin interior, bacteriile pot traversa membrana intestinala, in anumite conditii, de ex. o constipatie.
Nu ai cum sa te protejezi total, dar macar atunci cand simti ca ai ceva dureri articulare, nu astepta sa se agraveze si mergi sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
De multe ori nici nu sunt simptome local - scurgeri sau miros urat, mai ales daca se pastreaza o igiena buna si de aceea femeile nici nu se gandesc sa faca aceasta analiza cand apar dureri articulare si stari rele in corp..
Iar daca apar probleme la urinat, este posibil sa nu iasa nimic la antibiograma, deoarece problema (iritatia uretrei) provine tot de la infectia vaginala.
Vorbeste cu medicul, poate iti da sa faci si o urocultura cu antibiograma.
Deasemenea sa cauti si la dantura daca ai catrii. Aceleasi probleme le fac si bacteriile din carii, deoarece cariile sunt provocate de streptococi, printre altele.
Citeste mai multe aici:
http://www.jurnalul.ro/medicul-de-familie/infectiile-streptococice-print-559212.htm
si cauta pe net - bacteriile din carii
Sterptococii din carii pot provoca chiar accident cerebral, dupa ultimile cercetari, pe langa faptul ca pot determina aparitia de infectii la nivelul inimii - endocardite, miocardite, dar si multe alte probleme in corp, de ex - dureri articulare.
Chiar trebuie luata in serios o carie, cat de mica. Ea este provocata de bacterii care se raspandesc apoi in organism.
Daca simti ca te jeneaza in gat sau ti se infunda nasul, poti cere trimitere la ORL si sa faci exudat nazal si faringian cu antibiograma.
Si acolo poti avea infectii cu streptococi sau stafilococi.
Doctorul dva decide daca este necesar.
Multa sanatate!
0
06-01-2012, ora 20:15
andrada4ever
Nu este medic/terapeut
andrada4ever
Aveti dreptate, nu am mai fost de mult la doctor ptr un control general, insa o sa imi fac timp si o sa ma ocup de sanatatea mea un pic mai mult. Cum ati mentiopnat mai sus: o data la un anumit timp ar fii un control general necesar. Multumesc pentru incurajare si sfaturi.
Andrada spune MERSI
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Poliomielita paralizia infantila

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antipolio (antipoliomielită)
  •