Polineuropatie senzitivo-motorie axonala cronica

14-11-2010
ki
Nu este medic/terapeut
ki
Am efectuat o electromiografie in urma careia a rezultat diagnosticul din titlu. Vitezele de conductie nervoasa la maini si picioare sunt intre 16.7m/s si 40m/s. Am intrebat cum se poate trata si am primit raspunsul ca nu se poate. Ca boli suferite, am avut tuberculoza pulmonara acum 20 de ani. Multumesc pt. eventualul raspuns.
3 comentarii
0
20-11-2010, ora 12:58
bebemic
Nu este medic/terapeut
bebemic
In primul rand trebuie sa consulti un neurolog. Doar te-a trimis cineva la explorari functionale. Incetinirea conducerii nervoase este data de o afectare a tecii de mielina a neuronilor. Cauza este...sincer, multipla. Poate fi data inclusiv de o viroza care nu ai tratat-o corespunzator. Trebuie facut si un RMN de coloana si de cap. Sa vezi daca exista leziuni. Ai cumva diabet? Nu poti lasa asa un diagnostic fara sa cercetezi care este cauza. Mult succes.
0
15-02-2011, ora 21:15
leader
Nu este medic/terapeut
leader
Sufar si eu de aceeasi boala.Daca se poate trata aceasta boala si ma puteti ajuta si pe mine astept contact la fanestefan53
0
29-09-2012, ora 14:47
cristin1957
Nu este medic/terapeut
cristin1957
si eu am EMG diminuat si sufar de borelioza sau boala Lyme si acum fac tratament cu antibiotice, -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.